Koncert znovuotevřel historickou budovu Státní opery v Praze. Dorazil i Orbán - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Koncert znovuotevřel historickou budovu Státní opery v Praze. Dorazil i Orbán

, čtk,
Koncert znovuotevřel historickou budovu Státní opery v Praze. Dorazil i Orbán
Zdroj: čtk

Slavnostní koncert dnes večer znovuotevřel historickou budovu Státní opery Praha, jejíž rekonstrukce stála 1,3 miliardy korun a trvala téměř tři roky. Začal předehrou opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští. Zahajovacího koncertu nazvaného Státní opera v proměnách času (1888-2018) v režii Alice Nellis se účastní politici a osobnosti kultury. Operní gala se koná přesně 132 let od prvního otevření Státní opery, tehdy Nového německého divadla.

Na znovuotevření Státní opery dorazil například maďarský premiér Viktor Orbán, proti němuž při příjezdu protestovalo zhruba 30 odpůrců s vlajkou EU, transparenty a píšťalkami. Mezi pozvanými byli také pověřenkyně spolkové vlády pro kulturu Monika Grüttersová, účastní se i velvyslanci několika zemí. Z českých politiků přišli mimo jiné premiér Andrej Babiš (ANO), zástupci vlády – třeba ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) či ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), přítomen je i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Koncert navštívilo také mnoho osobností z kultury, mimo jiné herci Miroslav Donutil a Jaromír Hanzlík, houslista Václav Hudeček a zpěvák Richard Krajčo.

„Jsem moc rád, že jsem byl pozván, protože ta budova je opravdu krásná. Doufám, že zde budou hrát také krásné opery. A jsem rád, že jsem mohl poprvé vzít do společnosti svoji vnučku. Myslím, že to pro ni bude velký zážitek, protože jí je 13 let a až jí bude třeba 30, bude moci říct, že kdysi byla s dědou na otevření Státní opery,“ řekl ČTK Hanzlík.

Český dramatik Pavel Kohout připravil instalaci, kterou na scéně zmapuje historické milníky. Koncepci večera připravili dramaturgové Jitka Slavíková a Ondřej Hučín. Při koncertě se představí významní sólisté Opery Národního divadla a Státní opery a další hosté, například Pavel Černoch, Eva Urbanová nebo Kateřina Kněžíková. Diváci uvidí také norskou sopranistku Lise Davidsenovou, uvedlo Národní divadlo v dnešní tiskové zprávě. Orchestr a Sbor Státní opery v průběhu večera mimo jiné zahraje Wolfganga Amadea Mozarta, Leoše Janáčka, Richarda Strausse, Bedřicha Smetanu, Bohuslava Martinů nebo Ludwiga van Beethovena.

 Andrej Babiš a Viktor Orbán

Andrej Babiš a Viktor Orbán

Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun, cena ale vzrostla na 1,3 miliardy korun včetně DPH. Důvodem byla hlavně změna technologie jevištní točny za 115 milionů a rekonstrukce vzduchotechniky. Komplexnější opravu prodělala budova naposledy na přelomu 60. a 70. let minulého století. Při nynější generální rekonstrukci, která začala v březnu 2017, dostala například nové jevištní technologie či moderní zkušebny. Opravu mají za sebou baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Přibyla křesla, jež nyní mají individuální titulkovací zařízení, nová je i opona.

V lednu se do Státní opery vrátí v novém obsazení oblíbená inscenace z loňského roku Fidelio či opera Madama Butterfly. Na jaro je plánována premiéra inscenace opery Karola Szymanowského Král Roger, v koprodukci s varšavským Teatrem Wielkým a Královskou operou ve Stockholmu. Velkou událostí by podle vedení Národního divadla, pod něž Státní opera spadá, mělo být listopadové uvedení opery Mistři pěvci norimberští. Právě toto Wagnerovo dílo zde bylo poprvé uvedeno v roce 1888. Režie se ujme Keith Warner a dirigentské taktovky, stejně jako dnes večer, hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens.