Ženy proti Trumpovi: den po inauguraci Washingtonem pochodovaly statisíce - Euro.cz

Přihlášení

Ženy proti Trumpovi: den po inauguraci Washingtonem pochodovaly statisíce

, čtk,

Masovou účast dnes v centru Washingtonu před budovou Kongresu USA doprovázela manifestace za práva žen, jejíž součástí byl i pochod k Bílému domu. Demonstrace, která sice nebyla ohlášena jako akce proti Trumpovi, se mezitím v protest proti novému prezidentovi jasně přeměnila. Organizátoři očekávali až čtvrt milionu lidí, ale úřady, které byly původně v odhadech střízlivější, nyní hovoří až o 500 tisících účastnících.

Spekuluje se, že dnešní shromáždění se vyrovnalo páteční inauguraci prezidenta Donalda Trumpa. Podobné manifestace s přece jen menší účastí se konaly i v dalších městech USA, ale i světa včetně Prahy.

O mimořádné účasti ve Washingtonu hovořil i městský dopravní podnik WMATA. Ten informoval, že velkokapacitní záchytná parkoviště na konečných stanicích metra byla na kraji svých kapacit, což v pátek nebylo. Vytíženější bylo také metro, které odbavilo více cestujících než v pátek.

Organizátoři dlouho nebyli schopni pochod zahájit, neboť davy lidí zcela zablokovaly přilehlé silnice. Úřady dokonce oznámily, že pochod byl zrušen, nakonec se ale přece jen uskutečnil, i když po náhradní trase. Řada lidí se k Bílému domu vydala i po jiných přístupových ulicích. Naopak Chicago kvůli davům pochod městem zrušilo.

Ačkoli se manifestace ve Washingtonu konala jen den po prezidentské inauguraci, nebyla označována za protest proti nové hlavě státu, ale za připomenutí určenému mimo jiné i nové americké vládě a zákonodárcům, aby se zasadili o všeobecnou rovnost žen. Řečníci, mezi kterými byli zákonodárci, umělci či veřejně známé osobnosti, se však z velké části proti Trumpovi jasně postavili a nového prezidenta kritizovali.

Prezident není Amerika

„Prezident není Amerika. Jeho kabinet není Amerika. Kongres není Amerika. Amerika jsme my a my jsme tady a nikam nepůjdeme,“ řekla americká herečka America Ferrerová, jejíž rodiče přišli do USA z Hondurasu. „Tohle je pouze první den našeho hnutí,“ dodala.

Řada řečníků včetně režiséra Michaela Moora ostře kritizovala Trumpův záměr vyhostit nelegální přistěhovalce. Moore na úvod svého projevu roztrhal dnešní vydání listu The Washington Post, který informoval o tom, že 45. prezident USA se ujal moci. „Nemyslím si to,“ řekl Moore.


Přečtěte si, které země mají z nástupu Donalda Trumpa k moci obavy:

Trump znamená potíže, bojí se Čína, Jižní Korea a Mexiko

Donald Trump a Melanii Trumpová při příletu do Washingtonu, kde bude inaugurován americkým prezidentem


Moore rovněž vyzval příchozí, že právě oni jsou klíčem budoucích politických změn. „Musíte kandidovat,“ řekl. „Pokud se stydíte a říkáte si, proč zrovna vy, tak na to není místo. Stud musíte odhodit tak jako já, já se také hrozně styděl, když jsem kandidoval do školní rady,“ prohlásil k davu.

Mezi účastníky, jejichž sjednocujícím znamením byly růžové čepice a růžová trička, rovněž nebylo možné přehlédnout plakáty namířené proti Trumpovi. Mezi nápisy byly i kontroverzní a neuctivé výroky, které Trump v minulosti na adresu žen pronesl. Nad davem se rovněž vznášela obří nafukovací hlava v podobě nového republikánského prezidenta.

Organizátoři manifestace, jejichž obdoby se dnes konaly po celém světě včetně České republiky, ujišťovali, že akce bude nenásilná. Některá americká média se nicméně obávala, že pochod přiláká i výtržníky, kteří do města přijeli na páteční demonstrace proti inauguraci Trumpa. Žádné násilnosti ale hlášeny nebyly.

Manifestace, o nichž účastníci a média informovala pod hashtagem #WomensMarch, se konaly již v Sydney, kde pochodovalo 5000 lidí, a v novozélandské metropoli Wellingtonu. Celkově se do akce měli zapojit aktivisté ve více než 600 městech ve všech světadílech. Asi 200 lidí se sešlo i na pražském Václavském náměstí.


Přečtěte si, jak Trumpův inaugurační projev reflektovala světová média:

Lhal a vymýšlel si? Trumpův projev byl mimo realitu, odhalila média

Polákům s Trumpem nastávají nebezpečné roky, varuje polský tisk

Skok do neznáma: ruský tisk přistupuje k Trumpovi zdrženlivě

 Donald Trump zdraví publikum po příchodu ke Kongresu


Diskuze