Praha testuje nové lavičky a koše. Definitivně rozhodne na podzim

11. července 2017, 06:19 - čap
11. července 2017, 06:19

Hlavní město chce otestovat nový městský mobiliář. Vítězné podoby laviček, odpadkových košů a stojanů na kolo, vybral Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha) v designérské soutěži. Tři finalisté nyní dodali prototypy svých výrobků, které jsou nově osazeny v areálu IPR Praha u Karlova náměstí. Po dobu příštích tří měsíců může každý přijít a otestovat si je. Definitivního vítěze porota vybere v říjnu 2017.

„U mobiliáře je velmi důležitá funkčnost, ale protože svým vzhledem poměrně značně určuje i ráz veřejného prostoru, je podstatná i estetická stránka,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Proto nové lavičky a koše vybíráme v mezinárodní designérské soutěži. Budu ráda, pokud si občané přijdou nový mobiliář osobně vyzkoušet,“ dodala.

V soutěži porota vybírala nejlepší návrh jednoho setu městského mobiliáře: lavičky, koše a stojanu na kola. „Kvůli pravidlům anonymní designérské soutěže zatím nemůžeme říci, kdo jsou autoři návrhů,“ konstatoval ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.


Praha chce nová pravidla pro předzahrádky. Čtěte:

Stolek a dvě židličky. Magistrát chce zjednodušit pravidla pro předzahrádky


Podoba mobiliáře má vycházet z charakteru a historie pražského prostředí a citlivě dotvářet působení pražských ulic a náměstí. Počítá se s tím, že se mobiliář bude používat na reprezentativních i běžných veřejných prostranstvích. Jeho prvky budou rozmístěny v ulicích, náměstích a parcích převážně v historickém jádru a širším centru Prahy.

Podkladem pro designérskou soutěž, kterou město Praha za pomoci IPR Praha vyhlásilo loni v září, byl podrobný průzkum současného stavu mobiliáře. Analýza ukázala že je mobiliář často zanedbaný, nevhodně umisťovaný a esteticky nekvalitní.

IPR Praha upozornil, že institucí, které mobiliář ve městě umísťují a spravují, je několik a nemají vyjasněné kompetence a obvykle se vzájemně nekoordinují. Na některých místech se tak o mobiliář nestará nikdo, a jinde je zase směs několika různých prvků. Například na I. P. Pavlova jsou čtyři různé typy košů.

Nový mobiliář si může každý vyzkoušet. (Foto IPR Praha)

Právě nesourodost jednotlivých typů mobiliáře je podle IPR Praha další závažný problém. „Zjistili jsme, že jen v širším centru Prahy je neuvěřitelných 72 typů odpadkových košů. Z toho 48 v Pražské památkové rezervaci,“ zmínil Ondřej Boháč.

V porotě, která na podzim vybere vítěze, zasednou vedle zástupců města například Claude Brulhart, designér města Ženeva pro mobiliář a veřejný prostor, známí čeští designéři Eva Eisler a Jiří Pelcl, stejně jako architekt Petr Hájek. S vítězem soutěže Praha uzavře licenční smlouvu. Následně bude vybrán dodavatel, který společně s autorem nejlepší sady vytvoří výrobní dokumentaci pro sériovou výrobu.

„První prvky by se v ulicích mohly objevit v létě 2018,“ uvedl Ondřej Boháč. Nahrazeny budou nejprve nejproblematičtější lavičky a koše. S výměnou se začne v centru města a návazných částech, postupně pak v celém městě. Podle IPR Praha to ale neznamená, že v celém městě bude jen unifikovaný mobiliář, pro specifická veřejná prostranství bude i v budoucnosti možné navrhovat mobiliář na míru.

Dále čtěte:

Lavičky a koše v novém. Praha vyhlašuje designérskou soutěž

Malostranské náměstí začátkem léta zeje prázdnotou, na revitalizaci stále čeká


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Objevte odčitatelné položky. Na daních vám ušetří tisíce korun
Máte správně nastavené zálohy za energie? Poradíme vám, jak na to
Jak bude probíhat společné oddlužení manželů v roce 2018?
Syndrom nemocných domů (2)
Jak se daní štěstí: musíte podat daňové přiznání, když jste loni něco vyhráli?
Auta
Cena za rychlost: Kde dostanete nejlepší čas 0-100 km/h za…
Ostré Ferrari 488 Pista prozrazeno před ženevskou premiérou
Lexus UX je další novinka pro Ženevu. Odhaluje se na první upoutávce
BMW M4 Cabrio 30 Jahre je limitovaná edice 300 kusů s vyšším výkonem
„Kodiaq“ od Seatu dostal jméno Tarraco. Představí se v Ženevě
Technologie
Aktivní dlaždice jsou neaktivní. Windows Phone 7.5 a 8.0 už nemohou přijímat oznámení
Tip: Jak na Netflixu přehrávat video v 1080p i v Chromu nebo Firefoxu?
Ještě jsme si nezvykli na Android Pay a už jej v Česku nahrazuje Google Pay
Obchody už nabízejí Pentia, Celerony a další nová CPU Coffee Lake. Uvedení za rohem?
WordPress WordCamp Praha 2018 se blíží
Hry pro příležitostné hráče