Přestupky v parkovacích zónách budou nově řešit městské části - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Přestupky v parkovacích zónách budou nově řešit městské části

, čtk,
Přestupky v parkovacích zónách budou nově řešit městské části
Zdroj: CC BY 4.0: ŠJů- Wikimedia Commons

Přestupky v parkovacích zónách začnou nově řešit městské části. Změnu odstartují radnice Prahy 6 a 8, od příštího roku se pak přidají zbylé městské části, kde jsou zóny zavedeny. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé. Důvodem změny je efektivnější vymáhání dodržování pravidel. Odvolacím orgánem je nyní ministerstvo dopravy, nově to má být magistrát. Zóny se poprvé objevily v Praze v roce 1996 a naposledy byly rozšiřovány loni.

Městské části Praha 6 a 8 začnou přestupky řešit od 1. července 2017. Zbylé městské části budou pokuty vybírat od 1. ledna 2018, to se týká například Prahy 1, 2, 3 nebo 7. „Jsem rád, že tato změna byla schválena. Kompetence se přenáší na nižší úroveň, což je z pohledu práva dobře,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Prvoinstanční řešení přestupků zajišťuje příslušný odbor magistrátu a odvolacím orgánem je ministerstvo dopravy. „Tento způsob vysoce zatěžuje příslušný odboru a vzhledem k problematické funkčnosti odvolacího orgánu mnoho přestupků není dořešeno a prekluduje,“ píše se v materiálu, který schválili zastupitelé. Nově tak budou prvoinstančním místem radnice a odvolacím orgánem hlavní město.

První zóny se objevily v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 3 a 7 a části Prahy 16. Samy si je provozují radnice v Praze 13, 16 a 22. Rezidenti v Praze za parkování jednoho vozu platí ročně 1200 korun, pokud chtějí parkovat pouze v okolí bydliště, jde o 600 korun. Senioři platí 360 korun.

Dále čtěte:

Praha upraví pravidla parkovacích zón, zaměří se i na živnostníky

Hlavní město hledá parkování pro Středočechy, vytipovalo 62 míst

Parkovací zóny: Praha a Středočeský kraj zapomněly jednat


Ohodnoťte tento článek
Diskuze