Novomlýnská věž otevře v dubnu. Oprava vyjde na 50 milionů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Novomlýnská věž otevře v dubnu. Oprava vyjde na 50 milionů

, čtk,
Novomlýnská věž otevře v dubnu. Oprava vyjde na 50 milionů
Zdroj: ČTK

Novomlýnská vodárenská věž v Praze, která byla několik let uzavřena, se veřejnosti slavnostně otevře v dubnu. Bude v ní expozice o hasičích a požárech. Oprava pětatřicetimetrové věže, která je historickou kulturní památkou, vyjde na skoro 50 milionů korun. Většinu financí pokryly evropské fondy, zbytek dodal pražský magistrát.

Historickou budovu má od roku 2013 ve správě Muzeum hlavního města Prahy, které spravuje mimo jiné mostní věže, rozhlednu na Petříně nebo Prašnou bránu. Před dvěma lety zajistilo muzeum havarijní zasíťování vnějšího pláště Novomlýnské věže a nechalo prohlédnout a vyjmout poškozené části pískovce. Následně začaly samotné stavební a restaurátorské práce, které by měly skončit na začátku roku 2017.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout předměty ze sbírek muzea jako hasičské přilby, hadice a sekery. Seznámí se také s fungováním požárního telegrafu nebo parní stříkačky. Výstava ukáže i velké pražské požáry včetně požáru Národního divadla. Muzeum slibuje multimediální podívanou.

Barokní vodárenská věž stojí na konci Revoluční ulice u Štefánikova mostu. Původní dřevěnou stavbu nahradila na začátku 17. století kamenná, která se ale při povodních částečně zřítila. Současná stavba pochází z roku 1658 a původně stála přímo u řeky. Koryto se později vlivem naplavenin, regulaci břehů a stavbě náplavek posunulo dál od věže. Původnímu účelu přestala sloužit v roce 1877.

V těsné blízkosti věže by měla vyrůst novostavba podle projektu architektky Evy Jiřičné. Kvůli tomu bude třeba zbourat sousední novorenesanční dům.

Dále čtěte:

Praha nechává zpracovat audit na tržnici v Holešovicích. Převzetí areálu se blíží

Holešovice spojí s Karlínem lávka. Město vypíše architektonickou soutěž

Místo luxusu děti. Praha 7 jim věnuje Vodárenskou věž


Ohodnoťte tento článek
Diskuze