Prahu opět tíží smog. Magistrát žádá řidiče, aby přesedli do MHD - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Prahu opět tíží smog. Magistrát žádá řidiče, aby přesedli do MHD

, čap, čtk,
Prahu opět tíží smog. Magistrát žádá řidiče, aby přesedli do MHD
Zdroj: Profimedia.cz

Hlavní město se opět potýká se smogem, smogovou situaci vyhlásil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) 2. února pro území metropole v časných ranních hodinách. Důvodem jsou vysoké koncentrace suspendovaných částic PM10 (polétavý prach).

Pražský magistrát žádá řidiče, aby omezili jízdy automobilem a k dopravě využívali přednostně veřejnou dopravu. Pro Prahu byla smogová situace letos vyhlášena již podruhé. Poprvé 20. ledna, po zhoršení kvality ovzduší byl navíc 21. ledna vyhlášen po dvaceti letech signál regulace.

Meteorologové vyhlásili kromě Prahy smogovou situaci i ve Středočeském kraji. Poté rozšířili varování také pro Pardubický, Královéhradecký a Zlínský kraj. Současně upozornili, že v blízké době může být vyhlášen přísnější signál regulace, během něhož musejí některé podniky s prašnými provozy omezit výrobu.

Při minulém vyhlášení smogové situace a regulace pražští radní zvažovali, že zavedou MHD zdarma. Mezitím ale meteorologové varování odvolali. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) tehdy řekl, že pokud by se ovzduší opět zhoršilo, bude se tím podle něho městská rada znovu zabývat a MHD zdarma bude. Omezení pro automobily město nechystá. Na zavedení veřejné dopravy zdarma byl připraven i Středočeský kraj, pokud by toto opatření fungovalo i v Praze.

Smogová situace se vyhlašuje, když koncentrace prachu za 12 hodin překročí aspoň na polovině meteorologických stanic 100 mikrogramů na metr krychlový a pro dalších 24 hodin se nečeká pokles.

Řidiči by neměli při smogové situaci vyjíždět ani podle ČHMÚ. Emise ze spalovacích motorů se totiž významně podílejí na zvýšených koncentracích prachu. Lidé by se pak měli vyvarovat při pobytu venku větší fyzické zátěže, což platí hlavně pro nemocné, starší lidi nebo děti.

Dále čtěte:

Metropole vydechla. Po čtyřech dnech skončila smogová situace

Praha se dusí. Magistrát žádá řidiče, aby používali MHD

Ilustrační foto