Náčelník Velká kapsa. Razie v TSK odkryla desítky nových podezřelých zakázek - Euro.cz

Přihlášení

Náčelník Velká kapsa. Razie v TSK odkryla desítky nových podezřelých zakázek

,
Náčelník Velká kapsa. Razie v TSK odkryla desítky nových podezřelých zakázek
Zdroj: David Malík, CNC, Profimedia.cz

Když policisté přišli sedmý březnový den do sídla pražské Technické správy komunikací (TSK), aby našli důkazy k údajně zkorumpovaným zakázkám, mluvilo se o třech až pěti podezřelých tendrech. Nyní policisté narážejí podle informací týdeníku Euro na další a další podivné kontrakty, některé z nich mohou dokonce běžet ještě v těchto dnech. Policie zatím obvinila nejméně tři lidi, hlavním podezřelým je náměstek správy komunikací a někdejší pověřený ředitel Ladislav Pivec.

Rozplést chobotnici vztahů, které panovaly u zakázek pražské TSK, bude tvrdá práce. Podle dokumentů z vyšetřování, které má týdeník Euro k dispozici, vyplývá, že z původních zhruba tří kauz, na něž policisté narazili při vyšetřování jiného případu, se jejich počet může rozrůst na více než čtyřicet. A firem zapojených v údajném korupčním systému je nejméně sedm.

V kauze má policie podezření hned na několik trestných činů. Vedle pletichy při zadání veřejné zakázky také na pokus zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijetí úplatku a pokus poškození finančních zájmů EU.

Není pochyby, že impulz k dalším podezřením daly policii právě prohlídky u TSK, v jejichž rámci získali vyšetřovatelé i údaje z Pivcova e-mailu včetně elektronických poznámek, které si k nim vedl. Týdeník Euro oslovil TSK a jejím prostřednictvím i Ladislava Pivce, firma ale jen potvrdila policejní zásah a podezření zaměstnance spolu s dalšími osobami a společnostmi.


Přerod TSK v akciovou společnost provázely změny v představenstvu:

V pražské TSK skončil exposlanec ODS Vidím

Na Jana Vidíma místo na kandidátce ODS nezbyde


„Jelikož osoby přítomné prohlídce podepsaly prohlášení ohledně mlčenlivosti, nemůžeme poskytovat v této věci další informace, aby nedošlo k maření činnosti orgánů činných v trestním řízení,“ řekla mluvčí společnosti Barbora Lišková.

Podle toho, jak policisté fungování vztahů kolem TSK popisují, měla mít někdejší příspěvková organizace hlavního města (a dnešní akciová společnost) vybudován systém dodavatelských firem, které preferovala. Jejich zástupci si mohli stanovovat podmínky pro účast v zadávacích řízeních, a u malých zakázek dokonce určovat konkrétní dodavatele, které měla TSK oslovit, aby byla vzájemná dohoda snadnější.

Já na bráchu

Dodavatelé se pak mezi sebou měli domlouvat, kdo se bude o kterou zakázku ucházet a kdo vyhraje. Výsledkem toho může podle policie být vyšší konečná cena zakázek, než jaká by vzešla z férových zadávacích řízení. Zaměstnanci TSK jsou pak podezřelí z toho, že za krytí a účast v systému dostávali peníze a další výhody.

Do skupiny měly být zapojeny mimo jiné firmy Gemos CZ, Eltodo, Camea, Kapsch Traffi cCom Construction & Realization, Media Channel a Geosan Group, která ovšem na dotaz týdeníku Eura odpověděla, že podezření se týkají firmy Geosan Stavební, protože nynější Geosan Group s novým IČ vznikla až 23. 9. 2015 ze společnosti Avara.

Týdeník Euro společnosti oslovil, aby dostaly prostor podezřelé zakázky obhájit, všechny hovoří ale stejně jako jednatel firmy Lamtech CZ Petr Spilka. „K této zakázce jsem vázaný mlčenlivostí, které mě doposud nikdo nezbavil, a tudíž se k tomu nemohu vyjadřovat,“ odpověděl. Společnost Kapsch zase jen potvrdila, že ji policie kontaktovala a že předala dokumenty. „Zdůrazňujeme, že společnost Kapsch ani žádný její zaměstnanec nebyli z ničeho obviněni a nejsou trestně stíháni. Firma se v uplynulých pěti letech účastnila pouze dvou zakázek v oblasti telematiky pro TSK a oba projekty již byly úspěšně ukončeny,“ řekl mluvčí David Šimoník.

U jeho slov je důležité se zastavit. Kauza kolem TSK je ještě ve svém začátku. Okruh obviněných se může měnit, navíc o jejich vině rozhoduje až soud. Nebylo by proto fér dělat nyní závěry, a to vzhledem k tomu, kolik korupčních kauz v poslední době před soudem neobstálo nebo se ukázalo v jiném světle než po zveřejnění prvních informací. Mezi ty nejkřiklavější patří kauza Davida Ratha nebo nynější manželky expremiéra Petra Nečase Jany. Přesto. Podezření policistů, že z prostředků Evropské unie mohlo být kvůli záměrným manipulacím nesprávně použito 708 milionů korun, je tak závažný čin, že je důležité ho od začátku sledovat.

Chodí hladovec okolo

Ke zmíněným zhruba čtyřiceti podezřelým zakázkám ještě policisté sbírají údaje. Základní kostru, která se bude zřejmě dost dobře opakovat i jinde, ale už u několika případů mají. Například u zakázky jménem Modernizace technologického zařízení v Těšnovském tunelu s předpokládanou hodnotou 101 milionů korun, podala nabídku společnost Eltodo s nabídkovou cenou 91 milionů a dále sdružení Lamtechu a Geosanu s cenou 88,5 milionu. Podle policejní verze se měl pak Ladislav Pivec sejít se zástupci firem a požadovat šest milionů za zařízení výsledku tendru podle jejich přání. Obejít měl všechny účastníky, vítězem bylo nakonec Eltodo.

U zakázky s názvem Doplnění sběru dopravních informací pro řízení dopravy s předpokládanou hodnotou 184 milionů zase hraje hlavní roli setkání zástupců firem. Nabídku podal Kapsch ve sdružení se společností Camea za 177 milionů a Lamtech s Geosanem za 128 milionů (podle policie sdružení o nekalém charakteru zakázky v té chvíli nevědělo).

Kapsch a Camea na straně jedné se pak sešly se zástupcem Lamtechu a sdělily mu, že mají u TSK zajištěno, že bude Lamtech s Geosanem vyloučen, a nabídly 25 milionů v hotovosti, když se firma proti tomu neodvolá. Lamtech podle policie souhlasil. Vyloučení Lamtechu s Geosanem pak zařídil Ladislav Pivec, podle policie měl přinejmenším slíben úplatek, a zakázku dostaly Kapsch s Cameou.

Podobný systém měl u TSK fungovat od roku 2012 do současnosti, tedy celých pět let. Protože ale společnost spadala pod magistrát, pozornost by se měla obrátit i tam. Prací politiků bylo totiž na TSK dohlížet, a pokud se jim pod rukama pět let uplácelo, je to pro primátorku téma k řešení. TSK se mimochodem již změnila na akciovou společnost. Podle náměstka primátorky to zpřetrhá korupční vazby. Dá se to ale vyložit i jinak: politici napříště nechtějí mít s rizikovou firmou nic společného.

Přečtěte si více o další velké kauze:

Odvolací soud potvrdil Kušnierzovi v kauze ROP Severozápad 7 let

Sobotka: Kauza ROP Severozápad se týká minulosti. Personální odpovědnost nechá na krajích

Kauza ROP pokračuje: obvinění mají blokované účty a majetek