Menu Zavřít

Jaké servisní úkony byste měli nechat na odbornících v autoservisu?

24. 3. 2022
Zdroj: Barth

Pořídili jste si nové auto, a když už jste do něj investovali, chcete mu věnovat tu správnou péči? Přemýšlíte, zda je se vším nutné jezdit do autorizovaného servisu, nebo můžete třeba i do toho neautorizovaného? To záleží! Na čem?

Nové, nebo ojeté auto?

Když padne rozhodnutí, že se bez vlastního vozu už opravdu neobejdete - a je jedno, zda ho potřebujete k dojíždění do práce, rozvážení dětí do školy a školky, na nákupy nebo výlety -, asi první otázka, kterou budete řešit, je ta, zda si pořídíte nové, nebo ojeté vozidlo. Každé má své pro a proti.

Ojetina je levnější, na druhou stranu nevíte, co se může za pár dnů nebo týdnů objevit. Taková oprava nemusí být nejlevnější a vy si pak můžete vyčítat, že jste si rovnou nekoupili nové vozidlo.

U nových aut je zase třeba počítat s vyšší prvotní investicí, kterou ale nemusíte mít našetřenou. Auto si totiž můžete pořídit díky spotřebitelskému úvěru nebo klasickému či operativnímu leasingu.

Kdy je třeba vyrazit do autorizovaného servisu?

Pořízení auta není levná záležitost, tím ale investice nekončí. S autem je třeba jezdit na pravidelné prohlídky, sem tam je třeba i nějaká ta oprava, do auta se tankují pohonné hmoty, přezouvají se pneumatiky. Není tak divu, že si mnozí z nás kladou otázku, zda je opravdu nutné jezdit se vším do autorizovanému servisu.

Autorizovaný servis je zárukou odbornosti

Rozhodnutí je samozřejmě na vás, je ale dobré vědět, že v ,autorizáku‘ používají výhradně originální náhradní díly, případně ty schválené výrobcem vozidla. Mechanici také pravidelně absolvují školení u výrobce a mají k dispozici aktuální diagnostiku.

Garance záruky

Při pořízení nového vozidla je běžné, že když u něj chcete zachovat záruku, je třeba auto servisovat výhradně u autorizovaného servisu, kde si vedou historii vozidla, tedy záznamy o všem, co se na voze dělalo. Stejně tak s ním musíte pravidelně podstupovat garanční prohlídku.

Víte, že rozsah a činnosti prováděné při garančních prohlídkách se liší? Bližší specifikaci pro váš vůz najdete v plánu údržby, obecně ale bývá její součástí:

  • vizuální kontrola exteriéru vozidla a motorového prostoru,
  • kontrola motoru a převodovky,
  • kontrola osvětlení,
  • kontrola elektroinstalace a elektroniky,
  • kontrola brzd a tlumičů,
  • výměna opotřebovaných dílů,
  • pravidelná údržba jako výměna oleje nebo brzdových destiček.

Oprava po nehodě

I v tuto chvíli byste měli vyrazit do autorizovaného servisu. Nesprávná oprava může být bezpečnostním rizikem, když ale dáte přednost autorizovanému servisu, zajistíte si garanci výrobce a zároveň zachováte i bezpečnost vašeho vozidla.