zavřít

Ty to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Radní  Karel Grabein Procházka
Radní Karel Grabein Procházka
Autor: MHMP

Radní Procházka: Sádrové trpaslíky bychom ve Staroměstské tržnici neradi

21. dubna 2017, 06:17 - Tereza Čapková
Radní  Karel Grabein Procházka
Radní Karel Grabein Procházka
Autor: MHMP
21. dubna 2017, 06:17

Hlavní město čeká na projektu Staroměstské tržnice zkouška ohněm, památku chce nechat zrekonstruovat za cizí peníze a dlouhodobě ji pronajmout, pokud se to podaří, chce podobný model magistrát podle radního Karla Grabeina Procházky (ANO) použít i v případě rekonstrukcí hal Holešovické tržnice.

Vypsalo už město výběrové řízení na rekonstrukci a pronájem Staroměstské tržnice?

Počítáme, že výběrové řízení vypíšeme skutečně ve dnech. Na stole máme zadávací dokumentaci. Teď jsme k pronájmu tržnice udělali připomínkové řízení, musíme nastavit podmínky tak, aby vyhověly základnímu zadání a zároveň umožnily vítězi realizovat záměr tak, aby to bylo výhodné i pro něj. Znamená to, že investuje určitou částku, opraví tržnici a na oplátku získá nájem na určitý počet let. Musíme stanovit alespoň rámcový obchodní program tržnice, abychom vyhověli usnesení zastupitelstva ale zároveň také subjektům, které se budou do výběrového řízení hlásit.

Myslíte, že jim bude prodej zeleniny na ekonomickou návratnost stačit, nepřibudou i trpaslíci?

To je právě to, s čím se teď pereme, abychom to neomezili natolik, že to skutečně pro jakýkoliv obchodní subjekt nebude zajímavé. Je to o vyváženosti. Jde o to stanovit limity, které vyhoví původnímu zadání, ale zároveň dají skutečně prostor nabídkám, které přijdou.

No, a kde je ústupek města…

Ústupek bude v možnosti oblasti šíře nabídky a obchodního programu. Máme dané počty metrů čtverečních, které lze v tržnici využít a různá omezení daná projektem. Některá z nich jsou nepřekročitelná. Sádrové trpaslíky bychom ale neradi.

Je město připravené na variantu, že se nikdo nepřihlásí?

Samozřejmě, znamenalo by to pak vlastní investici, která je propočítaná na 200 milionů korun. Nový záměr by muselo schvalovat zastupitelstvo. Tržnici by potom město opravilo na vlastní náklady a pronajímalo samo.

Podle kritiků tak mělo postupovat už od začátku…

Město sice není chudé, ale na druhou stranu není schopné zainvestovat všechno. Podobně bychom mohli zainvestovat i Holešovickou tržnici, ale i tam počítáme s tím, že se na investování budou podílet i další subjekty.

Takže si to teď chcete vyzkoušet…

U Staroměstské tržnice jde o citlivou záležitost, protože je přímo v centru města a památkové rezervace. Objekt je navíc chráněný. Musíme být v tomto směru velice opatrní.


Přečtěte si o tahanicích okolo pražského osvětlení:

Předání pražského osvětlení provázejí emoce


Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal platnost smlouvy, kterou koncem loňského roku uzavřela Praha se společností Trade Centre Praha (TCP) na provoz veřejného osvětlení. Podala už Praha odvolání?

ÚOHS vydal dvě rozhodnutí. Podle prvního jsme postupovali v souladu se zákonem, když jsme zrušili tendr z roku 2013 a proti tomu druhá strana podala odvolání. Výsledek zatím neznáme. Potom následovalo druhé rozhodnutí, ve kterém nám ÚOHS vyměřil šest měsíců na to, abychom napravili určité věci, které se týkají příkazní smlouvy mezi městem a TCP. Na základě toho jsme udělali rozklad situace a podali ho na ÚOHS. Obě řízení jsou v současnosti v běhu a my čekáme na jejich výsledek.

Kdy by měl úřad rozhodnout?

Rozhodnutí očekávám v řádu týdnů.

ÚOHS argumentuje tím, že běžela jedna z blokačních lhůt stanovených zákonem o zadávání veřejných zakázek, to město nevědělo?

Nechtěl bych to moc rozebírat, když je to v jednání. V loňském roce jsme museli z časových důvodů začít konat. Nemohli jsme dál čekat. Pro nás je důležité, že ÚOHS ve svém prvním rozhodnutí sdělil, že jsme jednali v souladu se zákonem. U druhého rozhodnutí jsme rádi, že máme půlroční lhůtu.

Jak teď bude Praha postupovat?

Snažíme se napravit některé náležitosti v příkazní smlouvě a čekáme na konečná vyjádření.

Ovlivnilo rozhodnutí ÚOHS nějak skutečnost že správu osvětlení zajišťuje pro TCP PRE distribuce, která provozuje dispečink a odstraňuje poruchy.

Veřejné osvětlení je v provozu a funguje. Praha svítí. Rozhodnutí neměla na provoz osvětlení vliv a situaci v Praze, co se týče veřejného osvětlení, neohrozila. Příkazní smlouvou jsme pověřili naši stoprocentní společnost TCP a TCP uzavřela smlouvu s PRE.


Praha chce zpět Holešovickou tržnici. Čtěte:

Praha nechává zpracovat audit na tržnici v Holešovicích. Převzetí areálu se blíží


Posunula se někam mimosoudní dohoda s firmou Delta ohledně Holešovické tržnice?

Se společností Delta jsme měli jednání na podzim. Hovořili jsme o tom, že bychom se pokusili o narovnání situace formou vzájemné dohody. Teď čekáme na výsledky auditu, který by měl být hotový koncem dubna. Jakmile bude ukončen, tak na základě jeho výstupů obnovíme jednání se společností Delta a pokusíme se celou záležitost vyřešit vzájemným narovnáním.

A pokročilo město v jednáních s nájemci holešovických hal, už se začíná nové osazenstvo rýsovat?

Vzhledem k tomu, že stále nemáme možnost s areálem volně disponovat, tak aby haly nebyly prázdné, uzavíráme s nájemci smlouvy na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou tři měsíce. Dává nám to možnost do všech smluv zasáhnout a případně je ukončit anebo nastavit podmínky na dlouhodobější provozování. Chtěli jsme si tak vytvořit prostor pro střednědobý nebo dlouhodobější záměr. Tržnice má velký potenciál a nechtěli bychom ho zablokovat nevýhodnými smlouvami.

Samozřejmě je stále aktuální budoucí vize areálu, v části tržnice by měly být restaurace, v další kultura nebo sport. Část by měla být vyčleněná pro prodej.

Když pronajímáte místa, řídíte se už nějakým klíčem?

Průběžně to řešíme. Nabídky nám chodí, jsou to ale aktivity, které nepotřebují zvláštní investice a nejsou nijak provozně náročné. Smlouva na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou odradí každého, kdo by přišel s aktivitou, která by byla provozně náročná a vyžadovala investice. Řada projektů tak zatím zůstává mimo. Tato možnost se otevře až ve chvíli, kdy budeme schopni poskytnout nějaké záruky.

Takové podnájemce chcete upřednostňovat?

Půjde o mix. Z povahy věci nemůžeme chtít podobné peníze po kultuře a komerčním projektu. Budeme se muset snažit, aby tam byly zastoupeny všechny aktivity.

Město je tedy připravené opravit část hal na své náklady?

Určitě. Je to a zůstane v majetku města, samozřejmě jedna z možností jak podpořit projekty týkající se kultury je možnost, že by město zainvestovalo do hal.

Už město uzavřelo soutěž na vstupní bránu do areálu Výstaviště?

Byly podány nabídky, teď by mělo následovat vyhodnocení soutěže. V letošním roce se počítá také s vybudováním biotopu a griloviště. Navíc začala oprava divadla Spirála, které bylo zavřené od povodní. Divadelní scéna byla v poměrně dezolátním stavu, takže se musí celý objekt vyčistit a rekonstruuje se.

Schválili jsme také tisk ohledně dostavby Průmyslového paláce. Budeme pokračovat v projektu repliky, to znamená obnovy levého křídla v podobě, ve které bylo. Vnitřní prostory by měly být ale moderní a multifunkční. Po dobu tří až pěti let tam bude mobilní hala, která půjde například složit a přesunout na jinou část Výstaviště anebo tam, kde bude potřeba. Souběžně budeme zpracovávat projektovou dokumentaci na repliku.

Jaké budou letošní náklady na revitalizaci Výstaviště?

Okolo 200 milionů korun. Na opravy Výstaviště bychom mohli využít i peníze z rezervy, bez jistoty, že je investujeme. To ale nechceme dělat.

Chcete také modernější podobu Matějské pouti, co by se mělo konkrétně změnit?

Matějskou nechceme Praze vzít, ale celá forma zábavy by se měla kultivovat. Příklady můžeme vidět například v Prátru nebo Tivoli v Kodani. Parky už jsou dnes v jiné podobě, než je „ukřičená pouť“. Chodí nám například nabídky jako je IQ park, které by mohly atrakce doplnit. Některé budou na Výstavišti celoročně jiné nárazově.

Dále čtěte:

Praha se pustí do oprav Výstaviště. Skončí Matějská?

Pražští památkáři dají červenou provizorní hale na Výstavišti

Magistrát chce vyplatit stát z Kongresového centra, nevylučuje vstup investoraČtěte také

Události  Tým Avastu a ČVÚT

Úder odvrácené straně. Češi pomohli hacknout hackery

Česko má šanci stát se lídrem v kybernetické bezpečnosti, připsalo si první velký zářez.…

před 3 hodinami

Události  Uzavřená stanice, ilustrační foto

USA, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z koronavirem sužovaného Wu-chanu

Spojené státy, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z čínského města Wu-chan,…

25. ledna 2020

Události  Hackathon k dálničním známkám, ilustrační foto

Hackathon k dálničním známkám: práce na systému jdou podle plánu

Práce na novém IT systému k elektronickým dálničním známkám, kterých se v rámci veřejného…

25. ledna 2020

Emisní povolenky, ilustrační foto

Výnosné povolenky. Obrat obchodů loni stoupl na rekord

Obrat obchodů s emisními povolenkami v loňském roce celosvětově vzrostl o 34 procent na…

25. ledna 2020

 Marian Jurečka

Výborného vystřídal v čele lidovců Jurečka, chce odstranit poraženectví

Opoziční KDU-ČSL povede poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Delegáti…

25. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Auta
Škoda potvrdila Octavii RS s hybridním pohonem. Odhalí ji…
VW Arteon Shooting Brake míří i k českým zákazníkům. Dorazí na podzim spolu s faceliftem
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj druhý sériový model
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Hry pro příležitostné hráče