Nové sídlo České spořitelny na Smíchově - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nové sídlo České spořitelny na Smíchově vznikne v rakousko-české spolupráci

,

Stavba nové centrály České spořitelny by se měla odehrát v rakousko-české režii. Z desítek návrhů na sídlo banky, kterou bude tvořit kampus čtyř budov, a další rozvoj lokality v okolí smíchovského nádraží vybrala nezávislá porota ten z dílny architektonických kanceláří Baumschlager Eberle Architekten/Pavel Hnilička architekti.

Vítěz soutěže by měl navrhnout objekty spořitelny a vytvořit urbanistický koncept pro další tři budovy a jeden hotel na jihu velkého rozvojového území, jehož developerem je společnost Sekyra Group.

Ani ostatní ateliéry, které se probojovaly do finále architektonické soutěže, nepřijdou zkrátka. „Se čtveřicí finalistů, mezi kterými jsou mimo vítěze také švédská společnost Tham Videgard Arkitekter, německý ateliér Kleihues + Kleihues či rakouští Henke Schreieck Architekten, vytváříme tým, který navrhne celou lokalitu na jihu. Koncept, který začneme diskutovat s odborníky a veřejností, plánujeme představit v prvním čtvrtletí příštího roku. Teď finalizujeme smluvní vztahy,“ řekl týdeníku Euro Leoš Anderle, ředitel společnosti Sekyra Group. I severní část území by měla projít širokou participací podobně jako část u autobusového nádraží Na Knížecí, která se začne stavět jako první.

Prohlédněte si, jak bude vypadat nová pražská čtvrť

Zatímco na severní část bývalého železničního brownfieldu převládá rezidenční funkce a Sekyra Group už na první etapu získala územní rozhodnutí, na jihu bude dominovat komerční funkce. „Chceme vytvořit živoucí město S funkčním parterem, s náměstími a rušným veřejným prostorem. Pro budovy hledáme i jiné funkce než klasické kanceláře, například soukromé školské nebo zdravotnické zařízení, možná privátní koleje pro studenty,“ doplnil Anderle. Veřejná základní škola má vyrůst v severní částí území, na kterou vyhlásila veřejnou soutěž radnice Prahy 5.

Budova České spořitelny se začne stavět v roce 2021, její dokončení je naplánováno o dva roky později. „Spořitelna stála u zrodu řady krásných staveb, jako je Rudolfinum nebo pražská náplavka. Věřím, že se náš nový kampus stane skutečným komunitním centrem obyvatel Smíchova i Pražanů, v němž budou moci zažít třeba také zajímavou výstavu či koncert. Velkou inspirací je pro nás v tomto smyslu vídeňská centrála Erste, která je přirozenou součástí komunitního života ve Vídni,“ uvedl Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny.

Naposledy se podobně velká stavba pro bankovní společnost odehrála v Radlicích, kde navrhl pro ČSOB novou centrálu Josef Pleskot a její druhou etapu Chalupa architekti.

Dále čtěte:

Developer Sekyra: Dostupným bydlením zabráníme odlivu mozků

Investiční politika státu je špatná, říká šéf České spořitelny Salomon

Prostě se zbláznit. Pro Pleskota je architektura vášní

 Josef Pleskot


Ohodnoťte tento článek
Diskuze