Magistrát hodlá nahradit autobusy. Chystá desítky tramvajových tratí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Magistrát hodlá nahradit autobusy. Chystá desítky tramvajových tratí

, čtk, čap,
Magistrát hodlá nahradit autobusy. Chystá desítky tramvajových tratí
Zdroj: Profimedia.cz

Hlavní město chce do budoucna posílit tramvajovou dopravu. Výhledově zahájí stavbu téměř tří desítek tratí. Koncepci v úterý schválili městští radní. Počítá s tím, že tři trati mají být vybudovány do pěti let a stavba 16 dalších má začít do roku 2030. S dalšími 11 úseky se počítá v dlouhodobém výhledu.

Na rozvoji tramvajových tratí se bude podílet i Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha). Podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) si může díky koncepci pražský dopravní podnik například lépe rozložit investice.

Cílem strategie je naplánovat další rozšiřování tramvajové dopravy, která by měla nahradit vytížené autobusové tahy. Na základě schváleného dokumentu nyní IPR Praha ve spolupráci s dopravním podnikem a organizátorem pražské dopravy Ropid zpracuje podrobnější plán. „Určíme, které tratě chybí nejvíc, aby se začaly dělat jako první,“ řekl ředitel IPR Ondřej Boháč.


Přečtěte si: Tramvaje povedou na Slivenec, Libuš i Háje. Město chystá projekty za miliardy

 Pražský magistrát od září spouští kampaň cílenou na černé pasažéry


Schválená strategie dělí plánované tratě do tří kategorií. První skupina zahrnuje projekty v pokročilém stádiu přípravy. Jde o prodloužení kolejí o 2,4 kilometru z Divoké Šárky na Dědinu, které by mělo vyjít na 893,2 milionu korun. Druhou tratí je 1,9 kilometru dlouhý úsek ze Sídliště Barrandov do Slivence za 691,1 milionu. Poslední je prodloužení trasy z Modřan na Libuš do blízkosti plánované nové stanice metra D. Prodloužení má měřit 2,1 kilometru a stát 500 milionů korun. V horizontu několika let mají vzniknout tramvajové smyčky u Depa Hostivař a na Zahradním Městě.

Druhá skupina zahrnuje 16 tratí, které by se měly začít budovat do roku 2030. Nejdelší v této skupině je trasa z Choceradské přes Chodovec a Opatov na Háje s konečnou Jižní Město, která měří 6,1 kilometru.

Výhledy nových tramvajových tratí
Praha výhledově zahájí stavbu 30 tramvajových tratí (Zdroj MHMP)

Skupina označená trojkou obsahuje 11 výhledových záměrů, které chce město do roku 2030 zapracovat do územní dokumentace. Sem patří například prodloužení tramvají v úseku Záběhlická – Bohdalec – Eden – Vršovická, propojení Podbaby s trojskou zoo, nebo trať z Modřan do Komořan.

Délka tramvajové sítě je v Praze 142,4 kilometru, asi 52 procent tratí vede po vlastním tramvajovém tělese. Zbylé jezdí po vozovkách společně s auty. Tramvaje v Praze přepraví ročně přes 360 milionů cestujících.

Dále čtěte:

Dopravní podnik chce na Zahradním městě novou tramvajovou smyčku

Tramvaje se kvůli hluku omezovat nebudou. Praha si věc vyjasnila s ministerstvem