Oprava Šlechtovy restaurace začne v červnu. Nikdo se neodvolal - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Oprava Šlechtovy restaurace začne v červnu. Nikdo se neodvolal

, čap,
Oprava Šlechtovy restaurace začne v červnu. Nikdo se neodvolal

Roky očekávaná rekonstrukce Šlechtovy restaurace v pražském parku Stromovka začne v červnu. Zakázku za 101 446 459 korun bez DPH vysoutěžila společnost Pracom. Proti rozhodnutí magistrátu se nikdo neodvolal. Společnost Pracom pražští radní schválili hned dvakrát, proti prvnímu výběru se odvolali dva z účastníků soutěže. Předpokládaná cena zakázky byla městem původně stanovená na 169 milionů a do soutěže se přihlásilo deset zájemců.

„Námitky odvolatelů směřovaly ke smlouvě se subdodavateli. Komise požádala Pracom, aby smlouvy doplnila. Nebylo to závažné pochybění, jednalo se o jednoduché doplnění,“ řekl už dříve radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Stavební práce by měly podle Wolfa trvat zhruba dva roky. „Nyní máme reálné vyhlídky, že za dva roky touto dobou, tedy na začátku letní sezóny, budou moci návštěvníci opět využít výjimečné místo pro odpočinek a společenská setkávání,“ uvedl radní.

 Rekonstrukce Šlechtovy restaurace začne v červnu
Město zvolilo minimalističtější verzi rekonstrukce. (Vizualizace MHMP)

Areál Šlechtovy restaurace je kulturní památkou. Po 2. světové válce však restaurace chátrala zcela bez využití, dvakrát vyhořela a v roce 2002 ji zasáhla povodeň. Rekonstrukce se týká jak historického jádra budovy, tak i jejího okolí.
Oprava památky měla původně vyjít na čtvrt miliardy korun. Původní nákladný projekt ale dostal architekt za úkol zjednodušit. Ubude tak schodišť, výtahů i sociálního zařízení.


Památka nebo ne? Čtěte:

Bude další Transgas? Úředníci rozhodnou, zda padnou i další pražské domy

V popředí stanice metra Invalidovna, hotelový dům a hotel Olympik


Nynější verze je podle radního Wolfa otevřená, bez zasklení. „Starou budovu zrestaurujeme a uvnitř by měla fungovat stylová restaurace, druhá restaurace bude venkovní, jak říkáme, půjde o prodej z okénka,“ zmínil už dříve v rozhovoru pro Euro.cz. Z pravé strany budovy chce město nechat postavit zázemí pro restauraci. V ní by měly být i nové toalety pro veřejnost. Repliky se dočká dřevěný altánek a revitalizace okolní zahrada. Její součástí budou i lavičky, aby měli lidé možnost sníst občerstvení.

Šlechtova restaurace, dříve známá pod jménem Královská dvorana, je kulturní památkou. Jméno nese po posledním majiteli Václavu Šlechtovi. Její nejstarší část pochází z konce 17. století, objekt byl dostavěn v polovině 19. století.

Dále čtěte:

Šlechtovku opraví firma Pracom. Radní ji opět vybrali jako vítěze tendru

Neprodejná. Budovu Invalidovny za více než 600 milionů chtějí památkáři


Ohodnoťte tento článek
Diskuze