Praha testuje nové lavičky a koše. Definitivně rozhodne na podzim

11. července, 06:19 - čap
11. července, 06:19

Hlavní město chce otestovat nový městský mobiliář. Vítězné podoby laviček, odpadkových košů a stojanů na kolo, vybral Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha) v designérské soutěži. Tři finalisté nyní dodali prototypy svých výrobků, které jsou nově osazeny v areálu IPR Praha u Karlova náměstí. Po dobu příštích tří měsíců může každý přijít a otestovat si je. Definitivního vítěze porota vybere v říjnu 2017.

„U mobiliáře je velmi důležitá funkčnost, ale protože svým vzhledem poměrně značně určuje i ráz veřejného prostoru, je podstatná i estetická stránka,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Proto nové lavičky a koše vybíráme v mezinárodní designérské soutěži. Budu ráda, pokud si občané přijdou nový mobiliář osobně vyzkoušet,“ dodala.

V soutěži porota vybírala nejlepší návrh jednoho setu městského mobiliáře: lavičky, koše a stojanu na kola. „Kvůli pravidlům anonymní designérské soutěže zatím nemůžeme říci, kdo jsou autoři návrhů,“ konstatoval ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.


Praha chce nová pravidla pro předzahrádky. Čtěte:

Stolek a dvě židličky. Magistrát chce zjednodušit pravidla pro předzahrádky


Podoba mobiliáře má vycházet z charakteru a historie pražského prostředí a citlivě dotvářet působení pražských ulic a náměstí. Počítá se s tím, že se mobiliář bude používat na reprezentativních i běžných veřejných prostranstvích. Jeho prvky budou rozmístěny v ulicích, náměstích a parcích převážně v historickém jádru a širším centru Prahy.

Podkladem pro designérskou soutěž, kterou město Praha za pomoci IPR Praha vyhlásilo loni v září, byl podrobný průzkum současného stavu mobiliáře. Analýza ukázala že je mobiliář často zanedbaný, nevhodně umisťovaný a esteticky nekvalitní.

IPR Praha upozornil, že institucí, které mobiliář ve městě umísťují a spravují, je několik a nemají vyjasněné kompetence a obvykle se vzájemně nekoordinují. Na některých místech se tak o mobiliář nestará nikdo, a jinde je zase směs několika různých prvků. Například na I. P. Pavlova jsou čtyři různé typy košů.

Nový mobiliář si může každý vyzkoušet. (Foto IPR Praha)

Právě nesourodost jednotlivých typů mobiliáře je podle IPR Praha další závažný problém. „Zjistili jsme, že jen v širším centru Prahy je neuvěřitelných 72 typů odpadkových košů. Z toho 48 v Pražské památkové rezervaci,“ zmínil Ondřej Boháč.

V porotě, která na podzim vybere vítěze, zasednou vedle zástupců města například Claude Brulhart, designér města Ženeva pro mobiliář a veřejný prostor, známí čeští designéři Eva Eisler a Jiří Pelcl, stejně jako architekt Petr Hájek. S vítězem soutěže Praha uzavře licenční smlouvu. Následně bude vybrán dodavatel, který společně s autorem nejlepší sady vytvoří výrobní dokumentaci pro sériovou výrobu.

„První prvky by se v ulicích mohly objevit v létě 2018,“ uvedl Ondřej Boháč. Nahrazeny budou nejprve nejproblematičtější lavičky a koše. S výměnou se začne v centru města a návazných částech, postupně pak v celém městě. Podle IPR Praha to ale neznamená, že v celém městě bude jen unifikovaný mobiliář, pro specifická veřejná prostranství bude i v budoucnosti možné navrhovat mobiliář na míru.

Dále čtěte:

Lavičky a koše v novém. Praha vyhlašuje designérskou soutěž

Malostranské náměstí začátkem léta zeje prázdnotou, na revitalizaci stále čeká


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 tipů, proč se vyplatí operativní leasing
Prodám auto. Zn.: rychle a výhodně
Může vás šéf nutit, abyste zůstali v práci přesčas?
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Auta
I nástupce Subaru WRX STI dostane hybridní pohon. Ale…
Nový Volkswagen Touareg se představí v dubnu v Číně. Bude to hybrid
Test Range Rover Velar D300: Takhle má vypadat SUV
Retro: Ostré hatchbacky jsou s námi skoro 50 let. VW Golf GTI nebyl první
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude hlavně autonomní vozy
Technologie
Vědci vytvořili nejmenší vánoční přání. Na poštovní známku by se jich vešlo 200 milionů
Hodnota všech kryptoměn je 30krát vyšší než na začátku roku
Intel chce hardwarově uzamknout systém ME, nebude možné se vrátit na starší firmware
Epson Moverio BT-300: vyzkoušeli jsme létání s dronem v brýlích pro rozšířenou realitu
Američané natočí remake seriálu IT Crowd. Zkusí to už potřetí
Hry pro příležitostné hráče