Zmar a panika. Sandersovo tažení děsí centristy v Demokratické straně - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Zmar a panika. Sandersovo tažení děsí centristy v Demokratické straně

,

Suverénní vítězství silně levicového prezidentského kandidáta Bernieho Sanderse v primárkách v Nevadě otřáslo Demokratickou stranou. Převážně její centristickou větví, která začíná tušit, že se pro ně nepřijatelný kandidát stává jasným favoritem na zisk nominace. Znamená to pro ni jediné: Donald Trump v klidu obhájí vítězství.

Sandersův triumf v Nevadě je skutečně drtivý. Podle předběžných výsledků získal podporu 47 procent delegátů. Druhý je Joe Biden s 19 procenty, který toto číslo ještě považuje za úspěch. Jde přitom o kandidáta, který byl podle dřívějších průzkumů považován za největšího favorita Demokratické strany. To jen ukazuje, jak se stranická matematika posunula.

Kromě Bidena je nadějí centristů i Pete Buttigieg, který vyhrál úvodní primárky v Iowě. V Nevadě ale stejně jako většina kandidátů pohořel, když získal patnáct procent hlasů. Čtvrtá skončila Elizabeth Warrenová.

Ze Sanderse je suverénní favorit

Jasný výsledek v demograficky hodně rozmanitém státě podpořil například fakt, že Sanders dokázal přesvědčit velkou část latinskoamerických voličů, což se před primárkami úplně nečekalo. Do volebního superúterý, kdy se bude 3. března hlasovat ve čtrnácti státech, tak vchází jako suverénní favorit.

„Vyhrajeme, protože spojujeme náš národ v multirasovou a multigenerační koalici,“ vyhlásil v reakci na průběžné výsledky Sanders, který v Demokratické straně představuje silně polarizující figuru.

Centristické křídlo strany se obává, že Sanders je pro velkou část příznivců demokratů nepřijatelným kandidátem a pokud dokončí své zatím suverénní tažení za nominací, zmrazí naděje Demokratické strany na návrat do Bílého domu.

„Za více než třicet let v politice jsem neviděl takovou míru beznaděje. Lidé mi volali, psali a posílali e-maily, všichni jsou v depresi,“ okomentoval pro web Politico překvapivě jasné Sandersovo vítězství Matt Bennett z levostředové skupiny Third Way (Třetí cesta). „Máme neodvratný pocit, že se řítíme do propasti. Myslím, že můžeme prohrát boj o Bílý dům. A pokud se tak stane, tak už Trumpa nic nezastaví,“ tvrdí.

Joe, nebo nic

Někteří zastánci centristické strategie se obávají, že už je příliš pozdě Sanderse zastavit. Ti zbývající řeší, kolem jakého kandidáta se mají spojit. Strach ze socialisty Sanderse může posílit Bidena. Jeho příznivci už se snaží přesvědčit podporovatele ostatních méně radikálních kandidátů, aby se semkli kolem původního favorita.

„Joe, nebo nic,“ má jasno Simon Rosenberg, zkušený stratég volebních kampaní Demokratické strany. „Biden je jediný, kdo může Sanderse porazit. Musí vyhrát v Jižní Karolině a pak se mu musí dařit na začátku března, aby byl souboj o nominaci otevřený.“

Přečtěte si profily kandidátů Demokratické strany:

Joe Biden: favorit a pokračovatel Obamy

Bernie Sanders: věčně druhý?

Elizabeth Warrenová: zastánkyně minorit a falešná indiánka

Michael Bloomberg: další miliardář v Bílém domě?

Pete Buttigieg: mluvčí mileniálů, který dokáže oslovit dárce

Tulsi Gabbardová: kontroverzní liberálka a veteránka z války v Iráku

Amy Klobucharová: pragmatička se slovinskými kořeny