Radní Procházka: Sádrové trpaslíky bychom ve Staroměstské tržnici neradi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Radní Procházka: Sádrové trpaslíky bychom ve Staroměstské tržnici neradi

, Tereza Čapková,
Radní Procházka: Sádrové trpaslíky bychom ve Staroměstské tržnici neradi
Zdroj: MHMP

Hlavní město čeká na projektu Staroměstské tržnice zkouška ohněm, památku chce nechat zrekonstruovat za cizí peníze a dlouhodobě ji pronajmout, pokud se to podaří, chce podobný model magistrát podle radního Karla Grabeina Procházky (ANO) použít i v případě rekonstrukcí hal Holešovické tržnice.

Vypsalo už město výběrové řízení na rekonstrukci a pronájem Staroměstské tržnice?

Počítáme, že výběrové řízení vypíšeme skutečně ve dnech. Na stole máme zadávací dokumentaci. Teď jsme k pronájmu tržnice udělali připomínkové řízení, musíme nastavit podmínky tak, aby vyhověly základnímu zadání a zároveň umožnily vítězi realizovat záměr tak, aby to bylo výhodné i pro něj. Znamená to, že investuje určitou částku, opraví tržnici a na oplátku získá nájem na určitý počet let. Musíme stanovit alespoň rámcový obchodní program tržnice, abychom vyhověli usnesení zastupitelstva ale zároveň také subjektům, které se budou do výběrového řízení hlásit.

Myslíte, že jim bude prodej zeleniny na ekonomickou návratnost stačit, nepřibudou i trpaslíci?

To je právě to, s čím se teď pereme, abychom to neomezili natolik, že to skutečně pro jakýkoliv obchodní subjekt nebude zajímavé. Je to o vyváženosti. Jde o to stanovit limity, které vyhoví původnímu zadání, ale zároveň dají skutečně prostor nabídkám, které přijdou.

No, a kde je ústupek města…

Ústupek bude v možnosti oblasti šíře nabídky a obchodního programu. Máme dané počty metrů čtverečních, které lze v tržnici využít a různá omezení daná projektem. Některá z nich jsou nepřekročitelná. Sádrové trpaslíky bychom ale neradi.

Je město připravené na variantu, že se nikdo nepřihlásí?

Samozřejmě, znamenalo by to pak vlastní investici, která je propočítaná na 200 milionů korun. Nový záměr by muselo schvalovat zastupitelstvo. Tržnici by potom město opravilo na vlastní náklady a pronajímalo samo.

Podle kritiků tak mělo postupovat už od začátku…

Město sice není chudé, ale na druhou stranu není schopné zainvestovat všechno. Podobně bychom mohli zainvestovat i Holešovickou tržnici, ale i tam počítáme s tím, že se na investování budou podílet i další subjekty.

Takže si to teď chcete vyzkoušet…

U Staroměstské tržnice jde o citlivou záležitost, protože je přímo v centru města a památkové rezervace. Objekt je navíc chráněný. Musíme být v tomto směru velice opatrní.


Přečtěte si o tahanicích okolo pražského osvětlení:

Předání pražského osvětlení provázejí emoce

 Ilustrační fotografie


Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal platnost smlouvy, kterou koncem loňského roku uzavřela Praha se společností Trade Centre Praha (TCP) na provoz veřejného osvětlení. Podala už Praha odvolání?

ÚOHS vydal dvě rozhodnutí. Podle prvního jsme postupovali v souladu se zákonem, když jsme zrušili tendr z roku 2013 a proti tomu druhá strana podala odvolání. Výsledek zatím neznáme. Potom následovalo druhé rozhodnutí, ve kterém nám ÚOHS vyměřil šest měsíců na to, abychom napravili určité věci, které se týkají příkazní smlouvy mezi městem a TCP. Na základě toho jsme udělali rozklad situace a podali ho na ÚOHS. Obě řízení jsou v současnosti v běhu a my čekáme na jejich výsledek.

Kdy by měl úřad rozhodnout?

Rozhodnutí očekávám v řádu týdnů.

ÚOHS argumentuje tím, že běžela jedna z blokačních lhůt stanovených zákonem o zadávání veřejných zakázek, to město nevědělo?

Nechtěl bych to moc rozebírat, když je to v jednání. V loňském roce jsme museli z časových důvodů začít konat. Nemohli jsme dál čekat. Pro nás je důležité, že ÚOHS ve svém prvním rozhodnutí sdělil, že jsme jednali v souladu se zákonem. U druhého rozhodnutí jsme rádi, že máme půlroční lhůtu.

Jak teď bude Praha postupovat?

Snažíme se napravit některé náležitosti v příkazní smlouvě a čekáme na konečná vyjádření.

Ovlivnilo rozhodnutí ÚOHS nějak skutečnost že správu osvětlení zajišťuje pro TCP PRE distribuce, která provozuje dispečink a odstraňuje poruchy.

Veřejné osvětlení je v provozu a funguje. Praha svítí. Rozhodnutí neměla na provoz osvětlení vliv a situaci v Praze, co se týče veřejného osvětlení, neohrozila. Příkazní smlouvou jsme pověřili naši stoprocentní společnost TCP a TCP uzavřela smlouvu s PRE.


Praha chce zpět Holešovickou tržnici. Čtěte:

Praha nechává zpracovat audit na tržnici v Holešovicích. Převzetí areálu se blíží

 Prodejci spor města s bývalým pronájemcem prý nepociťují


Posunula se někam mimosoudní dohoda s firmou Delta ohledně Holešovické tržnice?

Se společností Delta jsme měli jednání na podzim. Hovořili jsme o tom, že bychom se pokusili o narovnání situace formou vzájemné dohody. Teď čekáme na výsledky auditu, který by měl být hotový koncem dubna. Jakmile bude ukončen, tak na základě jeho výstupů obnovíme jednání se společností Delta a pokusíme se celou záležitost vyřešit vzájemným narovnáním.

A pokročilo město v jednáních s nájemci holešovických hal, už se začíná nové osazenstvo rýsovat?

Vzhledem k tomu, že stále nemáme možnost s areálem volně disponovat, tak aby haly nebyly prázdné, uzavíráme s nájemci smlouvy na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou tři měsíce. Dává nám to možnost do všech smluv zasáhnout a případně je ukončit anebo nastavit podmínky na dlouhodobější provozování. Chtěli jsme si tak vytvořit prostor pro střednědobý nebo dlouhodobější záměr. Tržnice má velký potenciál a nechtěli bychom ho zablokovat nevýhodnými smlouvami.

Samozřejmě je stále aktuální budoucí vize areálu, v části tržnice by měly být restaurace, v další kultura nebo sport. Část by měla být vyčleněná pro prodej.

Když pronajímáte místa, řídíte se už nějakým klíčem?

Průběžně to řešíme. Nabídky nám chodí, jsou to ale aktivity, které nepotřebují zvláštní investice a nejsou nijak provozně náročné. Smlouva na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou odradí každého, kdo by přišel s aktivitou, která by byla provozně náročná a vyžadovala investice. Řada projektů tak zatím zůstává mimo. Tato možnost se otevře až ve chvíli, kdy budeme schopni poskytnout nějaké záruky.

Takové podnájemce chcete upřednostňovat?

Půjde o mix. Z povahy věci nemůžeme chtít podobné peníze po kultuře a komerčním projektu. Budeme se muset snažit, aby tam byly zastoupeny všechny aktivity.

Město je tedy připravené opravit část hal na své náklady?

Určitě. Je to a zůstane v majetku města, samozřejmě jedna z možností jak podpořit projekty týkající se kultury je možnost, že by město zainvestovalo do hal.

Už město uzavřelo soutěž na vstupní bránu do areálu Výstaviště?

Byly podány nabídky, teď by mělo následovat vyhodnocení soutěže. V letošním roce se počítá také s vybudováním biotopu a griloviště. Navíc začala oprava divadla Spirála, které bylo zavřené od povodní. Divadelní scéna byla v poměrně dezolátním stavu, takže se musí celý objekt vyčistit a rekonstruuje se.

Schválili jsme také tisk ohledně dostavby Průmyslového paláce. Budeme pokračovat v projektu repliky, to znamená obnovy levého křídla v podobě, ve které bylo. Vnitřní prostory by měly být ale moderní a multifunkční. Po dobu tří až pěti let tam bude mobilní hala, která půjde například složit a přesunout na jinou část Výstaviště anebo tam, kde bude potřeba. Souběžně budeme zpracovávat projektovou dokumentaci na repliku.

Jaké budou letošní náklady na revitalizaci Výstaviště?

Okolo 200 milionů korun. Na opravy Výstaviště bychom mohli využít i peníze z rezervy, bez jistoty, že je investujeme. To ale nechceme dělat.

Chcete také modernější podobu Matějské pouti, co by se mělo konkrétně změnit?

Matějskou nechceme Praze vzít, ale celá forma zábavy by se měla kultivovat. Příklady můžeme vidět například v Prátru nebo Tivoli v Kodani. Parky už jsou dnes v jiné podobě, než je „ukřičená pouť“. Chodí nám například nabídky jako je IQ park, které by mohly atrakce doplnit. Některé budou na Výstavišti celoročně jiné nárazově.

Dále čtěte:

Praha se pustí do oprav Výstaviště. Skončí Matějská?

Pražští památkáři dají červenou provizorní hale na Výstavišti

Magistrát chce vyplatit stát z Kongresového centra, nevylučuje vstup investora


Ohodnoťte tento článek
Diskuze