Menu Zavřít

Ceny starších bytů v Praze meziročně stouply o 5,7 procenta na 88 tisíc korun za metr čtvereční

19. 5. 2019
Autor: Tereza Čapková

Průměrné ceny starších bytů v Praze vzrostly do konce března meziročně o 5,7 procenta na 87 459 korun za metr čtvereční. Byly tak zhruba o 18 700 korun nižší než u novostaveb. Rozdíl v cenách mezi staršími a novými byty se zvýraznil, když před rokem činil 10 tisíc korun. Nejdražší byla Praha 1 s průměrnou cenou 152 464 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z údajů developerské společnosti Trigema.

„Nejen trh s novými, ale i staršími byty se začíná v metropoli stabilizovat. V mezikvartálním srovnání ceny staršího bytu dokonce o procento klesly. Zejména mimo centrum města už není příliš velký prostor pro další zdražování,“ uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Má smysl stavět v Praze další byty?

Zásoba starších bytů meziročně klesla o 11 procent na 6605. V porovnání s koncem loňského roku vzrostla o procento. Nových bytů v nabídce developerů bylo na konci března 5400. „Počet starších bytů se v Praze za poslední roky snižuje. Poptávka po nemovitostech je zde velká. Ani v dalším období nelze očekávat, že by se jejich nabídka výrazně rozšířila. Brání tomu zejména fakt, že se komplikovaně povoluje jakýkoliv developerský projekt, což nabídku nového bydlení omezuje. Část zájmu se proto přesouvá i ke starším bytům,“ doplnil Soural. Před dvěma lety bylo starších bytů v nabídce o třetinu více.

Po Praze 1 byly na konci března nejdražší Praha 2 s průměrnou cenou 111 956 korun za metr čtvereční a Praha 7 (102 479 korun). V nejlevnější Praze 9 stály starší byty v průměru 74 812 korun za metr čtvereční. Následovaly Praha 4 (75 828 korun) a Praha 10 (81 468 korun).

Meziročně nejvíce zdražily byty v Praze 5, téměř o pětinu. Více než o deset procent stouply ceny také v Praze 7 a Praze 10. Naopak ve třech městských částech se ceny starších bytů meziročně snížily, nejvíce v Praze 8, o 4,3 procenta.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce


Největší podíl nabízených starších bytů tvoří 2+KK, kterých je zhruba třetina. Třípokojových je 30 procent a čtyřpokojových necelá pětina. Bytů o velikosti 1+KK je 12 procent.

Nejvíce starších bytů je v nabídce v páté, čtvrté, desáté a deváté městské části, kde je také větší podíl panelových sídlišť. Nejméně je to v centru a Praze 6 a Praze 7, které jsou charakteristické spíše starší zástavbou.

BRAND24

Největší byty jsou v nabídce v Praze 1 s průměrnou výměrou 98 metrů čtverečních, nejmenší pak jsou v Praze 9 s rozlohou v průměru 64 metrů čtverečních.

Přečtěte si také:

Cizinci koupí až čtvrtinu nových bytů v Praze. Atraktivní je pro ně centrum

Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy

Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům. Pronajme je sociálně slabým

Tři pětiny bytového trhu v Praze si mezi sebe rozdělila desítka developerů

Starší byty v Praze jsou téměř šestkrát dražší než v Ústí nad Labem

Kupujete nemovitost? Pozor na zástavní právo smluvní

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).