Pouzdra na nedopalky a strážníci v ulicích. Praha se chystá na zákaz kouření - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pouzdra na nedopalky a strážníci v ulicích. Praha se chystá na zákaz kouření

, čap,
Pouzdra na nedopalky a strážníci v ulicích. Praha se chystá na zákaz kouření
Zdroj: Profimedia.cz

Městské části se připravují na zákaz kouření v restauracích od 31. května a na přesun kuřáků do ulic před podniky. Jak radnice upozorňují, jejich pravomoci nejsou příliš veliké, dělají tedy spíše kampaně.

„Situace, které vzniknou, budeme řešit aktuálně, včetně spolupráce s městskou policií. Na začátku června by se v ulicích Prahy 4 mělo kvůli kontrole objevit více strážníků. První týden budou hlídky navýšeny o 20 procent. Pochůzkáři dostali instrukce, aby monitorovali čistotu kolem restaurací,“ uvedl mluvčí Praha 4 Jiří Bigas. Městská část na 31. května přichystala zároveň edukativní kampaň Neházejte nedopalky na zem. „Budeme rozdávat pouzdra, která slouží k uložení krabičky cigaret a hlavně nedopalků, aby neskončily na chodníku,“ dodal Bigas.

Komunikační platformu mezi zástupci radnice, městské policie, Technické správy komunikací (TSK), hygieny i provozovatelů podniků by ráda vytvořila městská část Praha 5. „Měla by vést k řešení problémů dialogem, nikoli sankcemi,“ poznamenal tiskový mluvčí městské části Jakub Večerka. Doplnil, že radnice chce sice chránit občany například před nočním hlukem, zároveň si ale nepřeje, aby byli provozovatelé podniků ihned pokutováni, protože si podnikatelů na území městské části váží.

Mluvčí upozornil na to, že pravomoci městských částí jsou velmi omezené, protože zákaz kouření uvnitř podniků řeší „hygiena“, rušení nočního klidu spadá pod městskou policii a úklid prostranství před podniky má na starosti TSK.


Přečtěte si o iniciativě senátorů:

Senátoři napadli protikuřácký zákon u Ústavního soudu

Senátoři zahájili 16. listopadu v Praze ustavující schůzí Senátu nové funkční období. Na snímku jsou zleva dole Jaroslav Kubera, Miloš Vystrčil, zleva v druhé řadě Jiří Oberfalzer, Petr Holeček, druhý zleva v třetí řadě Ivo Valenta


Praha 3 podle mluvčí Michaely Luňáčkové zatím vyčkává a žádné opatření aktuálně nepřipravuje. Městská část Praha 6 se podle mluvčího Martina Churavého pustila do školení pracovníků radničního oddělení kontroly a správního řízení. „Dá se předpokládat, že řada hostů bude po uvedení zákona v život skutečně kouřit před restauračními zařízeními. Budou-li ovšem dělat například přílišný hluk, ukáže vzápětí až samotná praxe,“ zmínil mluvčí.

Pražský magistrát v souvislosti se zákazem kouření instaluje v rámci pilotního projektu do chodníku před restaurací Hany Bany ve Veleslavínově ulici rošt na nedopalky od cigaret. Město podle ČTK plánuje i instalaci popelníků u stanic MHD. „Pro zkušební provoz jsme se domluvili s Hany Bany. Je to studentská restaurace, která je freestylová, a mladí si moc nelámou hlavu, co s nedopalky,“ uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Nedopalky zpod roštu budou uklízet provozovatelé restaurace. Zkušební provoz zařízení by měl fungovat do konce června, pak město projekt vyhodnotí a rozhodne o dalším postupu.

S TSK město jedná o instalaci košů na nedopalky u zastávek MHD. „Mají být v nějaké přiměřené vzdálenosti od zastávky, aby je lidé mohli v klidu vyhodit,“ dodal Dolínek.

Dále čtěte:

Zeman podepsal protikuřácký zákon. Kubera chce normu hnát k Ústavnímu soudu

Děkujeme, že kouříte


Ohodnoťte tento článek
Diskuze