Praha 7 bude hospodařit s částkou 487,5 milionu korun, 100 milionů si „schovala“ na radnici - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Praha 7 bude hospodařit s částkou 487,5 milionu korun, 100 milionů si „schovala“ na radnici

, čtk,
Praha 7 bude hospodařit s částkou 487,5 milionu korun, 100 milionů  si „schovala“ na radnici
Zdroj: CC BY-SA 3.0 Aktron / Wikimedia Commons

Městská část Praha 7 bude letos hospodařit s výdaji 487,5 milionu korun a příjmy 266 milionů korun. Rozdíl dorovná ze zisků z vedlejší hospodářské činnosti, jako jsou pronájmy nebo privatizace bytů, a z úspor z minulých let. V rozpočtu zůstává z loňského roku také nevyčerpaných 100 milionů korun na pořízení nové budovy radnice. Rozpočet v pondělí večer schválilo zastupitelstvo.

Největší část příjmů tvoří dotace hlavního města, které převádí na každého občana 2900 korun a navíc přispívá na žáky mateřských a základních škol. Celkem jde v sedmé městské části o 132,2 milionu korun. Meziročně je to o 4,4 milionu víc.

„Řadu příjmů ještě obdržíme v průběhu roku, ale zatím je nemůžeme zohlednit kvůli rozpočtovým pravidlům, například investiční dotace z magistrátu,“ vysvětlil místostarosta Pavel Vyhnánek (Praha 7 sobě), který návrh rozpočtu v zastupitelstvu předkládal.

Z výdajů počítá s 265,6 milionu korun na běžný provoz a necelými 222 miliony korun na investice. Kromě sta milionů korun na budovu radnice se počítá také s rekonstrukcí vodárenské věže na Letné, která začala v roce 2016. Celkem vyjdou opravy asi na 54 milionů korun. Na rekonstrukce základních škol se počítá s 58,4 milionu korun a dalších deset milionů dostanou školky.

Z běžných výdajů dá městská část asi 116 milionů korun na činnost místní správy, 34 milionů korun bude stát provoz základních a mateřských škol.

Šance pro školáky

Některé městské části nechávají občany rozhodnout o rozdělení několika milionů korun na jimi navrhované projekty. Praha 7 zatím dá šanci školákům. „Plánujeme realizaci participativního rozpočtu na základních školách. Žáci rozhodnou o tom, kam peníze půjdou. Chceme tak rozšiřovat vědomí o participaci i mezi jejich rodiče. Pokud se to osvědčí, tak ji chceme rozšířit na celou městskou část,“ dodal Vyhnánek.

Loni radnice hospodařila se 440 miliony korun, z toho příjmy činily 226 milionů korun. Rozdíl pokrývala stejně jako v rozpočtu navrhovaném pro letošní rok z úspor z minulých let.

Většina pražských radnic vstoupila do roku 2017 s rozpočtovým provizoriem. Rozpočty stihly v prosinci schválit jen Praha 3, 4, 6, 13 a 14. V lednu už hospodaření na letošní rok schválilo zastupitelstvo Prahy 1. Další radnice to musí stihnout do konce března.

Další zprávy z městské části:

Letná jinak. Ulice Dukelských hrdinů a Veletržní čeká proměna

Magistrát chce otevřít molo lidem, připravil memorandum

Starosta Čižinský: Nechte Stalina být


Ohodnoťte tento článek
Diskuze