Projekt 2017: Praha 1 otevře památku dětem. Nejdříve ji ale za 60 milionů opraví - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Projekt 2017: Praha 1 otevře památku dětem. Nejdříve ji ale za 60 milionů opraví

, čap,
Projekt 2017: Praha 1 otevře památku dětem. Nejdříve ji ale za 60 milionů opraví

Památkově chráněný dům v Truhlářské ulici v Praze 1 by měl začít sloužit dětem a mládeži. Předcházet tomu ale má kompletní rekonstrukce objektu. Její cenu odhaduje starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (ODS) do šedesáti milionů korun. Ukončení stavebních prací předpokládá městská část v roce 2018. Radnice projekt vybrala jako zásadní v rámci nového seriálu serveru Euro.cz Projekt 2017, který má ukázat stěžejní akce pražských městských částí pro letošní rok.

Cena rekonstrukce je podle městské části zatím jen přibližná. „Jde o hrubý odhad, konečnou cenu určí až výběrové řízení na dodavatele stavebních prací,“ doplnil starosta.

Dům po kompletní rekonstrukci nabídne návštěvníkům podle tiskové mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové ve třech nadzemních patrech, a to včetně podkroví, a v jednom podzemním patře v historických sklepech menší učebny i víceúčelové prostory. Místnosti mají umožnit různé druhy výuky či pořádání pohybových a hudebních aktivit.

Součástí objektu budou kanceláře zaměstnanců, komunikační prostory i hygienické zázemí ve všech podlažích.

Přilehlý dvůr by Praha 1 ráda využívala jako odpočinkovou plochu. Fungovat má ale také jako místo pro pořádání kulturních a společenských akcí. Hranice pozemku lemují keře a trvalky kvůli odclonění okolních domů. „Volný pozemek dvora je řešen jako městský parter. Je rozdělen na centrální zpevněnou plochu a doplňující travnatou plochu s vegetací. V parteru je nutné zachovat volnou únikovou cestu z Palladia,“ uvedla mluvčí.


Na Václaváku se bude bourat. Čtěte:

Majitel domu na Václavském náměstí chystá demolici. Nájemci dostali výpověď

Majitel domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice se připravuje na demolici objektu.


Kompletní rekonstrukce památky v Truhlářské zahrnuje podle Blažkové bourací práce, statické zajištění a sanace krovu, střešní práce či statické provedení nových podlah, omítky, odvlhčení suterénního zdiva a nové rozvody veškerého technického zařízení.

Počítá se s novou kotelnou a strojovnou vzduchotechniky. Významnou součástí bude podle tiskové mluvčí provedení restaurátorských prací zachovalých památkově hodnotných prvků. Například některých oken a dveří, podlahových krytin, zábradlí a fasády. Důležitá je prý především obnova nástěnné malby v prostoru původní modlitebny v druhém patře.

Praha 1 nechá vybudovat vedle domu přístavbu ve tvaru věže s venkovním schodištěm a výtahovým tubusem. Součástí stavby bude lávka a pavlač. „Tubus, schody, pavlače a dostavba budou provedeny z pohledového monolitického betonu. Konstrukce schodiště je nesena ocelovými sloupky a opláštěna nerezovou sítí, která tvoří nosnou konstrukcí pro popínavou zeleň. Věž je zastřešena plochou střechou,“ upřesnila mluvčí.

V přízemí pak vznikne nový objekt trafostanice, který bude provozovat jako samostatné technické zázemí společnost PRE.

Další zprávy z městské části:

Ústupek stavebního úřadu. Povolil podzemní patra v Soukenické

Opravy za desítky milionů vrátí Staroměstský orloj do stavu z 19. století


Ohodnoťte tento článek
Diskuze