Praha chce mít vlastní družici. Měla by monitorovat smog, sucho i dopravu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Praha chce mít vlastní družici. Měla by monitorovat smog, sucho i dopravu

ČTK,
Praha chce mít vlastní družici. Měla by monitorovat smog, sucho i dopravu
Zdroj: Archiv

Vedení hlavního města zvažuje, že pořídí družici určenou ke sběru dat z oběžné dráhy. Dnes o tom informoval server Deník N. Měla by sbírat data například o smogu, suchu či dopravě. Zástupci Prahy podle serveru již o možnosti jednali na ministerstvu dopravy, náklady na pořízení družice by byly mezi 15 a 20 miliony korun.

„U některých lidí vznikl nápad a myšlenka, že bychom potřebovali lepší data, co se týče mobility a dalších věcí, které se dají z družice sledovat. Vznikla zde tedy otázka, jestli by nebylo vhodné si společně s některými dalšími subjekty pořídit družici, která by byla přizpůsobena našim požadavkům,“ uvedl radní Vít Šimral (Piráti).

K nápadu se podle něj zatím dvakrát sešla pracovní skupina složená ze zástupců Prahy, ministerstva dopravy a podnikatelského inkubátoru ESA BIC Prague, který je zaměřený na kosmické technologie a spadá pod síť inkubátorů Evropské kosmické agentury.

Česká vláda koncem loňského roku schválila návrh ministerstva dopravy na investice do kosmických aktivit 1,205 miliardy korun ročně, což je o 275 milionů více než dosud. Chce tak přispět k tomu, aby se Česká republika i díky kosmickým aktivitám zbavila nálepky nízkonákladové ekonomiky a montovny.

Čtěte také:

Přiškrcený veksl. ČNB i Praha bojují proti nepoctivým směnárnám

Nejdražší nájemné je v San Francisku. Praha stoupá žebříčkem vzhůru

Praha 1 pod novým vedením. Dosavadního starostu Čižinského vystřídá Hejma

Ohodnoťte tento článek
Diskuze