Pospíšil nechá post primátora Prahy Pirátům. Chce tím odvrátit patovou situaci - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pospíšil nechá post primátora Prahy Pirátům. Chce tím odvrátit patovou situaci

, čtk,
Pospíšil nechá post primátora Prahy Pirátům. Chce tím odvrátit patovou situaci
Zdroj: čtk

Předseda TOP 09 a lídr Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) Jiří Pospíšil netrvá na postu primátora. Podle svých slov nechce ohrozit vznik koalice s Piráty a Prahou Sobě (PS). V případě, že by dnes večer na koaličním jednání Piráti ustoupili z požadavku na post primátora, je stále připraven se jím stát. Piráti si pozici primátora nárokují, neboť ve volbách získali nejvyšší procento hlasů.

„Jednání jasně ukazují, že buď Piráti získají post primátora, a nebo nebude tato koalice. Případná patová situace ohrožující vznik koalice by zklamala celou řadu Pražanů, kteří chtějí změnu. Po dlouhém jednání a dlouhém rozhodování s našimi zastupiteli a v rámci naší koalice, tak aby vznikla a mohla přinést nový politický styl a novou politickou kulturu na magistrát, jsme se rozhodli, že nebudeme trvat na postu primátora. Tím neříkáme, že se vzdáváme této funkce, ale netrváme na ní,“ řekl Pospíšil.

Spojené síly do jednání o koalici podle Pospíšila vstoupily s tím, že všechny strany mají rovnocennou výchozí pozici, když získala v zastupitelstvu každá 13 z celkem 65 mandátů. To byl prý důvod, proč o pozici primátora Spojené síly stály. „Jsem přesvědčen, že mé zkušenosti z ministerstva a Evropy (Evropského parlamentu) by byly dobrou devízou pro primátora,“ řekl.

O personálních otázkách budou strany jednat dnes večer. Jak jednání dopadnou a zda zástupci koalice oznámí jméno nového primátora, není jasné. „Nechci, abychom se dnes rozešli s tím, že tady máme stále několik kandidátů na primátora. Předpokládám, že dnes bude jasno,“ řekl.


Co ukázaly volby? Komentář Pavla Párala: ODS se vrací do hry o moc

 Páral


Pokud by byl primátorem lídr Pirátů Zdeněk Hřib, Spojené síly by měly v 11členné radě obsadit čtyři místa. Dvě z nich připadnou TOP 09 a dvě STAN. Spojené síly mají podle Pospíšila několik variant složení rady, o kterých budou vyjednávat. Konkrétní nechtěl být. Při obsazování postů v radě ale budou Spojené síly prý trvat na odbornosti jednotlivých radních.

Usednout v primátorském křesle chtěl rovněž starosta Prahy 7 a lídr PS Jan Čižinský. V polovině října řekl, že požadavek stahuje. „My ustupujeme z ambice mít primátora a v rámci toho, aby vznikla koalice, která bude stabilní po celé čtyři roky,“ řekl tehdy.

Volby v Praze
Volby v hlavním městě vyhrála ODS a v 65členném zastupitelstvu obsadila 14 míst. Piráti se umístili druzí se ziskem 13 mandátů. Praha Sobě získala rovněž 13 zastupitelů a stejný počet křesel má i koalice TOP 09, STAN a KDU-ČSL. ANO skončilo na pátém místě s 12 zastupiteli. Pokud se domluví koalice Pirátů, PS a Spojených sil, bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů.

Přečtěte si o dojednaných koalicích v Praze:

V Praze 2 vznikla nová koalice ODS, TOP 09, OSB a ANO. Černochová starostkou zůstane

Vodrážka bude starostou Prahy 13 popáté za sebou. ODS se dohodla s ANO, lidovci a STAN

Praha 1 má novou koalici, starostou bude Pavel Čižinský

Na Praze 7 bude dál vládnout Praha Sobě, spolu se Zelenými a Piráty

Ohodnoťte tento článek
Diskuze