Budovu irského velvyslanectví převzal podnikatel spojovaný s podsvětím - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Budovu irského velvyslanectví převzal podnikatel spojovaný s podsvětím

,

Historická památka v centru Prahy, jejíž hodnota přesahuje 100 milionů korun, přechází do rukou nových majitelů. Vratislavský palác, kde sídlí také velvyslanectví Irska, bude spravovat investiční fond TTP Invest. Za ním stojí rodina kontroverzního podnikatele Tomislava Procházky.

Prodávajícím je realitní společnost Aiga Eastern Europe Investments, která spravuje kancelářské a rezidenční projekty v České republice, Polsku a Rumunsku. O obchodu informuje právní kancelář Schoenherr Praha, která v transakci s TTP Invest, zastupovala Aigu.

Že došlo k převodu stoprocentního balíku obchodního podílu na TTP Invest, potvrdila webu Euro.cz také manažerka společnosti Wratislaw Palace Jana Schiebertová. Výši transakce však specifikovat nechtěla. Podle účetní závěrky firmy Wratislaw Palace, která palác spravuje, je hodnota jejího nemovitého majetku 116 milionů korun.

Nový majitel společnosti Wratislaw Palace, fond TTP Invest, se podle tiskové zprávy zaměřuje na investice do nemovitostí v Praze, středních Čechách a severních Čechách. Vlastní ho rodina podnikatele Tomislava Procházky. Tomislav Procházka starší a Tomislav Procházka mladší jsou teď novými jednateli společnosti Wratislaw Palace. Jejich jména jsou spojována s řadou kontroverzních aktivit.

Rodinná firma Procházkových, ve které byl do loňska aktivní i Procházka nejstarší, se kromě realit zaměřovala třeba na výstavbu sítí mobilních operátorů či výrobu tvárnic. V první polovině devadesátých let byly Procházka nejstarší a starší v hledáčku kriminalistů kvůli podvodným praktikám při veřejných dražbách. Kvůli podvodům během privatizace byli dokonce oba uvězněni. Právě dražbami se dostali k prvnímu majetku, například masokombinátu v České Lípě.

V roce 1999 zatkli kriminalisté Procházku staršího pro podezření z vraždy ředitele liberecké akciové společnosti Limas Ludvíka Petružely. Vinu se mu však nepodařilo prokázat. V roce 2008 byl na 12 let odsouzený podnikatel Marcel Minařík. Podle soudu si totiž objednal vraždu Tomislava Procházky staršího. Motivem byl nesplacený dluh Minaříka ve výši 4,5 milionu korun, které mu Procházkovi půjčili.

Řada kauz

V roce 2008 získala firma TTP Invest Ubytovnu na Opatově od konkurzního správce za 151 milionů korun. Po pěti letech dům prodala zpátky městské části Praha 11 za více než dvojnásobek.

Procházka starší byl zapojen také do kauzy z roku 2010, když figuroval v případu ředitele liberecké policie Miroslava Dvořáka, který byl souzen za přijetí úplatku a nezákonné prověřování mobilních čísel. Policejní šéf na podnikatelovu objednávku údajně organizoval i sledovací akce vybraných osob.

V roce 2013 našli kriminalisté v areálu bývalých jatek v České Lípě nelegální pěstírnu marihuany. Pozemek vlastní Procházka starší. Konopná farma byla vybavena technologiemi za nejméně pět milionů korun. Na 400 metrech čtverečných se tu nacházelo zhruba tři tisíce rostlin.

Prestižní nemovitost

Na dotazy webu Euro.cz ke koupi Vratislavského paláce Procházka starší neodpověděl. Advokátní kancelář, která ho v obchodě zastupovala, se odvolala na závazek mlčenlivosti.

Rodina získala novou výkladní skříň realitních aktivit. Archeologický průzkum prokázal první osídlení Vratislavského paláce již ve 12. století. První písemné zmínky zástavby pocházejí z roku 1591, kdy na současném místě stály dva měšťanské domy. Vratislavský palác vznikl spojením těchto domů, které koupil roku 1671 hrabě Kryštof František Vratislav z Mitrovic a nechal je přestavět na palác. Tento šlechtic o pár let později založil na přilehlém Petřínském svahu terasovitou zahradu s mohutným schodištěm, ohradní zdí, grottou, sala terrenou a kašnami.

V letech 1824-1834 byl palác klasicistně přestavěn a dostal také dnešní fasádu, majitelé jej ale neužívali. V letech 1861-1876 zde bylo Malostranské gymnázium. V devadesátých letech 20. století prošel celý objekt důkladnou rekonstrukcí. Dnes v něm sídlí kanceláře různých společností, ale také Velvyslanectví Irska, obchodní komora Enterprise Ireland Praha, Velvyslanectví Kosovské republiky či Americké kulturní centrum AC. Provozovatel paláce loni utržil 18,7 milionu korun.

Čtěte také:

Majitelem bývalého kláštera v Praze je miliardář Fiľo

Stát prodá budovu u Hlavního nádraží. Na prodej je zámek i nemocnice

Legendární Kotvu koupil český miliardář Skala

Zchudlé pražské Palermo