Chytré město: Do chytrých řešení chce Praha 6 zapojit i seniory - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Chytré město: Do chytrých řešení chce Praha 6 zapojit i seniory

, čap,
Chytré město: Do chytrých řešení chce Praha 6 zapojit i seniory
Zdroj: Profimedia.cz

Městská část Praha 6 si v rámci konceptu Smart Cities hýčká svou mobilní aplikaci Úřad v hrsti. Dle radnice nabízí nejvyhledávanější služby úřadu a pomáhá místním obyvatelům řešit jejich praktické problémy. Do budoucna ji chce propojit i s mapovým informačním systémem. Městská část ale zároveň upozorňuje na možné vyloučení části společnosti, která se na rychle měnící virtuální prostředí adaptuje jen s krajními obtížemi. Začala proto kontaktovat seniory.

„Vzhledem k demografické skladbě místní populace i prognózám jejího dalšího vývoje tedy považujeme za velice podstatné zabránit například prostřednictvím osvětové práce se zdejšími seniory jejich hrozícímu vyloučení z výhod, které s sebou rozličná chytrá řešení aktuálně přináší,“ uvedl tiskový mluvčí Praha 6 Martin Churavý.

Mobilní aplikaci Praha 6 pustila do světa v roce 2013. Za její pořízení zaplatila 193 600 korun včetně DPH a průběžný servis vyjde každého půl roku na 18 tisíc korun.

Většina podobných servisních aplikací nabízí uživatelům možnost kontaktovat zaměstnance úřadu, aktuality z městské části, aktuality a přehled kulturních a sportovních akcí v městské části. Některé z nich umožňují nahlásit závadu, například rozbitou lavičku, díru v chodníku či upozornit na přeplněný odpadkový koš.


Mobilní aplikaci si pořídil i magistrát:

Praha spustí aplikaci zmente.to. Lidé na ni mohou poslat stížnosti

Havárie vody v Sokolovské ulici


Praha 6 podle Martina Churavého vítá chytré projekty, které pomáhají místním obyvatelům usnadňovat život ve městě. „Jsme proto rádi, že i vedení hlavního města si podporu koncepce takzvaného Smart City vytyčilo jako jednu ze svých zásadních programových priorit,“ uvedl mluvčí Prahy 6.

Přečtěte si další díly seriálu Chytré město:

Chytré město: Svou úlohu vidí Praha 5 hlavně v digitální komunikaci

Chytré město: Mobilní aplikace vnímáme jako možnost komunikace, zní z Prahy 4

Chytré město: Praha 3 chce v ulicích elektrobus i interaktivní tabule

Chytré město: Informační hodnota portálu je nevyčíslitelná, míní Praha 2

Chytré město: Základem jsou chytré služby, tvrdí Praha 1

Chytrá lavička, která umí dobít mobilní zařízení, byla představena 29. září v Praze. Lavička využívá pouze solární energii a dokáže dobít telefony, tablety, čtečky nebo fotoaparáty, poskytnout internetové připojení či monitorovat znečištění ovzduší. Na snímku je její designérka Zuzana Jirkalová.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze