K metropolitnímu plánu dorazily stovky připomínek. Magistrát je zahlcen - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

K metropolitnímu plánu dorazily stovky připomínek. Magistrát je zahlcen

, čtk,
K metropolitnímu plánu dorazily stovky připomínek. Magistrát je zahlcen
Zdroj: Jan Rasch/Euro

Magistrátní odbor zatím eviduje asi 1700 podání s připomínkami k návrhu nového pražského územního plánu a stále přicházejí další. Dnešním dnem končí možnost připomínky do prvního kola veřejného projednání Metropolitního plánu podat. Podání mohou obsahovat více podnětů, v případě městských částí i stovky.

Úředníci jsou podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana s evidencí ve třídenním skluzu a celkový počet podání by měl být znám do tří týdnů. Podrobnější a přesnější údaje budou známy až po roztřídění, což zabere několik měsíců. Metropolitní plán, který má od roku 2023 určovat výstavbu v Praze, kritizuje většina městských částí a řada dalších institucí.

„V současné chvíli počet podnětů nemá žádnou vypovídající hodnotu. Ze zkušenosti víme, že právě v posledních dnech dochází k největšímu nárůstu doručovaných připomínek a ještě nemáme všechna podání zaevidovaná,“ uvedl Hofman. Dnes mohou lidé ještě poštou posílat připomínky, které dojdou v dalších dnech.

Za zhruba tři týdny budou úředníci znát celkový počet podání. „Toto číslo však může být i zavádějící, jelikož nezohledňuje počet připomínkujících, duplicitu podání a podobně,“ uvedl mluvčí.


Pražský maraton. Boj o vládu nad hlavním městem nemá favorita

 Happening za otevření jižního vstupu do stanice metra Budějovická


Podrobnější roztřídění a evidování připomínek a jejich autorů zabere odhadem půl roku. Podle harmonogramu by měl úřad podněty zpracovat, vyhodnotit a zapracovat do návrhu do dvou let, bude však záležet na jejich počtu. Úředníkům s tím pomůže městský Institut plánování a rozvoje (IPR), který návrh plánu připravil.


Přečtěte si rozhovor s šéfem IPR Ondřejem Boháčem:

Šéf IPR Boháč: Za peníze nasypané do Blanky mohly být vyřešeny Bubny, Smíchov a Žižkov

 Ředitel IPR Ondřej Boháč


Připomínky mohou podávat jednotlivci, spolky, firmy, městské části i další instituce. Podněty radnic a veřejných institucí mají často formu takzvaných zásadních připomínek, které bude muset pražské zastupitelstvo při projednání řešit každou zvlášť. Připomínky jednotlivců či firem budou zastupitelé s ohledem na jejich počet schvalovat hromadně na základě doporučení úředníků. Při schvalování stávajícího územního plánu, který začal platit v roce 2000, dorazilo 16.000 připomínek.

Po zpracování připomínek z prvního kola projednávání bude následovat kolo druhé, které by se v ideálním případě mohlo konat v roce 2020. Podle současného termínu by měl nový územní plán začít platit v roce 2023. Původně měl platit už od roku 2020, zastupitelé lhůtu prodloužili o tři roky.

Územní plán je klíčovým dokumentem, který určuje, kde se ve městě smí stavět a v jakém rozsahu. Kolem nového územního plánu v minulosti panovaly spory, kvůli kterým skončil v čele IPR Petr Hlaváček a dočasně také hlavní autor nového plánu Roman Koucký. Nakonec se do čela týmu, připravujícího plán, po vítězství ve výběrovém řízení opět vrátil.

Dále čtěte:

Komentář: Prostě to neuděláme

Volební témata pro Prahu? Korupce a zlí developeři letos stačit nebudou

Hlavní téma voleb v Praze: TOP 09 a STAN hledají cestu k dostupnému bydlení


Ohodnoťte tento článek
Diskuze