Bývalý radní k Opencard: Připadal jsem si, jako kdyby o nás rozhodoval schizofrenik

 Boříková 09. září 2016, 14:05  -  Hana Boříková
09. září 2016, 14:05

Bývalý radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09) odešel ve čtvrtek od soudu s osvobozujícím rozsudkem. Soudce Alexandr Sotolář přes rok rozplétal kauzu Opencard, jejíž podstatou bylo, zda bývalá rada primátora Bohuslava Svobody (ODS) spáchala trestný čin a způsobila městu škodu 25 milionů korun, když v roce 2012 zadala firmě Haguess zakázku na podporu kartového centra Opencard bez výběrového řízení.

Novotný byl stejně jako dalších pět radních osvobozen, s podmínkami v rozmezí dvou až tří let ovšem odešli Svoboda, jeho bývalý náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09) a Josef Nosek (ODS) a radní Eva Vorlíčková (TOP 09).

Ulevilo se Vám po rozsudku v kauze Opencard? Vy jste byl osvobozen…

Jsem naštvaný jako brigadýr. Já vím, že Tomáš (Hudeček) a Eva (Vorlíčková) udělali to nejlepší, co mohli. Navíc ten rozsudek, který jsme si vyslechli, jako by psal schizofrenik. Soudce dvacet minut vysvětloval, že znalecké posudky jsou tristní a ukazují bídu soudních znalců v zemi. Prostě, že ty posudky jsou na nic. Potom vzal ten nejhorší z nich a na jeho základě odhadl škodu, kterou jsme měli způsobit městu, na 17,7 milionu. Jak by se - jen tak mimochodem - vůbec dala taková škoda vyčíslit, když neexistuje nabídka jiné firmy? Soudce nechal posudky obžaloby snad pětkrát přepracovat - tak s nimi byl nespokojen a pak z nich vyjde v rozsudku, chápete to? Potom soudce deset minut hovoří o tom, že obžalovaní jednali co nejlépe, nemohli za vzniklou situaci a pak jich půlku odsoudí. Chvílemi soudce působil jako Jekyll a chvílemi jako Hyde. Pak si ale připadáte, že o vašem životě rozhoduje šílenec.

Jak si vysvětlujete, že soudce odsoudil jen primátora a některé radní? Z mého laického pohledu jsou vinni všichni nebo nikdo, když všichni hlasovali stejně…Jak to soudce odůvodnil?

Soudce se odkázal na státního zástupce, který až na jednoho člena výběrové komise navrhl odsoudit ty stejné lidi, ostatní zprostil obžaloby. Prý z procesních důvodů. Ani státní zástupce výběr odsouzeníhodných nezdůvodnil. Nerozumím tomu. Selskou logikou by mělo být měřeno všem stejně.

Bývalí pražští primátoři Bohuslav Svoboda a Tomáš Hudeček dostali podmíněné tresty. (Zdroj: čtk)

Přesto, bude se vám už lépe spát, když jste z toho venku?

Ani pro nás ale nic neskončilo. Teď bude soudce nějaký čas - předpokládám tři čtyři měsíce - psát rozsudek, pak se může odvolat ještě i státní zástupce. I my se můžeme odvolat. Soudce zároveň řekl, ať je škoda uplatňována v občanském řízení. To, že jsme byli podle rozsudku zproštěni z procesních důvodů a ne proto, že se skutek nestal nebo pro nedostatek důkazů, není pro nás v takovém řízení právě komfortní pozice. Takže nic nekončí….A pokud by těch pět v tom mělo zůstat a měli by zaplatit škodu 17 milionů, mohou si jít hodit mašli.

Když jste byl osvobozen, budete požadovat náhradu vašich nákladů na advokáty? Kolik vás vlastně proces stál?

To budu moci, až bude pravomocný rozsudek. Já přesně nevím, kolik mě to stálo, aby se manželka nehroutila. Jedna kolegyně to spočítala na víc než 300 tisíc korun a to nás pět mělo dohromady jednoho advokáta. Ono nejde ovšem jen o advokáty. Museli jsme si nechat udělat znalecký posudek, který by objektivizoval ten obžaloby. Takový posudek stojí půl milionu. Jenomže soudce ten náš první posudek vyloučil s tím, že jeho zhotovitel pracoval v minulosti pro magistrát. Velmi těžko jsme pak hledali společnost, která by pro magistrát nikdy nepracovala. Našli jsme ji až v Českých Budějovicích a ta na vyhotovení nového měla velmi málo času. Co si pak mám myslet o takovém procesu? Jak bojovat s pocitem, že ten proces není účelový a že není od začátku někam směřován? Bráníte se tomu, říkáte si, že přece není možné, aby byla policie, zastupitelství i soud zmanipulovaní, ale jde to těžko. Vlastně do května, než nám soudce vyloučil náš posudek, se mi to jakžtakž dařilo, pak už ne…Do té doby jsem věřil, že se to přece musí vysvětlit. Já jsem osoba spíš lehkovážná a zdravý rozum jsem si uchovával tím, že jsem k soudu chodil co nejméně…

Dočká se Lítačka lepší pověsti než Opencard? Přečtěte si více o jejích provozních nákladech

Pořízení Lítačky stálo 8,2 milionu, měsíční provoz 4,4 milionu

Jak byste hodnotil soudce? Přece jen proces trval rok, přes 40 dní od rána do večera…

Víte, soudce má scestnou tezi, že každý radní, aby mohl odpovědně hlasovat, měl by si nejlépe udělat svůj vlastní posudek a rozbor ve věcech, které jsou složité. To by ale musel mít radní 11 asistentů, kteří budou prověřovat a zadávat posudky na všechno, co jeho kolegové na radě předkládají. To je dokonale absurdní, ale utkvělá představa soudce. A tu má od začátku. Skutečnost je taková, že radní má dva asistenty, které vytěžuje v oblasti, kterou má na starosti. A může na poradce a posudky použít tak sto tisíc za rok. Já jsem soudci řekl, že právě tento proces je ukázkou toho, že to podle jeho představ prostě fungovat nemůže. Podstatou soudu bylo říci, jestli smlouvy byly špatné nebo dobré. Trvalo mu to rok a stálo to podle mého odhadu tak deset milionů korun. My jako politici tedy rozhodně nemáme tolik času a peněz na jednu věc. Na rozhodnutí, jak dál s Opencard jsme měli týden a udělali jsme, co bylo v našich silách. I zákon je tak postaven – má hodnotit možnosti a okolnosti. My jsme byli v postavení, že jsme hasili hořící barák kýblem, protože jsme neměli požární stříkačku. A soudce tuhle logiku nepřijal.


Dále čtěte:

Kauza opencard: Svoboda a Hudeček dostali podmíněné tresty

OpenKapsch


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Volby prezidenta druhé kolo: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Jedete autem na hory? Víte, na co si dát pozor?
Jak vysoké může být sociální pojištění za rok 2017?
Co dělat při ztrátě kartičky zdravotní pojišťovny?
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Auta
Policie stále nemá dost, kupuje další Superby 4×4 DSG.…
Dacia Logan jako prémiové auto? Podívejte se, jak by mohla vypadat
Také Range Rover Velar se dočká silného osmiválce v provedení SVR
Galerie: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Nechcete čekat na Škodu Kodiaq RS? Čip od BSR zvedne výkon na 260 koní
Technologie
Unikly parametry chystaných nových procesorů Coffee Lake. Na pultech možná už v únoru
Vyšel Firefox 58. Je zase rychlejší a nabízí více možností při pořizování snímků webů
Microsoft chystá nástroj na prohlížení a odstranění diagnostických dat ve Windows 10
Android 8.1 vám řekne, jak rychlé jsou dostupné sítě Wi-Fi. Vyberete si tak tu nejlepší
T-Mobile spouští hybridní satelitní televizi. Nabízí méně stanic a stejně potřebuje internet
Hry pro příležitostné hráče