"Hořkost v ústech". Pražský „maršmeloun“ mění majitele - Euro.cz

Přihlášení

„Hořkost v ústech“. Pražský „maršmeloun“ mění majitele

, čtk,
„Hořkost v ústech“. Pražský „maršmeloun“ mění majitele
Zdroj: Vizualizace - Franek architects

Italský developer Francesco Augusto Razetto prodává společnost, která vlastní projekt výstavby bytového domu „maršmeloun“ v Praze 1. Rozhodl se tak po 18 letech příprav stavby u Anežského kláštera hlavně kvůli úředníkům a systému, který podle něj umožňuje různým občanským iniciativám zasahovat do projektů i mimo správní řízení. Razetto podepsal předkupní smlouvu s českou firmou, nespecifikoval kterou. Prodej by měl podle něj být dokončen za několik měsíců.

„Uzavřel jsem předkupní smlouvu, na základě které chci prodat společnost, protože moji společníci bohužel jsou již v pokročilém věku. Jeden z nich má více než 85 let, druhý téměř 80, a když jsme se vydali před 18 lety společně na tuto cestu, mysleli jsme si, že projekt skončí daleko dříve. Takže mě požádali, abych společnost prodal,“ řekl. Razetto je jednatelem společnosti Praga Progetti e Investimenti, která vlastní jediný projekt, a to je výstavba bytového domu v ulici U Milosrdných. Společnost nemá jiné projekty ani neexistuje jiná společnost, která by nějakým způsobem participovala na tomto projektu, doplnil.

„Prodávám v současném stavu,“ odpověděl Razetto na dotaz, v jakém stadiu rozhodnutí a povolení projekt prodává. Česká televize počátkem března s odkazem na mluvčí městské části Praha 1 uvedla, že stavba má platné stavební povolení. Stavební úřad vydal povolení už v červnu 2015, jeho platnost však byla pozastavena, neboť stavbou se zabýval pražský magistrát i ministerstvo kultury.

Investor stavby by ale měl stavbu zahájit do června, dvouletá lhůta se totiž počítá od prvotního rozhodnutí. Podle mluvčí se dá předpokládat, že investor zažádá o prodloužení; stavební úřad prý stále řeší dílčí námitky, které nemají vliv na platnost povolení. Podle informací ale stavební povolení ještě není pravomocné.


Přečtěte si rozhovor s autorem Maršmelounu Zdeňkem Fránkem:

Autor Maršmelounu Zdeněk Fránek: Architekti jsou nežádoucí

Zdeněk Fránek


„Žiji v Praze 27 let, líbí se mi tu a dobře se mi tu pracuje. Když se ohlédnu, jediné věci je mi líto – pozemku. Investovali jsme do toho spoustu peněz, času, energie, měli jsme dobrý záměr, dělali jsme to v dobré víře, nikoho jsme nezkorumpovali, nikdy jsme nehráli divnou hru, vždycky byla průhledná vlastnická struktura, ale asi to není pro nikoho zajímavé,“ řekl. Dál plánuje podnikat v nemovitostech. „Ale u tohoto projektu mi zůstává trochu hořkosti v ústech,“ uzavřel.

Domu na Starém Městě se přezdívá maršmeloun zřejmě kvůli barvě fasády, jež se objevila na některých vizualizacích. Navrhl ho architekt Zdeněk Fránek, který ale nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě. V centru města se v minulosti na protest proti stavbě sešly stovky lidí.

Projekt se několikrát měnil. Původní podobu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili. Současné řízení na stavebním úřadu pokračovalo po opětovném souhlasném stanovisku pražského magistrátu. Stanovisko vydala Praha loni v prosinci. Podle tehdejšího vyjádření památkářů je bytový dům z hlediska památkové péče přípustný a není rušivým prvkem.

Dále čtěte:

Architektka Jiřičná: Jednou se ten tank musí rozjet

Roman Koucký: Naše společnost je nemocná