Replika nebo originál? Praha řeší, jak dostaví Průmyslový palác - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Replika nebo originál? Praha řeší, jak dostaví Průmyslový palác

, čap, čtk,
Replika nebo originál? Praha řeší, jak dostaví Průmyslový palác

Hlavní město zatím tápe v tom, jakou podobu by měla mít případná dostavba vyhořelého křídla Průmyslového paláce na holešovickém Výstavišti. Ve hře jsou dvě varianty, replika nebo nový objekt. O tom, kterou město vybere, rozhodne podle radního Karla Grabeina Procházky (ANO) městská rada na základě architektonické soutěže. Její ukončení předpokládá radní v letošním roce. Replika by podle něj stála kolem 1,5 miliardy, nová hala přibližně 300 milionů korun.

„Bude pak možnost obě porovnat a na rozhodnutí města bude, kterou cestou se vydat. Zvážit bude třeba i náklady a využitelnost prostoru,“ řekl radní. Podle něj město potřebuje, aby levé křídlo bylo multifunkčním prostorem s možností změn dispozice.

Město už zvažovalo na místě vyhořelého křídla Průmyslového paláce také vybudování dočasné stavby, proti tomu se ale ostře postavili památkáři, kteří preferují trvalé řešení. Proti byla i opozice, podle které hrozí, že by se z drahého provizoria mohla nakonec stát stavba trvalá. Důvodem, proč se radní hlavního města rozhodli pro vybudování provizorní haly, je špatný stav stanu. Vybudování případné repliky má být navíc dokončeno až v roce 2024. Dočasná stavba by mohla sloužit za rok a půl, uvedl v listopadu radní Karel Grabein Procházka (ANO).

Praha podle radního řeší zároveň celkové využití areálu. „Ambice města by měla být taková, že by hrálo roli koordinátora, aby v metropoli nefungovaly tři výstaviště nebo tři kongresová centra,“ zmínil radní. Nutná je podle něj aktivní účast na zpracování využití území a prosazení realizace generelu území s cílem nastartovat koncepční revitalizaci.


Přečtěte si o tom, jak provizorní hala narazila u památkářů:

Pražští památkáři dají červenou provizorní hale na Výstavišti

Průmyslový palác


Prozatím Praha ve spolupráci se společností Rozvojové projekty Praha vyhlásila architektonickou soutěž na vstupní brány Výstaviště. Soutěžit se bude nejen o návrh dvou nových vstupních bran, ale i úprav přilehlých veřejných prostranství. Vítězný návrh chce město vybrat na jaře, výstavbu předpokládá v roce 2018. Soutěž zaštiťuje Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

„Kromě soutěže na vstupní brány letos ještě zrekonstruujeme Lapidárium a restauraci Bohemia, vznikne nové griloviště a chtěli bychom stihnout i vodní biotop. Věřím, že se díky tomu Výstaviště stane místem, kam lidé budou rádi chodit a které začne konečně naplňovat svůj potenciál,“ uvedla již dříve primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Konec Incheby

Celý areál Výstaviště je památkově chráněný. Požár zachvátil secesní Průmyslový palác v říjnu 2008 a zničil jeho levé křídlo. Od té doby na místě stojí stan, původně vybudovaný na přechodnou dobu jednoho až dvou let. Před třemi lety město ukončilo nájemní smlouvu se společností Incheba, některé akce tam bude pořádat do roku 2018.

Areál je ve špatném stavu. Velké škody napáchala povodeň v roce 2002. Obnova si vyžádá zhruba dvě miliardy korun. Některé budovy, třeba kruhové divadlo Spirála, budou zbourány. Naopak hokejová hala zůstane zachována. Výstaviště u Stromovky vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. I Průmyslový palác byl původně plánovaný jako dočasná stavba.

Přečtěte si více o Výstavišti:

Praha se pustí do oprav Výstaviště. Skončí Matějská?

Křídlo Průmyslového paláce nahradí provizorní hala za 300 milionů

Výstaviště se probouzí


Ohodnoťte tento článek
Diskuze