Menu Zavřít

Kam vyrazit na netradiční dovolenou

18. 8. 2022
Autor: Pixabay

Chorvatsko, Řecko, Itálie, Bulharsko nebo Turecko dlouhodobě patří k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Mnoho lidí však láká zažít dovolenou na jedinečném místě a zkusit něco nového. Za netradiční dovolenou přitom není třeba letět přes půl světa. Jen pár hodin letu z ČR lze najít turisticky málo známé oblasti. Kam letos vyrazit na dovolenou?


Když se řekne ,léto‘, člověku se jako první vybaví dovolená. Výběr nejlepších prázdninových destinací pro dokonalou dovolenou je sám o sobě únavný úkol, jakkoliv to může znít vzrušujícím způsobem. Někdo se vrací stále na stejná místa, kde už ví, co ho čeká. Jiný chce naopak objevovat místa nová a zažívat nečekaná dobrodružství. Ať už je to tak či tak, cestování přináší radost a opuštění starých vyjetých kolejí.

Díky téměř neomezeným možnostem v cestování si dnes může člověk po pár hodinách letu užívat liduprázdné pláže, malebnou přírodu a vynikající gastronomii v zemích, kde nikdo z přátel a kolegů ještě nebyl. I bez placení horentních sum je možné si užít královskou dovolenou. 

Kypr

Kypr je klenot ukrytý ve východním Středomoří. Pyšní se historickými, mýtickými i kulturními památkami. V řeckých pověstech je Kypr považován za místo zrození Afrodity. Ostrov přitahuje návštěvníky již stovky let. 

Přestože se ostrovu nedostává vždy tolik pozornosti jako jeho sousedům ve Středomoří, nabízí cestovatelům širokou škálu služeb a lákadel. Historické památky, pláže s bílým pískem, tyrkysové moře, divoká příroda v národním parku Akamas, potápění nebo radovánky v aquaparcích jsou jen některé z nejlepších aktivit na Kypru. Dobrou zprávou navíc je, že na Kypru převládá středozemní subtropické podnebí, jež je charakteristické horkými léty a mírnými zimami. Kypru se často přezdívá ostrov slunce, proto lze na dovolenou na Kypr vyrazit po celý rok.

Dovolená na Kypru láká na tyrkysové moře, pláže s bílým pískem a historické památky. Zdroj: Pixabay

Kapverdské ostrovy

Dalším místem, kam se lze po celý rok vydat za sluncem, jsou Kapverdské ostrovy. Nacházejí se uprostřed Atlantského oceánu západně od pobřeží Senegalu a pro svoji polohu jsou neokoukanou exotickou destinací. Dříve byly Kapverdy známé také pod názvem Ostrovy Zeleného mysu.

Dovolená na Kapverdách nabízí celou řadu aktivit, avšak většina návštěvníků přijíždí za mořem a sluncem. Slunce tu prý svítí 350 dní v roce, teplota vzduchu se pohybuje mezi 21 a 29 stupni Celsia (v létě vysoko nad třicet) a teplota vody celoročně mezi 22 a 27 stupni.  

I pro aktivní turisty jsou Kapverdy ideální destinací. Celoroční vítr a tropické klima, stejně jako příjemná teplota vody, dělají z ostrova ráj surfařů a kitesurfařů. Hornatá krajina zase nabízí nespočet možností k jednoduchým i náročnějším trekům. Kapverdské ostrovy jsou také prvotřídní potápěčskou destinací. Jedinečný, téměř nedotčený podmořský svět rozhodně stojí za návštěvu. Kdo ještě nad dovolenou na Kapverdách váhá, měl by vědět, že na Kapverdy pravidelně připlouvají želvy caretta, aby na plážích nakladly svá vajíčka.

Gdaňsk

Romantický víkend v Benátkách, Paříži nebo Římě má své kouzlo a mnoho lidí ho chce zažít. Do slavných evropských metropolí každoročně vyrážejí statisíce turistů. Vedlejší a hlavní sezóna už se téměř neliší, úzkými uličkami měst se mnohdy nedá projít. Taková dovolená má k romantice často daleko a leckoho i otráví. V Evropě je přitom mnoho krásných měst, v nichž davy turistů neproudí. Netradiční dovolenou nebo eurovíkend lze prožít v polském Gdaňsku. Potěší milovníky historie a kultury a zároveň i ty, kdo hledají finančně nenáročnou dovolenou ve městě.  

Gdaňsk leží na pobřeží Baltského moře, je hlavním polským námořním přístavem a rozhodně má co nabídnout. Pyšní se významnými historickými památkami, jako je Královská cesta se Zlatou bránou, radnice s 83 metrů vysokou věží, Neptunova fontána, pevnost Wisłoujście nebo Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která je považována za jeden z největších cihlových kostelů na světě.

Jednou z nejoblíbenějších současných gdaňských turistických atrakcí je Muzeum druhé světové války. Toto světoznámé válečné muzeum sice nabízí strašidelnou ukázku utrpení Polska během největšího vojenského konfliktu v dějinách lidstva, avšak rozhodně stojí za vidění. 

Ani milovníci nakupování a gastronomie nepřijdou v Gdaňsku zkrátka. Ulica Długa (Dlouhá ulička) je nejživější tepnou města. Pastelově zbarvená ulice je plná obchodů, restaurací, kaváren a barů. 

Gdaňsk má mnoho dalších míst, která stojí za vidění. A co víc, je to město, které může člověk navštívit v jakémkoliv ročním období. Tři dny jsou k návštěvě města ideální. 

Tipy na další dovolenou nebo jednodenní výlety v Česku i zahraničí lze najít na cestovatelském portálu icesty.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).