Karlovo náměstí dostane novou podobu. Vzejde ze soutěže - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Karlovo náměstí dostane novou podobu. Vzejde ze soutěže

, čtk, čap,
Karlovo náměstí dostane novou podobu. Vzejde ze soutěže
Zdroj: IPR Praha

Praha začne hledat projektanta pro úpravy památkově chráněného parku na Karlově náměstí. Vyzkouší speciální formu architektonické soutěže, kdy jde o interaktivní spolupráci města s architekty. Předpokládaná hodnota zakázky je 22,5 milionu korun. Celkově bude obnova parku na Karlově náměstí stát mezi 200 a 300 miliony korun.

Soutěž připraví Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha). Potrvá zhruba devět měsíců, vítěz by tak mohl být vybrán za necelý rok. „Neumíme to teď říct přesně, protože se až v průběhu soutěžního dialogu ukáže, co všechno tam bude,“ uvedla radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Architekti se budou podle IPR Praha zabývat například i potenciálním umístěním výjezdů z podzemních garáží, o kterých se dlouho uvažuje, a řešením jejich venkovního vzhledu. Kromě revitalizace parku budou řešit i vzhled přilehlých ulic.

Soutěž začalo město připravovat na počátku tohoto roku. „Příprava výběrového řízení byla poměrně dlouhá, a to proto, že jsme zvolili neobvyklou formu soutěžního dialogu,“ dodala Plamínková.


Praha online. Čtěte:

Virtuální územní plán. Lidé mohou sledovat změny v nové aplikaci

 Stavba nového zimního stadionu


Soutěžní dialog znamená, že účastníci výběrového řízení i další zainteresované organizace budou mít možnost se prostřednictvím průběžných jednání podílet podobě projektu. Podle IPR Praha jde o nejvhodnější formu výběru pro projekty, které se týkají velkého množství vlastníků a institucí, protože umožňuje najít kompromis vyhovující všem stranám. Součástí soutěže budou také tři workshopy, kde budou mít účastníci možnost představit svoji dosavadní práci ve společné diskusi.

„Pokusů o revitalizaci Karlova náměstí proběhlo již několik – například architektonická soutěž v roce 2008. Zatím se ovšem nepodařilo nic dotáhnout do konce, protože se jednotlivé instituce neshodly na tom, jaká by budoucnost náměstí měla být. Ukázalo se, že k revitalizaci náměstí je třeba přistupovat jinak,“ uvedl ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Spory ohledně obnovy panují mezi Prahou 2 a Národním památkovým ústavem (NPÚ). Zatímco městská část by dala přednost tomu náměstí vydláždit, památkáři z NPÚ trvají na zachování stávající podoby parku, který navrhl zahradní architekt František Josef Thomayer v 19. století.

Náměstí bylo částečně upraveno už v předchozích letech. Šlo o loňskou rekonstrukci tramvajové tratě a přilehlých chodníků. Navázala na ni oprava křižovatek a přechodů. Podle studie úprav parku IPR Praha by měly zmizet blátivé vyšlapané pěšinky, které nahradí lépe koncipovaná síť chodníků, přibude místo pro posezení a třeba pro pořádání pikniků nebo farmářských trhů.

Naposledy se park upravoval v roce 1998, a to u Novoměstské radnice. Proti rozsáhlému kácení stromů tehdy protestovali ekologové i obyvatelé Prahy 2. V roce 2008 uspořádala radnice architektonickou soutěž, v níž vybrala vítězný návrh, proti kterému se ale postavili památkáři. O dva roky později podepsali zástupci radnice a magistrátu memorandum, v němž se zavázali ke společnému postupu ohledně obnovy náměstí.

Karlovo náměstí, dříve zvané Dobytčí trh, je největší v Praze. Měří na délku 510 metrů a na šířku 130 metrů. Celková plocha je přes 80 550 metrů čtverečních. Ve středu náměstí stála od roku 1300 kruhová kaple Božího těla, ve které byly vystavovány říšské korunovační klenoty, zbořena byla roku 1791.

Dále čtěte:

Širší realita Prahy

Havárie vodovodu na Karlově náměstí zastavila autobusy i auta


Ohodnoťte tento článek
Diskuze