Praha chce, aby byla D1 před městem bez poplatků. Vyzve ministerstvo - Euro.cz

Přihlášení

Praha chce, aby byla D1 před městem bez poplatků. Vyzve ministerstvo

, čtk,
Praha chce, aby byla D1 před městem bez poplatků. Vyzve ministerstvo
Zdroj: čtk

Pražský magistrát vyzve ministerstvo dopravy, aby se v úseku dálnice D1 mezi exitem 12 a hlavním městem trvale nemusely platit dálniční poplatky. Záměr už potvrdili radní. Jízda po tomto úseku dálnice před metropolí je nyní bezplatná v souvislosti s rekonstrukcí ulice Přátelství. Jde však zatím o dočasné opatření.

„V případě znepoplatnění uvedené části dálnice D1 se výrazně sníží dopravní zatížení nejen na ulicích Černokostelecká, Přátelství a Kutnohorská, ale i na všech přilehlých,“ píše se v přijatém dokumentu. Magistrát dopravní situaci na jihovýchodě Prahy konzultoval s dotčenými městskými částmi.

Úsek mezi Modleticemi a Prahou už nyní zdarma je, a to v souvislosti s celkovou rekonstrukcí ulice Přátelství, která vede mezi Říčany a Uhříněvsí. Většina řidičů podle magistrátu jako objízdnou trasu zvolila právě D1, což vedlo k uvolnění páteřních komunikací i dalších silnic v oblasti. Stejnou trasu využívají i řidiči jedoucí směrem od Říčan.


Dvě varianty městského okruhu. Čtěte:

Pražská koalice se dohodla. Vypracuje studii alternativní trasy městského okruhu

Dalšího úseku velkého pražského okruhu se řidiči dočkají nejdříve v roce 2023. Na snímku je zatím poslední otevřená etapa okruhu u Radotína.


Oprava ulice Přátelství by měla skončit letos v listopadu, původně měla trvat až do prosince. Ulice je páteřní komunikací pro osobní automobily i nákladní dopravu, mířící na velké překladiště Metrans v Uhříněvsi. Osobní a kamionová doprava v současnosti uzavřenou komunikaci objíždí právě po D1, kamiony mířící do překladiště pak pokračují dále přes Jižní spojku. Na nákladní dopravu si dlouhodobě stěžují obyvatelé Spořilova, Praha zvažuje nějakou variantu zákazu vjezdů kamionů do metropole.

Některé dálniční úseky kolem Prahy už zdarma jsou. Ministerstvo dopravy k tomuto kroku přistupuje obvykle u komunikací, které slouží jako obchvaty velkých měst. Loni proto schválilo zrušení povinnosti plateb u úseků dálnic D6, D7, a D11.

Dále čtěte:

Praha se Středočeským krajem říkají ano stavbě Vesecké spojky

Dopravní chapadla. Praha a Středočeský kraj touží po propojení


Diskuze