Speciální kalhoty, které dokáží zachránit vaše nohy při práci s motorovou pilou

6. 5. 2022
Zdroj: Engelbert Strauss

Pracujete s nebezpečnými nástroji, jako je motorová pila, a bojíte se, kdy přijde úraz? Bojíte se správně, ale můžete se zavčas ochránit. Na trh se derou kalhoty, které mají úžasný střih z látky, jež dokáže odvrátit i možnou hrozbu z blížící se nechtěné amputace nohou! Vyrábí se v různých třídách, a proto si vhodné protipořezové kalhoty můžete vybrat i pro sebe.


Ochranné pomůcky se využívají nepřetržitě, ale mnoho lidí stále zapomíná nebo nechce nosit to, co jim může zachránit životy. Možná proto se designéři snažili, aby byly kalhoty i designově vyhovující.

Co jsou ochranné kalhoty proti proříznutí?

Kalhoty s touto ochranou jsou vedeny jako bezpečnostní oděv pro pracovníky, kteří jsou více náchylní k nehodám, při nichž dochází ke zranění v oblasti nohou a chodidel. Hned několik prací, mezi které patří řezání dřeva nebo obsluha těžkých strojů, vystavuje nohu člověka k neustálému riziku zranění. Proto byly k jeho snížení navrhnuty tyto pracovní kalhoty disponující ochrannou proti proříznutí.

Úroveň pro ochranné protipořezové kalhoty si musí člověk zvolit sám, a to podle práce, již vykonává. Kalhoty jsou vyrobeny technologií pletení, která jim poskytuje potřebnou pružnost. O odolnost a ochranu se postará bavlna nacházející se na vnější straně nohavic.

Při výběru tohoto typu kalhot je proto potřeba dbát na kvalitní materiál a bezpečnost. A přesně na taková kritéria hledí i spolehlivý a známý výrobce pracovních oděvů Engelbert Strauss.

Jak dlouho se mohou nosit ochranné kalhoty?

Odpověď zní: Do té doby, co budou schopny poskytovat ochranu a budou zabezpečené. Jak dlouho to bude, záleží pouze na vás. Pokud se o ně budete adekvátně starat, vydrží vám i roky, nanejvýš pak pět let. Ovšem pokud budou extra zatěžkávány, doba použitelnost se smrští na pouhé dva.

Zdroj: Engelbert Strauss

Údržbu provádějte po každé práci. Zkontrolujte jejich znečištění, a pokud možno je ihned vyčistěte. Dále se dívejte po otvorech, které dříve na kalhotách nebyly. Takové kalhoty buď reklamujte, nebo opravte - záleží podle druhu poškození. Pakliže je poškozená i ta část, která by vás měla chránit především, poslouží už nanejvýš při práci na zahradě.

Jak často můžete prát kalhoty odolné proti proříznutí?

Při praní používejte čisticí prostředky určené na protipořezové materiály. Za žádných okolností nepřidávejte změkčovadla. A pračku si nastavte na maximální teplotu 40oC při minimálních otáčkách. Po vyprání kalhoty ani jiné ochranné pomůcky neždímejte. Místo toho je zavěste na ramínko a pomozte jim se vytvarovat. A ještě jedna rada – nedávejte je do sušičky, pověste je do dobře větratelného prostoru.

Kalhoty se ve většině případů perou jedenkrát týdně. Praní tkanině neublíží, více ji dokáže ničit pot, protože se vlákna k sobě přilepí.

Kdy nosit kalhoty odolné proti proříznutí?

Moderní kalhoty odolné vůči proříznutí se vyplatí obléct především při různých pracovních činnostech, při nichž se manipuluje s ostrými předměty - například s nožem, pilou nebo nějakým jiným nástrojem, který by mohl člověku způsobit velmi nepříjemnou újmu. Ač se to totiž nezdá, třeba jednoduché ořezávání stromů na zahradě může být z hlediska úrazu poměrně rizikové.

Práce s motorovou pilou je pochopitelně z pohledu případné újmy značně nebezpečná a bez kalhot odolných proti proříznutí nemá vůbec smysl se do něčeho takového pouštět. Mnozí lidé si berou tyto kalhoty i do dílny - člověk totiž nikdy neví, jaké činnosti bude vykonávat a kdy se může případně říznout. Kvalitní kalhoty vás bezesporu ochrání.