Chytré město: Praha 3 chce v ulicích elektrobus i interaktivní tabule - Euro.cz

Přihlášení

Chytré město: Praha 3 chce v ulicích elektrobus i interaktivní tabule

, čap,
Chytré město: Praha 3 chce v ulicích elektrobus i interaktivní tabule
Zdroj: Profimedia.cz

Parkovací čidla na Havlíčkově náměstí, interaktivní tabule na budovách úřadu a v parku Židovské pece či elektrobus, který propojí dolní Žižkov s náměstím Jiřího z Poděbrad, Praha 3 má v plánu naplnit koncepci na cestě ke Smart City. „Manuál“ k chytré budoucnosti schválili zastupitelé městské části v červnu 2016.

Mezi další projekty, které má Praha 3 v plánu, patří i rozšíření dobíjecí sítě pro elektromobily a příprava aplikace moderních metod v oblasti energetiky, které by měly vést k významným úsporám. Mezi projektovými záměry městské části jsou i mobilní aplikace pro komunikaci s občany a portál elektronického úředníka.

„Náklady na instalaci parkovacích čidel by neměly přesáhnout 500 tisíc korun. U ostatních záměrů v oblasti Smart City jejich nákladovost ověřujeme,“ sdělila serveru Euro.cz mluvčí městské části Michaela Luňáčková. Praha 3 podle mluvčí koncepci připravovala od roku 2015 v úzké spolupráci úřadu a akademické sféry.

Dodavatele technologií vybírá městská část ve výběrových řízeních, parkovací čidla například vysoutěžila firma Siemens.
Než Praha 3 „chytré technologie“ zavede, bude se muset potýkat například i s tím, že informační systémy, které úředníci městské části využívají, nejsou propojené a „nekomunikují“ ani se systémy pražského magistrátu, zmiňujete to dokument, který Praha 3 v rámci koncepce zveřejnila.


Dobíjecí stanice pro elektrobus

Praha 3 chce ekologickou cestu z Žižkova na Vinohrady a zpět. Čtěte:

Žižkov a Vinohrady má propojit elektrobus


V ulicích také zatím funguje pouze jedna dobíjecí stanice pro elektromobily. Dosud také na území městské části nefunguje pasivní podpora eletromobility, například ve formě vyhrazených parkovacích míst nebo povolení vjezdu.

Od pořízení elektrobusu a zevedení nové linky si Praha 3 slibuje zlepšení dopravní obslužnosti a tím i dostupnosti některých částí Prahy 3. Dle radnice linku ocení především starší a méně pohybliví lidé nebo rodiče s malými dětmi. „V rámci projektu Smart City je právě elektrobus správným řešením veřejné dopravy, který pomáhá zejména tam, kde prostředí trpí nadměrnou dopravní zátěží,“ uvedla již dříve radnice.

Nepřehlédněte další díly seriálu Chytré město:

Chytré město: Informační hodnota portálu je nevyčíslitelná, míní Praha 2

Chytré město: Základem jsou chytré služby, tvrdí Praha 1


Diskuze