Nepřehlédněte

 Angela Merkelová a Horst Seehofer

Nehodlám ve sporu s kancléřkou ustoupit, konstatoval Seehofer

 Francouzský prezident Emmanuel Macron

Macron je pro finanční sankce vůči zemím EU odmítajícím azylanty

 Páral

Po biči cukr

Praha testuje nové lavičky a koše. Definitivně rozhodne na podzim

11. července 2017, 06:19 - čap
11. července 2017, 06:19

Hlavní město chce otestovat nový městský mobiliář. Vítězné podoby laviček, odpadkových košů a stojanů na kolo, vybral Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha) v designérské soutěži. Tři finalisté nyní dodali prototypy svých výrobků, které jsou nově osazeny v areálu IPR Praha u Karlova náměstí. Po dobu příštích tří měsíců může každý přijít a otestovat si je. Definitivního vítěze porota vybere v říjnu 2017.

„U mobiliáře je velmi důležitá funkčnost, ale protože svým vzhledem poměrně značně určuje i ráz veřejného prostoru, je podstatná i estetická stránka,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Proto nové lavičky a koše vybíráme v mezinárodní designérské soutěži. Budu ráda, pokud si občané přijdou nový mobiliář osobně vyzkoušet,“ dodala.

V soutěži porota vybírala nejlepší návrh jednoho setu městského mobiliáře: lavičky, koše a stojanu na kola. „Kvůli pravidlům anonymní designérské soutěže zatím nemůžeme říci, kdo jsou autoři návrhů,“ konstatoval ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.


Praha chce nová pravidla pro předzahrádky. Čtěte:

Stolek a dvě židličky. Magistrát chce zjednodušit pravidla pro předzahrádky


Podoba mobiliáře má vycházet z charakteru a historie pražského prostředí a citlivě dotvářet působení pražských ulic a náměstí. Počítá se s tím, že se mobiliář bude používat na reprezentativních i běžných veřejných prostranstvích. Jeho prvky budou rozmístěny v ulicích, náměstích a parcích převážně v historickém jádru a širším centru Prahy.

Podkladem pro designérskou soutěž, kterou město Praha za pomoci IPR Praha vyhlásilo loni v září, byl podrobný průzkum současného stavu mobiliáře. Analýza ukázala že je mobiliář často zanedbaný, nevhodně umisťovaný a esteticky nekvalitní.

IPR Praha upozornil, že institucí, které mobiliář ve městě umísťují a spravují, je několik a nemají vyjasněné kompetence a obvykle se vzájemně nekoordinují. Na některých místech se tak o mobiliář nestará nikdo, a jinde je zase směs několika různých prvků. Například na I. P. Pavlova jsou čtyři různé typy košů.

Nový mobiliář si může každý vyzkoušet. (Foto IPR Praha)

Právě nesourodost jednotlivých typů mobiliáře je podle IPR Praha další závažný problém. „Zjistili jsme, že jen v širším centru Prahy je neuvěřitelných 72 typů odpadkových košů. Z toho 48 v Pražské památkové rezervaci,“ zmínil Ondřej Boháč.

V porotě, která na podzim vybere vítěze, zasednou vedle zástupců města například Claude Brulhart, designér města Ženeva pro mobiliář a veřejný prostor, známí čeští designéři Eva Eisler a Jiří Pelcl, stejně jako architekt Petr Hájek. S vítězem soutěže Praha uzavře licenční smlouvu. Následně bude vybrán dodavatel, který společně s autorem nejlepší sady vytvoří výrobní dokumentaci pro sériovou výrobu.

„První prvky by se v ulicích mohly objevit v létě 2018,“ uvedl Ondřej Boháč. Nahrazeny budou nejprve nejproblematičtější lavičky a koše. S výměnou se začne v centru města a návazných částech, postupně pak v celém městě. Podle IPR Praha to ale neznamená, že v celém městě bude jen unifikovaný mobiliář, pro specifická veřejná prostranství bude i v budoucnosti možné navrhovat mobiliář na míru.

Dále čtěte:

Lavičky a koše v novém. Praha vyhlašuje designérskou soutěž

Malostranské náměstí začátkem léta zeje prázdnotou, na revitalizaci stále čekáSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konstantní symboly: co který znamená a proč je už nepotřebujeme?
V práci se řeší problémy v kuchyňce. Začátek konce
Rozdílný výpočet sociálního a zdravotního pojištění v příkladech
Chystáte se do zoo? Kolik stojí vstupné a kde můžete kouřit?
České neprůstřelné vesty chrání od Keni po Austrálii
Auta
Dacia jako ojetina: Kterou chtít, kterou nebrat a jak…
Abt přidal pětiválci v Audi RS3 dalších 100 koní. Teď už jich má 500
Sedm slepých uliček automobilového vývoje: Tudy ne, přátelé
Ford Focus bude „číst“ silnici a vyhlazovat díry pomocí adaptivních tlumičů
Kvíz: Poznáte auta podle těchto detailů?
Technologie
TSMC pokračuje v jízdě. Za rok už mu má běžet zkušební výroba na 5nm procesu
Nová várka oprav pro Windows 10 verze 1709 a 1703 a Windows 7
Z FreeSync 2 se stane FreeSync 2 HDR. Monitory musí umět aspoň DisplayHDR 600
Steam zahájil tradiční letní výprodej her. Můžete ušetřit spoustu peněz
Američan vyrobil robota na kompletní přípravu burgerů
Hry pro příležitostné hráče