Praha skupuje domy. Hlavní město řeší nedostatek městských bytů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Praha skupuje domy. Hlavní město řeší nedostatek městských bytů

,
Praha skupuje domy. Hlavní město řeší nedostatek městských bytů
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého ubytování lidí bez domova a příslušníků klíčových profesí, jako jsou policisté, hasiči nebo zdravotníci.

„Bytový fond města je nedostatečný. Praha a její městské části od devadesátých let zprivatizovaly velkou většinu bytů. My jsme to na úrovni Prahy zastavili. Například jen u sociálních bytů máme nyní přetlak několika stovek žádostí oproti tomu, co jsme schopni uspokojit. Nemluvě o veřejných zaměstnancích či seniorech, které skrze dostupné nájemní bydlení podporujeme,“ vysvětluje pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Majitelé nemovitostí mohou nabídky zaslat do 18. listopadu. Celkem chce město nakoupit ubytovací zařízení s kapacitou až pěti set lidí. Do nákupu nemovitostí chce Praha investovat maximálně miliardu korun, přičemž 60 procent z této částky plánuje financovat z úvěru od Rozvojové banky Rady Evropy. Jednání o úvěru zatím úspěšně prošlo prvním kolem bankovního interního hodnocení.

„Prioritní zájem máme o hotely, ubytovací zařízení a bytové domy s kapacitou 20 až 90 osob. Ideálním uspořádáním jsou garsoniéry či pokoje hotelového typu se samostatným příslušenstvím. Důležitý bude 1 stav nemovitosti a možnost ji užívat co nejdříve, zajímají nás však i objekty, které bude možné jednoduše upravit do cílového stavu,“ upřesňuje Zábranský.

Cílem hlavního města je pořídit několik objektů k bydlení či ubytovacích zařízení v běžné bytové nebo smíšené zástavbě a v dobré dostupnosti MHD. Praha spoléhá na to, že zdejší hotely byly koronakrizí zasaženy téměř nejvíc z celé Evropy a bude zřejmě několik let trvat, než se turisté do Prahy vrátí v takovém počtu jako před krizí. Proto by jejich vlastníci mohli mít právě nyní zájem je prodávat.