„Muzeum komunismu“. Praha se snaží upozornit turisty na nepoctivé taxikáře - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

„Muzeum komunismu“. Praha se snaží upozornit turisty na nepoctivé taxikáře

, čap,
„Muzeum komunismu“. Praha se snaží upozornit  turisty na nepoctivé taxikáře
Zdroj: MHMP

Hlavní město spustilo kampaň, která má varovat turisty před nepoctivými taxikáři. Na místa, kde většinou vozy taxislužby postávají, magistrát umístil informační plakáty. „Tyto taxíky jsou součástí expozice muzea komunizmu. Je libo zážitek z totalitní doby? Astronomické ceny za jinak levné služby,“ upozorňuje v anglickém jazyce například jeden typ nosičů.

Celkem 35 plakátů nechala Praha nainstalovat na devíti vytipovaných místech. Varování cílí zejména na turisty. „Nedělám si iluze, že touto kampaní vyřešíme problém s nepoctivými taxikáři, naším cílem je především varovat turisty. Proto jsme zvolili i lehce kontroverzní vizuály, které by měly upoutat pozornost a zároveň na ta nebezpečí upozornit,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Nosiče jsou umístěny na lampách veřejného osvětlení. „Vzhledem k tomu, že upozornění bude přímo v inkriminovaných místech a navíc viditelně umístěno, věřím, že spoustu lidí může ochránit,“ dodala primátorka. V rámci kampaně Praha použila tři vizuály se společným upozorněním. Vyzývají zákazníky, aby byli opatrní nebo si taxi objednali.

Plakáty se vzájemně liší motivem a dominantním sdělením. Jeden informuje o přibližné ceně jízdného z centra města na letiště, druhý porovnává ceny v různých světových městech, přičemž je zvýrazněna oficiální a neoficiální cena pražských taxikářů. A třetí s nadsázkou upozorňuje, že taxíky jsou součástí expozice muzea komunismu.


Přečtěte si rozhovor s Jankem Rubešem o nepoctivých taxikářích:

Janek Rubeš: Magistrát s taxikáři nikdy nic neudělal

Janek Rubeš


Praha zároveň prosazuje v boji proti nepoctivým taxikářům schválení novely zákona 111 o silniční dopravě, na jejíž přípravě se město podílelo. Pražská primátorka by ráda do zákona prosadila možnost odebrat licenci už při pouhém podezření na předražení jízdy. Následovalo by správní řízení, kde by celá věc byla prošetřena. Pokud by policisté zastavili řidiče taxi bez platné licence, mohlo by to být navíc klasifikováno jako trestný čin. Stejně tak by novela městu měla umožnit požadovat psychotesty.

„Jsem přesvědčena, že toto jsou přesně ty nástroje, které nám opravdu pomohou se vypořádat s nepoctivou skupinou taxikářů, kteří kazí pověst Prahy, ale i celé taxikářské profese,“ konstatovala primátorka.

Pražský magistrát v následujících dnech spustí nový informační web, který bude rozdělen do dvou kategorií. „Pro řidiče“, kde budou vysvětleny všechny podmínky, které řidiči taxi musí splňovat a „Pro cestující“, kde bude shrnuto, na co mají jako zákazníci nárok, a také kalkulátor pro výpočet ceny jízdného.

Dále čtěte:

Pražští taxikáři u soudu přiznali předražování jízdného

Letiště podepsalo pětileté smlouvy s taxislužbami Taxi Praha a Fix