Provozovatelé segwayů chtějí žalovat Prahu. Obrátí se i na ministerstvo - Euro.cz

Přihlášení

Provozovatelé segwayů chtějí žalovat Prahu. Obrátí se i na ministerstvo

, čtk,
Provozovatelé segwayů chtějí žalovat Prahu. Obrátí se i na ministerstvo
Zdroj: ČTK

Asociace provozovatelů dvoukolek segway do týdne podá na Prahu žalobu. Týkat se bude vyhlášky, kterou magistrát zakázal vjezd vozítek do centra metropole. O rozhodnutí výkonného výboru Asociace Segway ČR informovala mluvčí Zuzana Eliášová. Magistrát nechtěl situaci komentovat. Asociace sdružuje 25 firem. Na provoz dvoukolek si stěžovaly některé radnice i obyvatelé centra.

Zákaz vjezdu vozítek do historických lokalit schválilo město loni v červenci. Kvůli chybějícím značkám jej ale nemohlo vymáhat. Jezdci tak z ulic zmizeli až na začátku prosince. Za případné nerespektování vyhlášky jim hrozí až dvoutisícové pokuty.

Provozovatelé vozítek, kteří poskytují služby především turistům, považují zákaz za protizákonný. Kromě žaloby za ušlý zisk už dříve avizovali, že se obrátí na ministerstvo dopravy. „Musím ctít dohodu všech členů a jedinou informaci, kterou jsem oprávněna sdělit, je, že do týdne by měla být podána žaloba,“ řekla Eliášová. „Jiné informace o našich dalších krocích si chceme ponechat pro sebe,“ doplnila.

„Asociace využívá svých zákonných možností. V tuto chvíli nemáme k žalobě bližší informace a ani neznám její znění, proto se k ní nemohu konkrétně vyjádřit,“ reagoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Nejznámějším takovým vozítkem je právě segway, patří mezi ně ale i minisegway či samovyvažovací jednokolka. Původně zákon na vozítka pohlížel jako na chodce. Zákaz se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Instalace více než 600 značek, které vymezují zónu zákazu, vyšla na 3,7 milionu korun. Zákazu předcházela reklamní kampaň, za kterou magistrát zaplatil stovky tisíc korun.

Dále čtěte:

Pokuty za segwaye začnou v sobotu

Zákaz segwayů vyjde Prahu na více než čtyři miliony

Regulace segwayů: půjčovny chtějí zrušení zákazu