Podoba Staroměstské tržnice získá kontury. Hotovo má být do konce roku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Podoba Staroměstské tržnice získá kontury. Hotovo má být do konce roku

, čap,
Podoba Staroměstské tržnice získá kontury. Hotovo má být do konce roku

Pražský magistrát by měl mít do konce letošního roku hotovou projektovou dokumentaci na rekonstrukci Staroměstské tržnice. Serveru Euro.cz to sdělil radní Karel Grabein Procházka (ANO). Hlavní město by rádo do haly vrátilo tržiště, podle radního Procházky by prodejci ale měli nabízet luxusní zboží.

Rekonstrukci unikátní novorenesanční tržnice, kterou tvoří blok domů mezi ulicí 28. října a Rytířskou ulicí, má zaplatit její nový nájemce. Výměnou za to dostane od města koncesionářskou smlouvu na 25 let. Koncesionář také zabezpečí využití a provoz trhu. Cenu rekonstrukce magistrát odhaduje na 250 milionů korun.


Staroměstská tržnice obrazem:


„Praha už vypsala na koncesionáře soutěž,“ uvedl Procházka. Ve smlouvě si chce hlavní město podle radního ohlídat, aby se z tržnice nestala herna nebo zastavárna, Praha nepočítá ani s tím, že by se v hale prodávaly suvenýry a oblečení. „ Bude to klasická tržnice se zeleninou, ovocem a dalšími potravinami,“ zmínil radní Procházka. Tržnice by měla Pražanům, ale i turistům podle radního nabídnout vyšší standard služeb, než má například nedaleké Havelské tržiště. „Má mít exkluzivnější charakter,“ sdělil serveru Euro.cz Procházka. V nové tržnici Praha počítá například s gastronomickými službami.

Původní podobu historické neorenesanční Staroměstské tržnice z roku 1897 zdevastovala socialistická vestavba. „Tržnice byla jednou z nejmodernějších v Evropě. Její konstrukce ze zdobných litinových sloupů je technickým i estetickým unikátem. Třeba litinové sloupy jsou duté a sloužily jako ventilace do sklepních prostor, kde byly sklady a chladírny,“ zmínil již dříve Procházka.

Jedinečné bylo podle radního i osvětlení obloukovými lampami Františka Křižíka. „Tržnici zdobí malované lunety s motivy pražských trhů a znaky českých měst. Všude na světě by patřila ke klenotům a chloubám města. V Praze se z ní stala mrtvá zóna,“ uvedl radní. V současnosti v tržnici sídlí samoobsluha, několik obchodů a bistro.

Dále čtěte:

Praha nechává zpracovat audit na tržnici v Holešovicích. Převzetí areálu se blíží

Praha chce příští rok získat zpět pronajatou Holešovickou tržnici

Nejistá budoucnost holešovické tržnice


Ohodnoťte tento článek
Diskuze