Bytů je málo. Většina developerů zvedne ceny - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bytů je málo. Většina developerů zvedne ceny

, čtk,
Bytů je málo. Většina developerů zvedne ceny
Zdroj: Martin Pinkas

Tři čtvrtiny developerů letos plánují zdražit byty, jejich cena v průměru vzroste o čtyři procenta. Podobně by mohly nové byty zdražit i v roce 2018. Poptávka po bytech v letošním i příštím roce výrazně převýší nabídku, především v Praze. Vyplývá to z průzkumu společností CEEC Research a KPMG Česká republika.

„Dobrá ekonomická kondice a dostupné financování zvyšují poptávku, a tím i ceny. Tento vývoj je bohužel umocňován omezením na straně nabídky nových bytů, daných především délkou a komplikovaností schvalovacích procesů,“ uvedl partner KPMG Pavel Kliment.

Zatímco loni se podle údajů Českého statistického úřadu v Praze začalo stavět 1707 bytů v bytových domech, developeři jich ve stejném období prodali 6650. Letos plánují prodat podobný počet. Podle společných statistik firem Trigema, Skanska Reality a Central Group průměrná cena nových prodaných bytů v Praze loni meziročně vzrostla o 19,5 procenta na 71 567 korun za metr čtvereční.

Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) zkrátí dobu pro povolování staveb novela stavebního zákona, kterou ve Sněmovně čeká třetí čtení. „Tato novela by se měla stát opěrným bodem pro rozjezd českého stavebnictví. Naším cílem je, aby mohlo být vydáno jedno společné povolení, kterým bude stavba současně umístěna i povolena,“ řekla Šlechtová.


Kdy bude hotový Metropolitní plán? Nikdo neví. Čtěte:

Další prodleva. Praha by mohla mít nový Metropolitní plán do roku 2023

 Na proměně magistrály se bude podílet urbanista Gehl


Snižování cen nových bytů plánují tři procenta oslovených developerů. Za optimální cenu nových bytů v centru Prahy považují ředitelé developerských společností v průměru 122 tisíc korun za metr čtvereční. Na okrajích hlavního města je to 52 tisíc korun.

V Praze developeři letos čekají pokles nabídky nových bytů o dvě procenta. V mimopražských regionech by naopak měla v průměru o 1,1 procenta vzrůst. Podobný vývoj by měl být i v příštím roce.

Dále čtěte:

Developeři Praze nabízejí peníze. A chtějí za to jasná pravidla spolupráce

Developeři: Nové byty v Praze letos zdraží o pět až deset procent


Ohodnoťte tento článek
Diskuze