Zmírnění dopadů krize. Stát živnostníkům odpustí minimální zálohy na půl roku - Euro.cz

Přihlášení

Zmírnění dopadů krize. Stát živnostníkům odpustí minimální zálohy na půl roku

čtk,
Zmírnění dopadů krize. Stát živnostníkům odpustí minimální zálohy na půl roku
Zdroj: čtk

Vláda dnes schválila odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění živnostníkům, a to na půl roku od března do srpna. Návrhy zákonů by měla v úterý projednat Sněmovna. Minimální měsíční záloha na sociální pojištění činí letos 2544 korun a na zdravotní pojištění 2352 korun.

„Definitivně bude odpuštěno zhruba 30 tisíc korun,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček.

Minimální záloha na sociální a zdravotní pojištění činí měsíčně 4896 korun, za šest měsíců je to 29 376 korun.

Opatření má zmírnit negativní dopady koronavirové krize na drobné podnikatele. Česká správa sociálního zabezpečení na konci loňska evidovala 705 627 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které měly podnikání jako hlavní činnost a musely hradit zálohy na důchodové pojištění. Podle ministestva práce minimální platby posílají asi tři pětiny z nich.


Komentář: A čínská chřipka zrodila hvězdu. Plukovníka ve výslužbě

Ondřej Stratilík

Resort uvedl, že živnostníci s vyšší než minimální zálohou nemusí platit celou částku. „V ročním vyúčtování příští rok pak zpětně doplatí rozdíl mezi minimální zálohou a tím, co skutečně měli odvádět,“ uvedlo ministerstvo práce.

V podkladech k návrhu zákona ministerstvo práce uvedlo, že půlroční odpuštění záloh znamená výpadek asi 18,1 miliardy korun. Počítalo ale s tím, že by osoby samostatně výdělečně činné od března do srpna neplatily veškeré zálohy. Schválený návrh se týká ale odpuštění minimálních sociálních záloh.