Mrtvo pod koněm. Revitalizace Václavského náměstí se významně komplikuje - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Mrtvo pod koněm. Revitalizace Václavského náměstí se významně komplikuje

,
Mrtvo pod koněm. Revitalizace Václavského náměstí se významně komplikuje
Zdroj: čtk

Územní rozhodnutí pro rekonstrukci Václavského náměstí se letos nestihne. Nezbytnou žádost o územní rozhodnutí pro rekonstrukci jednoho z nejfrekventovanějších prostranství v centru Prahy zatím vedení hlavního města nepodalo. A nestane se tak ani v letošním roce.

„Žádost o územní rozhodnutí podáme až v příštím roce,“ sdělil týdeníku Euro náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr s tím, že zatím se kompletuje veškerá dokumentace. Žádost o územní rozhodnutí bude podávat Dopravní podnik hlavního města Prahy spolu se žádostí o stavební povolení, aby se celý proces urychlil.

Územní rozhodnutí přitom radní chtěli podat už v loňském roce, aby se na hlavních úpravách v horní části náměstí, kde mají jez dit tramvaje, začalo pracovat už v roce 2022. I tak se jedná o šibeniční termín. Rekonstrukce Václavského náměstí se připravovala třináct let, stavět se začalo před dvěma lety. Loni však stavební úřad práce zastavil, neboť nové vedení Prahy se rozhodlo vrátit na Václavák tramvaje. A pro takový plán je potřeba vydat nové územní rozhodnutí, protože to původní s takovým plánem nepočítalo.

Magistrála tramvaje neunese

V lednu zástupci Prahy uvedli, že drobné práce na spodní části náměstí začnou už letos v dubnu. Hlavní úpravy se ale budou odehrávat v horní části, neboť tramvaje mají křižovat magistrálu, aby mohly směřovat z Vinohradské třídy na náměstí. Podle informací týdeníku Euro ale magistrála v současném stavu tramvaje neunese a bude potřeba ji zpevnit, což celou přípravu rovněž významně komplikuje.

Za projektem revitalizace Václavského náměstí stojí ateliér Cigler Marani Architects (dnes Jakub Cigler Architekti) a Atelier DUA. Představili ho již v roce 2005. Na konci roku pak zveřejnili aktualizovanou verzi, která zahrnuje i tramvajovou trať. Projekt počítá s rozšířením prostoru pro pěší až na 17 metrů. V plánu je také přidání k vodních prvků, pitek a zeleně. Projekt vyjde město na 326,6 milionu korun.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze