Zrušení nákupu obrněnců za 53 miliard? Metnar chce ještě jednat s Babišem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zrušení nákupu obrněnců za 53 miliard? Metnar chce ještě jednat s Babišem

,
Zrušení nákupu obrněnců za 53 miliard? Metnar chce ještě jednat s Babišem
Zdroj: www.army.cz

Přestože premiér ve středu večer oznámil, že není situace na to, aby se kupovaly obrněné transportéry, armáda potřebuje pokračovat v modernizaci. Ministerstvo chce proto Andreje Babiše přemluvit, aby obří nákup nezrušil.

„O strategické zakázce na nákup BVP budeme ještě s panem premiérem jednat,“ sdělil ministr Lubomír Metnar (za ANO) týdeníku Euro. „Modernizovat armádu musíme, jakým způsobem, o tom chci s panem premiérem hovořit,“ pokračuje.

Sám ale připouští, že následky pandemie čínské chřipky budou mít dopad na český obranný rozpočet. A je jasné, že půjde o více než 2,9 miliardy korun, které už ministerstvo vrátilo do státní kasy. „Řešíme vliv na financování strategických projektů, zda jsme schopni je realizovat a ufinancovat,“ popisuje Metnar.

Nicméně Andrej Babiš proti nákupu 210 pásových obrněnců, zásadnímu modernizačnímu projektu české armády téhle dekády, kde mělo letos dojít k podpisu smlouvy, vystupuje už několik týdnů. Zatím poslední výpad od něj přišel ve středu večer ve vysílání ČT24. „V této chvíli není situace na to, abychom kupovali ,bévépéčka‘ za 50 miliard. Tam jsme se víceméně domluvili s resortem obrany, že to přibrzdíme,“ prohlásil premiér.

Pořízení obrněnců, které mají nahradit přežitou techniku BVP-2, považuje generální štáb za naprosto klíčový projekt. Modernizovat těžkou moravskou 7. mechanizovanou brigádu se Česko zavázalo i v rámci NATO.

Zrušení nákupu obrněnců za 53 miliard? Metnar chce ještě jednat s Babišem
4.9 (97.5%) 8 hlasování
Diskuze