Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Globalizace je znát v každém odvětví a nakupování není výjimkou. Dnes lidé čím dál víc…

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Většina dnešních moderních vozů je zabezpečena alarmem, který vás upozorní na neoprávněné…

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Společnost Immofinanz prodloužila na konci roku 2018 smlouvu se společností O2, hlavním…

Zvolení Macrona je volbou pro evropské hodnoty, zní od gratulantů

08. května 2017, 13:00 - čtk
08. května 2017, 13:00

Výsledky prezidentských voleb ve Francii potvrdily jasné vítězství liberála Emmanuela Macrona, který se stane nejmladším prezidentem v historii země. Po sečtení všech platných hlasů jich tento bývalý ministr hospodářství získal 66,1 procenta. Krajně pravicovou političku Marine Le Penovou, která porážku uznala už krátce po skončení hlasování, podpořilo 33,9 procenta voličů. Zastánce užší integrace Evropské unie se úřadu ujme v neděli.

Ze zhruba 47 milionů registrovaných voličů se 25,38 procenta k hlasovacím urnám nedostavilo. Podle agentury Reuters jde o téměř rekordní neúčast, nejvyšší za více než půlstoletí. Rekordních 11,5 procenta odevzdaných hlasů bylo buď prázdných, nebo poškozených. Podle médií se do malého zájmu o volby mohla promítnout neochota vyslovit se pro některého z dvojice kandidátů stojících mimo tradiční politické strany, svou roli mohl však hrát i prodloužený víkend.

Macron Le Penovou porazil větším rozdílem, než předpokládaly předvolební průzkumy. Výsledek Národní fronty (FN) Le Penové je přesto rekordní. Prvním úkolem nového prezidenta bude zajistit svému hnutí parlamentní většinu v červnových volbách, aby mohl prosadit svůj program. Na seznamu kandidátů bude podle Macrona nejméně polovina lidí, kteří jsou v politice noví.

Macron se dnes sešel u hrobu neznámého vojína v Paříži s dosluhující hlavou státu Françoisem Hollandem. U příležitosti oslav 72. výročí konce druhé světové války společně položili květiny na pamětní desku a zapálili věčný oheň, připomínající miliony padlých ve válkách. Slavnostní inaugurace v Elysejském paláci bude v neděli, kdy Hollandeovi skončí pětiletý mandát.

Gratulace nově zvolenému francouzskému prezidentovi přicházejí z mnoha zemí. Podle německé kancléřky Angely Merkelové, s níž by měl Macron vytvořit ústřední státnický tandem EU, dává jeho zvolení naději nejen milionům Francouzů, ale i lidí v Německu a v Evropě. „Vedl odvážnou, proevropskou volební kampaň. Je pro otevřenost světu a staví se rozhodně za sociálně-tržní hospodářství,“ poznamenala kancléřka.

Ochotu ke „konstruktivní spolupráci“ vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin. Bílý dům uvedl, že doufá v pokračování těsné spolupráce. Macronovi blahopřáli nejvyšší představitelé Číny, Japonska, Kanady, Ukrajiny, Itálie nebo Izraele, stejně jako šéfové všech hlavních institucí Evropské unie a NATO.

Telegram s blahopřáním poslal dnes Macronovi i prezident Miloš Zeman, který jej pozval k návštěvě České republiky. Radost z jeho zvolení dal najevo premiér Bohuslav Sobotka i další přední čeští politici.


Co na výsledek voleb říká Lubomír Heger? Přečtěte si komentář


Na vítězství zastánce otevřené ekonomiky nad političkou slibující odchod Francie z eurozóny a ochranářská opatření reagovalo pozitivně euro, které ještě před vyhlášením konečných výsledků voleb vystoupilo na šestiměsíční maximum k dolaru a poprvé od amerických prezidentských voleb se dostalo nad 1,10 USD. Během dneška ale zisky odevzdalo a začalo klesat. Ztrácely také evropské akcie, včetně těch francouzských.

Krajně pravicová Národní fronta stojí po porážce Le Penové před radikální změnou, jejíž součástí má být i nový název. Šéf volební kampaně Le Penové David Rachline podle agentury AFP řekl, že strana chce tímto způsobem získat ve Francii nové stoupence. Národní fronta projde hlubokou reformou a stane se novou politickou silou, řekl Rachline.

Francouzský tisk dnes upozornil, že i když Macron obdržel solidní dvě třetiny hlasů, odpor proti němu mezi voliči je natolik vysoký, že bude mít co dělat, aby svou politiku obhájil. List Le Monde vidí několik důvodů, proč tento úspěch relativizovat. „Mnoho Francouzů nehlasovalo pro kandidáta, ale proti krajní pravici,“ uvádí list. Zároveň upozorňuje, že rekordní počet voličů se zdržel hlasování nebo úmyslně vhodil neplatné lístky, respektive prázdné obálky. Legitimita Emmanuela Macrona tak „bude pravděpodobně velmi rychle zpochybňována“, dodal.

Průběh francouzských prezidentských voleb jsme sledovali ONLINE:

O francouzských prezidentských volbách dále čtěte:

Francouzské prezidentské volby: oba kandidáti odhlasovali

Hackerský útok na Macrona. Na web unikly jeho e-maily a fotky

Proti Le Penové se ve druhém kole francouzských voleb spojí všichni, odhadují analytici

Le Penová věří, že získá deset procent, které jí chybí k výhřeSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak se počítají srážky ze mzdy při exekuci v roce 2019?
Jak se rok sešel s otcovskou poporodní péčí
Může být vaše hrubá mzda nižší než minimální mzda?
Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
Kdy budou Velikonoce?
Auta
VW T2 sestavený ze 400 000 kostek LEGO
Jak využít staré baterie z elektromobilů? Nissan je instaloval do nafukovacího stanu
Test BMW M2 Competition: Vážně už BMW není jako dřív?
Největší nesmysl od ABT? Úpravce vylepšil aerodynamiku a podvozek dodávky s výkonem 111 koní
Obojživelné ZILy se nebály ničeho. Sloužily k záchraně sovětských kosmonautů
Technologie
Soutěžte s Kaspersky Lab a vyhrajte spolehlivý antivir pro svůj počítač nebo mobil
Ministryně Nováková ví, proč máme drahá mobilní data. Můžou za to i spotřebitelé
Kvíz: Rozumíte řeči teenagerů na internetu?
Soyo má H310C desku, která podporuje CPU od Skylake až po Coffee Lake Refresh. S DDR3
Soumrak kvalitního videa? Samsung končí s Blu-ray přehrávači
Hry pro příležitostné hráče