Jaroslav Dvořák: Prahu obchází strašák zeleného bolševismu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Jaroslav Dvořák: Prahu obchází strašák zeleného bolševismu

, Magda Šťastná,
Jaroslav Dvořák: Prahu obchází strašák zeleného bolševismu
Zdroj: archiv

Jaroslav Dvořák (41) je v jistém smyslu mezi kandidáty na pražské senátory rarita. A to nejen věkem. Je jediným vyslancem Strany Práv Občanů v boji o horní komoru parlamentu. Uspět se pokouší v Praze 6. Strana jej pokládá za mladou krev bez zátěží z minulosti. K politice celostátní a pražské se vyjadřuje i bez zátěže ukotvení v tradiční politické straně.

„Paní primátorka dělá, co může, aby narušila chobotnici, která se jmenuje 1. politická Praha a.s. Myslím si, že to dělá úspěšně. Jmenovat nikoho nebudu, protože si nechci zavírat dveře do žádné politické strany,“ říká.

Jaké je podle Vás hlavní téma podzimních senátních voleb? Proč by k nim lidé měli přijít?

Pro mě je to jednoznačně princip obrany české identity. To je pro mě důležité sdělení pro občany této země, a proto by měli přijít k volbám a proto by mě měli zvolit. Myslím si, že se mění doba. Mění se způsob mezinárodního systému a uprchlická krize je jenom jeden z nástrojů, jak rozmělnit jednotlivé národní identity evropských států v jeden supermoderní superevropský superstát. A to já si myslím, že je zásadně špatně. To je pro mě to hlavní téma.

A jaké je vaše řešení uprchlické krize?

Tak jak už jsem předeslal. Je to pouze jeden z nástrojů mezinárodní politiky. Já uprchlickou krizi vnímám jako organizovanou, cílenou a řízenou záležitost. Tak jako je určitým nástrojem válka, vyjednávání nebo ekonomické nátlaky, tak považuji i uprchlickou krizi za politický nástroj.

A jeho řešení?

Musíme se ubránit. Tak jako se brání USA mexické vlně plotem nebo zdí. Náš úkol je ubránit naši identitu a státní celistvost.

A humanitární aspekt?

To je zase druhá věc. Od toho máme OSN a humanitární organizace, kterým státy samozřejmě platí nemalé příspěvky. A je to samozřejmě o tom, jak je ta humanitární pomoc úspěšná, adekvátní a přímá. Ale za humanitární krizi v Iráku si myslím Česká republika nenese žádnou zodpovědnost na rozdíl od USA. Stejně tak za humanitární krizi v Afghanistánu či v Sýrii.

Čili jste spíš zastáncem řešení krize v místě konfliktu?

Přesně tak.

Senát není brán jako pozice, ze které lze něčeho dosáhnout. Jaké oblasti se zde chcete věnovat, do jakého výboru senátu chcete kandidovat?

Já do Senátu mimo jiné kandiduji proto, že je mi blízká a známá pražská politika. Jedna z věcí je územní plánování a územní rozvoj. Na dění v hlavním městě v současné době použiji dvě repliky: rozmáhá se nám v Praze takový zlozvyk, ošklivá věc. Hlavní město obchází strašák – strašák zeleného bolševismu.

Tak to je pěkné spojení Cimrmana a Karla Marxe…

Já na toto téma mám a budu mít interpelace na nejbližším zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy, kde budu žádat vysvětlení odstoupení paní náměstkyně Kolínské.

Další oblast, které se chci věnovat, je transformace Senátu. Ten je třeba reformovat. Český politický systém je deformovaný bikameralismus, kdy horní komora nemá prakticky žádnou pravomoc a hodnotu. Do Senátu by měli zasednout zástupci krajských samospráv, tzn. nevolení, ale reprezentující jednotlivé kraje, potažmo zástupci jednotlivých konfesí, odborových svazů, jednotlivých profesí a podnikatelů. Tam by se odehrával ten střet na úrovni štěpných linií mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Myslím si, že Senát by měl vstupovat i do politického procesu v tom smyslu, že Senát by měl mít pravomoc odvolávat či navrhnout odvolání jednotlivých ministrů. Tím by se Senát dostal do politické hry a získal by jiné postavení.

Poslední oblast, které se chci věnovat, souvisí s obranou již zmíněné identity a státnosti.

Jaký návrh zákona máte v plánu v Senátu prosadit?

Rád bych prosadil zákon o obraně ČR, protože každý stát by měl být schopen se ubránit před vnějším nebezpečím. A jak jsem předeslal, konvenční válka je jenom jeden ze způsobů prosazování politiky. A jenom obrana proti tomuto způsobu formou NATO jako bezpečnostního paktu je podle mě nedostatečná. Nepokrývá všechny hrozby, kterým mi musíme čelit. Proto si myslím, že je potřeba mít supermoderní armádu. V současné době je naše armáda nedostačující.

Takže plánujete zavést opět povinné odvody na vojnu?

Nemyslím si, že je to nutné. O tom, ať si rozhodnou občané v referendu. Nicméně si myslím, že naše armáda má skvělou nemocnici, prvotřídní jednotku v Chrudimi nebo v Prostějově, ale máme tisíc nebo možná 3 tisíce elitních vojáků.

Z kterého protikandidáta máte největší obavy?

Největší obavy mám z bývalého ředitele Sazky Hušáka, protože si myslím, že se asi opravdu zbláznil. Jeho účast podle mého názoru dehonestuje probíhající volby.

A proč by měli dát voliči přednost zrovna vám?

Krom toho, co jsem již říkal, je to i fakt, že na rozdíl od všech mých protikandidátů, já nekandiduji do senátu na důchod. Mně je 41 let, cítím se na začátku životní kariéry. Pro mě to není meta konečná, ale úvodní a počáteční.

Který z kandidátů za ostatní pražské části je vám nejsympatičtější a proč?

Já jsem rád, že do Senátu kandiduje náměstkyně primátorky paní Kislingerová a přeji jí úspěch, aby hlavní město Praha mohlo využít její post pro výkonnějšího politika.

Kandidujete za Prahu 6. Jak byste z pozice senátora chtěl této MČ pomoci?

V současné době například řeším pokus o vytvoření parku a zamezení vytvoření tramvajové trati do Suchdola, kde vznikly největší problémy právě se Stranou zelených. U nich vítězí ideologie nad právním státem a to je pro mě nepřípustné. Zrovna tak stavby developerských projektů by měly podléhat nějakému občanskému hlasování. Aby si lidé sami rozhodli a vyjádřili se ve veřejné diskuzi. Dalším palčivým problémem na Praze 6 jsou návštěvníci ze Středočeského kraje, kteří zde parkují. Částečně by množství aut měly ulevit parkovací zóny, ale ty zasahují bohužel jen do určité úrovně. Například na sídlišti Ruzyně nebo Dědina obyvatelé nezaparkují, protože se ti „eskaři“ přesunuli tam. Zrovna tak obchodní centrum na Zličíně, kde začali zavádět závory, protože situace začíná být kritická.

Nezdá se Vám, že Praha začíná stagnovat? Z mnoha aktivistů se stali politici, developer je sprosté slovo, ale nestavět také není úplně správné…

Tak toto je můj šálek kávy. Došlo k tomu, že hlavní město Praha nemá funkční územní plán, který by odpovídal době. Jedou se změny územního plánu, při kterých se poškozují zájmy vlastníků. Stranou zelených je porušován zákon i Ústava ČR a nikam to nesměřuje a dlouho směřovat nebude. Nemyslím si, že by hlavní město Praha mělo v brzké době územní plán. Jedinou cestu vidím ve vyjádření občanů k budoucnosti rozvoje Prahy, zda si přejí hlavní město rozšiřovat do šířky nebo zvednout do výšky. Pro mě rozšíření znamená to, že investor bude chtít větší plochy, aby se mu investice zaplatila. Zároveň se díky současnému rozšiřování zabírají parky a odpočinkové zóny. Já osobně bych volil cestu výškové zástavby. A pak bych navrhl plán, který se již osvědčil ve velkých evropských městech, aby Praha vykoupila velké stavební pozemky. Dneska jsou známy pod názvem velká rozvojová území. A nad nimi vyhlásit velké urbanisticko-architektonické soutěže a z vybraných projektů je soutěžit jednotlivým developerům. Výsledkem by bylo, že by Praha byla jednotná, nemusela by řešit takové záležitosti jako dnes na Zličíně, kde developer vystavěl sídliště uprostřed pole. Dodatečně se teď musí dostavět školka, infrastruktura, atd., které jsou ale hrazeny z veřejných prostředků. V momentě, kdy byl jasně dán celek, tak by byly výsledkem kompletní životaschopné čtvrtě.

Co podle vás dělá město městem?

To je jednoduché. Co dělá Pruhu Prahou. Přece to, že je to Praha.

A když to vztáhneme na jakékoli jiné město…

Každé město je něčím specifické. Praha se prezentuje třeba tím, že máme Pražský hrad, Karlův most…

Proč se centrum Prahy vylidňuje?

Já si nemyslím, že se centrum vylidňuje. Trend určité suburbanizace tu byl, již skončil. Dneska se lidé ze satelitů vrací zpět do Prahy, kde mají veškerou potřebnou infrastrukturu a služby na dosah. Praha 1, tak jako Praha 6 je v tomto ohledu specifická strukturou obyvatelstva. Centrum není jenom o tom bydlet v Pařížské a říkat, že bydlím v Pařížské. Je to o tom, že v centru jsou turisté a díky tomu jsou zde jiné ceny a jiné služby. Na druhou stranu o toto by se měla starat radnice. V současné době si myslím, že se centrum zase zalidňuje.

Jak se radnice Prahy 6 stará o dostatek míst ve školkách a školách?

Radnice musí sledovat demografickou křivku obyvatelstva a v návaznosti na její stav zajistit dostatek míst v těchto zařízeních.

Což se zatím ale příliš nedaří…

Na Praze 6 v současné době řeší úplně jiné problémy, například to, jak bude vypadat Vítězné náměstí. Ale abych se netočil jen kolem Prahy 6, volebním obvodem jsou i Praha Řepy, které mají 25 tisíc obyvatel a jsou výkladní skříní obvodu. Tady je o školky a školy ukázkově postaráno. Zde radnice pružně funguje a sleduje poptávku obyvatelstva. Neřeší se tu developerské projekty, ale řeší se občané.

Jaký máte názor na řešení automobilové dopravy v Praze?

To, co udělala vláda pod vedením Bohuslava Sobotky ohledně Pražského okruhu je strašná ostuda. Mám na mysli výměnu Pražského okruhu za kus dálnice na Moravě spojující dvě města. Přes Prahu projíždí desetitisíce kamionů a je ostuda, že vláda podlehla tlaku Bruselu a přistoupila na tuto výměnu. Pro mě je to velké selhání pana premiéra. Tunelový komplex Blanka provázeli zvláštní okolnosti, ale funguje. Ulice Milady Horákové se uvolnila, ale zácpy jsou na Praze 6 na Vítězném náměstí, kde tunel ústí.

Podporujete cyklodopravu v Praze a jezdíte sám na kole?

Ano, určitě podporuji. Sám také na kole jezdím. Přesto i cyklodoprava musí mít určité meze. Je dobře, že se v Praze cyklistika rozvíjí, ale je potřeba vyhradit cyklistům samostatné pruhy oddělené od motorových vozidel. V této souvislosti bych chtěl také omezit vjezd dodávek s dieslovými motory do hlavního města, tak jak to je v jiných evropských městech.

Kdo byl podle Vás poslední dobrý primátor a proč?

Pan Baxa, protože si to nepamatuji. (Pozn. redakce Karel Baxa se stal v roce 1922 prvním primátorem Prahy. V čele pražské radnice stál plných 18 let, což žádný z jeho nástupců nedokázal.)

Jak vede radnici paní primátorka Krnáčová?

Paní primátorka dělá, co může, aby narušila chobotnici, která se jmenuje 1. politická Praha a.s. Myslím si, že to dělá úspěšně. Jmenovat nikoho nebudu, protože si nechci zavírat dveře do žádné politické strany, když ta politická strana jisté způsoby toleruje a já se cítím alespoň z poloviny politikem, tak mi nezbývá než to akceptovat.

Máte tip na nového prezidenta?

Já si nedovedu představit, že by Miloš Zeman nebyl staronovým prezidentem. Já si myslím, že pan prezident udělal kus práce tím, jak objíždí periférie a věnuje se otázkám, o kterých obyvatelé Prahy nemají představu. Pro mě je Miloš Zeman tím správným prezidentem a vždycky ho budu podporovat.

Co si myslíte o přímé volbě prezidenta?

Přímá demokracie je mi blízká. Demokratičněji zvoleného prezidenta jsme neměli. Miloš Zeman je suverén tohoto státu a je třeba to respektovat.

Jaký máte názor na ženy v politice?

Nerozlišuji politika a političku. Pro mě je pouze politik zrovna tak jako je advokát, doktor, právník. Nedomnívám se, že nucené kvóty by byly v něčem prospěšné. Spíš by byly deformační. Když je člověk ve své profesi dobrý, tak se prosadí bez ohledu na své pohlaví.

A proč jich je tedy v politice tak málo?

To není pravda. Angela Merkelová vládne v Německu déle než Helmut Kohl. Hillary Clintonová se v USA ve vysoké politice pohybuje již 20 let. Každý má řešení ve svých rukou, buď chce, nebo nechce.