Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Chytré město: Základem jsou chytré služby, tvrdí Praha 1

23. ledna 2017, 07:17 - čap
23. ledna 2017, 07:17

Chytré solární odpadkové koše Bigbelly, čidla v nádobách na tříděný odpad nebo instalace dobíjecích stanic pro elektromobily, to je několik projektů, které by ráda v ulicích viděla v rámci zavádění nových technologií městská část Praha 1. Místní radnice se snaží pracovat s konceptem Smart Cities již dva roky.

Výsledkem je podle místostarosty Prahy 1 Richarda Bureše (ODS) projekt „Chytrá Jednička“. „Naším cílem je ulehčovat každodenní činnost tam, kde to technologie dovolí a umí, tedy zavádět do praxe projekty tak, aby technologie pomáhaly v běžném životě a staly se prostředkem k lepšímu životu,“ sdělil serveru Euro.cz Bureš.

Plány má radnice poměrně veliké. Kromě solárních košů by se ráda pustila i do instalace „chytré zastávky“ na lince minibusové linky 194, zavedla mobilní aplikaci „Chytrá Jednička“, která bude občany informovat o bezpečnosti, dopravě či odpadovém hospodářství a dokáže zprostředkovat i jejich zpětnou reakci. Další „chytrou položkou“ má být podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové systém chytrého parkování s využitím technologie Smart City k řešení problematiky dopravy v klidu a omezení zbytečného provozu v centru města či řešení problematiky nočního omezení provozu v historickém centru města za využití moderních technologií.

Všechny části projektu nasazení smart technologií má podle Blažkové Praha 1 připravené ve stádiu studie proveditelnosti a je schopna je okamžitě zavádět. „Nyní jsme však byli magistrátem vyzváni zdržet se všech aktivit a předat veškeré plány a projekty Operátorovi ICT,“ uvedla. Dodala, že městská část bude přesto v projektu „Chytrá Jednička“ pokračovat. „I plány magistrátu na rok 2017 dokládají, že jdeme správnou cestou. Obsahují totiž veskrze to, co Praha 1 již má připraveno či plně otestováno,“ dodala mluvčí.

Za pusinku

Instalace nových technologií zatím městskou část podle Bureše moc nestála. Radnice zatím postupovala formou uzavírání memorand o spolupráci, pilotní projekty se tak uskutečnily bez nutnosti investic za strany městské části. „Doposud na projekt Chytrá jednička nebyla v rozpočtu určena žádná položka a tedy žádné finanční prostředky. V návrhu rozpočtu na rok 2017, který bude projednáván dne 17. ledna, je navrhována částka jeden milion korun,“ zmínil Bureš. Dodal, že městská část navíc začala připravovat dohody s lokálními firmami, které mají zájem přispět do rozpočtu radnice na instalaci nových technologií. Zájem mají hlavně o nové odpadkové koše. Chtějí ovlivnit jejich umístění v blízkosti svých provozoven nebo sídel společností. „Vidí, že jejich nasazení napomáhá zlepšení čistoty a chtějí další rozšíření podpořit,“ uvedl Bureš.

V současnosti stojí solární odpadové nádoby například v Melantrichově ulici. Městská část nahradila původních deset košů čtyřmi solárními nádobami Bigbelly. Další „koše budoucnosti“ stojí v Charvátově ulici, před úřadem městské části ve Vodičkově ulici a na Kampě v ulici Říční i přímo v parku. „Loni jsme provedli také změny spočívající v nasazení nového typu koše s nášlapným mechanizmem pro otvírání víka, výměny nádob Smarbelly na plast a papír za typ Bigbelly na plast a papír s lisováním,“ informovala mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Městská část podle mluvčí provedla pokus a do parku Kampa vrátila původní klasickou nádobu, situace s odpadky se opět zhoršila. „Na všech místech, kde byly nové odpadové nádoby umístěny, došlo k výraznému zlepšení čistoty okolí. Studie, kterou jsme společně s obchodním zástupcem společnosti Bigbelly zpracovali, pak dokládá i ekonomický přínos a shrnuje plně jejich provozní a technické vlastnosti. Snad dojde nyní ke spolupráci s Operátorem ICT a spojení sil uspíší realizaci již připravených projektů,“ uvedla mluvčí.

Dále čtěte:

Metropole bude mít chytré lavičky a koše, vedení města schválilo jejich nákup

Příprava smart city může Prahu ročně stát 300 milionůSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Kdy se (ne)vyplatí pracovat při exekuci?
Test: která navigace do auta je ta nejlepší
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Auta
Modernizace pro UAZ Profi
VW chce překonat Porsche na Nürburgringu. Využije k tomu elektrický speciál z Pikes Peak
Rekordní Bloodhound SSC, který zatím své schopnosti nepředvedl, je na prodej za pakatel
McLaren 720S Spider: Do prodeje míří extrémně rychlý roadster. Stojí sedm milionů
Test Jeep Grand Cherokee S: Cesta časoprostorem
Technologie
Špičkový držák dvou monitorů Stell SOS 2020 (recenze)
Planeta Blink. Konec vývoje EdgeHTML není dobrý pro web [komentář]
Google+ opět děravý. Google síť nakonec ukončí o čtyři měsíce dříve
Voyager 2 je už v mezihvězdném prostoru a po 41 letech stále pracuje
Doom slaví 25. narozeniny. Jeho tvůrce slibuje novou epizodu
Hry pro příležitostné hráče