O městské stolky a židle v ulicích je zájem. Využilo je téměř 220 tisíc lidí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

O městské stolky a židle v ulicích je zájem. Využilo je téměř 220 tisíc lidí

, čtk,
O městské stolky a židle v ulicích je zájem. Využilo je téměř  220 tisíc lidí
Zdroj: Profimedia.cz

Židle a stolky rozmístěné ve veřejném prostoru v Praze využilo v pilotním projektu loni od května do října asi 220 tisíc lidí a strávili na nich zhruba 57 tisíc hodin. Nejčastěji je lidé využívali na Malostranském náměstí. Vyplývá to ze sčítání Institutu plánování a rozvoje (IPR), který z dat vypracoval analýzu. Židle a stolky jsou rozmístěny v osmi lokalitách v Praze a jejich pořízení vyšlo na 700 tisíc korun.

„Pilotní provoz dopadl nad očekávání dobře a další místa s židlemi a stolky budou přibývat. Skvěle se osvědčily a město se nám díky nim podařilo oživit. Je to skvělá ukázka toho, že zlepšovat život v Praze se dá i jinak než s projekty za desítky milionů korun,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Nejčastěji využívány jsou na Malostranském náměstí, kde IPR zaznamenal až 130 tisíc sedících. Přes náměstí projde podle analýzy téměř 5000 lidí za hodinu. Na piazzetě Národního divadla se zastavilo 32 tisíc lidí a na Letné jich bylo 27 500.

Průměrná délka posezení byla 15 minut. Doba se mění podle toho, kde se mobiliář nachází. V místech, kudy prochází velké množství lidí, zůstávali lidé sedět kratší dobu. To je případ Malostranského náměstí, kde seděli v průměru 14 minut. Naopak klidnějším místem je smíchovská náplavka, kde lidé posedí v průměru 24 minut, což je nejdéle ze všech míst.


Projekt Pražské židle začal v roce 2016 ve spolupráci s IPR. Na fotografii bývalé šéf IPR Petr Hlaváček a primátorka Adriana Krnáčová.

Přečtěte si rozhovor s primátorkou Adrianou Krnáčovou:

Adriana Krnáčová: Praze chybí velký koncertní sál, Rejnok to ale být nemusí


Zájem lidí sledovali zaměstnanci IPR. „Pozorování probíhala v pracovní dny dopoledne, v poledne, odpoledne a večer. Dále o víkendu v poledne a odpoledne, v některých lokalitách opakovaně,“ uvedl mluvčí IPR Marek Vácha. Celkem proběhlo 70 různých měření na Malostranském náměstí a 90 měření v ostatních lokalitách. Na základě údajů pak IPR vytvořil konečnou analýzu a výsledná data.

Na Malostranském náměstí stojí na místě bývalého parkoviště, které využívala převážně Poslanecká sněmovna. Právě zrušení parkoviště a rozmístění mobiliáře se některým poslancům nelíbilo.

Na veřejných prostranstvích je rozmístěno 340 židlí a 90 stolků. V pěti sledovaných měsících se ztratily dva stoly 11 židliček. Projekt rozmístění mobiliáře představil IPR společně s primátorkou Krnáčovou v listopadu 2015. Cílem bylo zlepšit kvalitu veřejného prostranství.

Dále čtěte:

Starosta Prahy 14 Vondra: „Sloní zadek“ skvěle zapadne do okolí

Architekti z IPR přemalovali sídliště na Černém Mostě