Žhavá inaugurace: Trumpovi odpůrci chtějí na protest pálit vlajky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Žhavá inaugurace: Trumpovi odpůrci chtějí na protest pálit vlajky

,
Žhavá inaugurace: Trumpovi odpůrci chtějí na protest pálit vlajky
Zdroj: Profimedia.cz

Inaugurace příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa zřejmě vyvolá boj o vlajky. Jeho odpůrci je chystají na protest pálit, Trumpovi podporovatelé už vyhlásili, že je vyrazí hasit. Hrozí tak potyčky mezi oběma tábory.

Trumpovi odpůrci si takovou formu protestu nevybrali náhodou. Příští americký prezident totiž v listopadu loňského roku na twitteru vyjádřil názor, že každý, kdo zapálí americkou vlajku, by měl být potrestán, například dokonce odebráním občanství nebo rokem ve vězení.

Pálení vlajky jako státního symbolu přitom není v USA trestné. Lidé tak hodlají 20. ledna při příležitosti Trumpovy inaugurace protestovat právě tímto způsobem. Svolávají se do měst po celé zemi, nejčastěji přes sociální sítě.

„Pojďme se zbavit toho červeného, bílého a modrého symbolu říše, genocidy a nadřazenosti bílé rasy ve chvíli, kdy se oranžový Mussolini ujme úřadu jako vrchní světový terorista,“ píše se na stránce jedné takové akce, kterou organizátoři svolávají do Portlandu a které se chce zúčastnit už přes 500 lidí.

Plánované masové pálení amerických vlajek rozlítilo podporovatele příštího prezidenta, kteří chtějí vyjít do ulic také, vybaveni hasícími přístroji a vodními pistolemi. Nechtějí se spoléhat jen na práci policie, která může protestanty, kteří pálí vlajky, zatknout jen za určitých okolností.

Ohlášené akce a protiakce vyvolávají obavy, že by se mohla opakovat povolební situace, kdy v ulicích velkých měst docházelo k nepokojům a vzájemným střetům.

Nejmasivnější demonstrace se očekává přímo ve Washingtonu, kde se na ženský pochod chystá až 200 tisíc účastníků, ovšem až den po inauguraci. Velké protesty jsou naplánované i do San Franciska a New Yorku, ale také mimo USA – například v Kanadě nebo v Británii.

Dále čtěte:

Pence: Trumpovou prioritou je zrušení Obamacare

Kongres oficiálně potvrdil Trumpovo volební vítězství


Ohodnoťte tento článek
Diskuze