Chytré město: Základem jsou chytré služby, tvrdí Praha 1 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Chytré město: Základem jsou chytré služby, tvrdí Praha 1

, čap,
Chytré město: Základem jsou chytré služby, tvrdí Praha 1

Chytré solární odpadkové koše Bigbelly, čidla v nádobách na tříděný odpad nebo instalace dobíjecích stanic pro elektromobily, to je několik projektů, které by ráda v ulicích viděla v rámci zavádění nových technologií městská část Praha 1. Místní radnice se snaží pracovat s konceptem Smart Cities již dva roky.

Výsledkem je podle místostarosty Prahy 1 Richarda Bureše (ODS) projekt „Chytrá Jednička“. „Naším cílem je ulehčovat každodenní činnost tam, kde to technologie dovolí a umí, tedy zavádět do praxe projekty tak, aby technologie pomáhaly v běžném životě a staly se prostředkem k lepšímu životu,“ sdělil serveru Euro.cz Bureš.

Plány má radnice poměrně veliké. Kromě solárních košů by se ráda pustila i do instalace „chytré zastávky“ na lince minibusové linky 194, zavedla mobilní aplikaci „Chytrá Jednička“, která bude občany informovat o bezpečnosti, dopravě či odpadovém hospodářství a dokáže zprostředkovat i jejich zpětnou reakci. Další „chytrou položkou“ má být podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové systém chytrého parkování s využitím technologie Smart City k řešení problematiky dopravy v klidu a omezení zbytečného provozu v centru města či řešení problematiky nočního omezení provozu v historickém centru města za využití moderních technologií.

Všechny části projektu nasazení smart technologií má podle Blažkové Praha 1 připravené ve stádiu studie proveditelnosti a je schopna je okamžitě zavádět. „Nyní jsme však byli magistrátem vyzváni zdržet se všech aktivit a předat veškeré plány a projekty Operátorovi ICT,“ uvedla. Dodala, že městská část bude přesto v projektu „Chytrá Jednička“ pokračovat. „I plány magistrátu na rok 2017 dokládají, že jdeme správnou cestou. Obsahují totiž veskrze to, co Praha 1 již má připraveno či plně otestováno,“ dodala mluvčí.

Za pusinku

Instalace nových technologií zatím městskou část podle Bureše moc nestála. Radnice zatím postupovala formou uzavírání memorand o spolupráci, pilotní projekty se tak uskutečnily bez nutnosti investic za strany městské části. „Doposud na projekt Chytrá jednička nebyla v rozpočtu určena žádná položka a tedy žádné finanční prostředky. V návrhu rozpočtu na rok 2017, který bude projednáván dne 17. ledna, je navrhována částka jeden milion korun,“ zmínil Bureš. Dodal, že městská část navíc začala připravovat dohody s lokálními firmami, které mají zájem přispět do rozpočtu radnice na instalaci nových technologií. Zájem mají hlavně o nové odpadkové koše. Chtějí ovlivnit jejich umístění v blízkosti svých provozoven nebo sídel společností. „Vidí, že jejich nasazení napomáhá zlepšení čistoty a chtějí další rozšíření podpořit,“ uvedl Bureš.

V současnosti stojí solární odpadové nádoby například v Melantrichově ulici. Městská část nahradila původních deset košů čtyřmi solárními nádobami Bigbelly. Další „koše budoucnosti“ stojí v Charvátově ulici, před úřadem městské části ve Vodičkově ulici a na Kampě v ulici Říční i přímo v parku. „Loni jsme provedli také změny spočívající v nasazení nového typu koše s nášlapným mechanizmem pro otvírání víka, výměny nádob Smarbelly na plast a papír za typ Bigbelly na plast a papír s lisováním,“ informovala mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Městská část podle mluvčí provedla pokus a do parku Kampa vrátila původní klasickou nádobu, situace s odpadky se opět zhoršila. „Na všech místech, kde byly nové odpadové nádoby umístěny, došlo k výraznému zlepšení čistoty okolí. Studie, kterou jsme společně s obchodním zástupcem společnosti Bigbelly zpracovali, pak dokládá i ekonomický přínos a shrnuje plně jejich provozní a technické vlastnosti. Snad dojde nyní ke spolupráci s Operátorem ICT a spojení sil uspíší realizaci již připravených projektů,“ uvedla mluvčí.

Dále čtěte:

Metropole bude mít chytré lavičky a koše, vedení města schválilo jejich nákup

Příprava smart city může Prahu ročně stát 300 milionů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze