Zeman se setká s královnou Alžbětou. V Británii vyznamená válečné veterány

12. června 2017, 18:19 - čtk
12. června 2017, 18:19

Prezident Miloš Zeman se s manželkou Ivanou v pátek setká s britskou královnou Alžbětou II. Informaci ČTK o audienci českého prezidenta u britské královny potvrdil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Současně uvedl, že Zeman při své jednodenní návštěvě Británie mimo jiné vyznamená pět válečných veteránů.

K pátečnímu programu Alžběty II. nejsou v oficiálním kalendáři královské rodiny žádné informace. Buckinghamský palác nicméně na svém webu uvádí, že poskytnuté audience jsou obvykle považovány za soukromou schůzku královny s jejím hostem. Takovýchto setkání se až na výjimky, jako je například přijetí významných světových státníků, neúčastní další členové královské rodiny.

Podle informací ČTK udělí královna Alžběta audienci, o kterou požádal Pražský hrad, českému prezidentskému páru v pátek pravděpodobně v odpoledních hodinách. V kolik hodin se český prezidentský pár setká s královnou, Ovčáček neuvedl. Zmínil pouze Zemanův program při jeho jednodenní pracovní návštěvě Británie.

Podle mluvčího prezident během ní vyznamená pět válečných veteránů Medailí Za hrdinství, předá diplom o povýšení do generálské hodnosti Miroslavu Antonínovi Liškutínovi, československému pilotovi, který létal v britské RAF (Royal Air Force). Liškutín, který žije v Anglii, byl povýšen na generála letos k 8. květnu, ceremoniálu na Pražském hradě se ale nemohl zúčastnit. „Dále se (prezident) zúčastní ceremoniálu u památníku bitvy o Británii,“ doplnil Ovčáček.


Přečtěte si komentář k britským volbám:

Není nad vítěznou střelu do vlastní brány aneb Daň za Alzheimera


Zeman v poslední době britské královně poslal dvakrát kondolenci kvůli teroristickým útokům spáchaným v Londýně a v Manchesteru. V prezidentské funkci měl možnost vidět se s Alžbětou II. v roce 2014 v Normandii na oslavách 70 let od spojeneckého vylodění v Normandii. Podle zdroje ČTK Zeman považuje za důležité, „aby Česká republika udržovala s Velkou Británií velmi vynikající vztahy“.

S královnou se v minulosti několikrát setkali prezidenti Václav Havel a Václav Klaus. Havel se s Alžbětou II. poprvé setkal v roce 1990 a poté se viděli třeba při finálovém utkání českých a německých fotbalistů na Mistrovství Evropy 1996. Ve stejném roce také Alžběta II. přijela na návštěvu České republiky. V roce 1998 Havla v Buckinghamském paláci přijala s veškerými poctami včetně přehlídky vojenské stráže a slavnostního oběda. Klause a jeho ženu Livii v Buckinghamském paláci přijala královna Alžběta II. v listopadu 2007.

Bývalý velvyslanec Žantovský: Je to signál dobrých vztahů
Podle bývalého velvyslance v Británii Michaela Žantovského je audience prezidenta Miloše Zemana a jeho ženy u britské královny Alžběty II. pozitivní signál, že vztahy obou zemí nejsou špatné, o oficiální státní návštěvu se však zjevně nejedná.

„Je to jistě pozitivní signál. Je v zájmu obou zemí, aby udržovaly co nejlepší vztahy a každé takové přijetí je známkou toho, že ty vztahy nejsou špatné,“ komentoval bývalý diplomat setkání české hlavy státu a britské panovnice, které se odehraje v pátek.

Průběh schůzky v Buckinghamském paláci se podle Žantovského liší podle toho, zda jde o státní návštěvu, hosta vlády nebo běžnou audienci. „Nejvyšší úrovní je státní návštěva. Britská panovnice přijímala pouze dvě návštěvy ročně. Myslím, že teď již vzhledem k svému věku přijímá jednu návštěvu ročně,“ uvedl Žantovský. Ke státní návštěvě se váže slavnostní přehlídka. „Je to velká záležitost s vlajkoslávou, přehlídkou stráží a mnoha kočáry,“ dodal.

Takového přijetí se z českých prezidentů dostalo jen Václavu Havlovi v roce 1998. „Britská královna pak jako státní návštěva navštívila Prahu na jeho pozvání v roce 1996, to byly jediné státní návštěvy,“ uvedl nynější ředitel Knihovny Václava Havla Žantovský.

O dění ve Velké Británii dále čtěte:

Johnson se postavil za Mayovou, poslance vyzval k loajalitě

Severoirští unionisté podpoří menšinovou vládu Mayové

Mayová přišla o šéfy svého úřadu, její pozice vypadá nejistě


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vše, co potřebujete na poslední chvíli vědět o daňovém přiznání na jednom místě
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Hodně silný ARM desktop: Gigabyte uvádí 64jádrovou pracovní stanici s CPU ThunderX2
Elon Musk může postavit na hlavu to, jak žijeme
Cnews FM: Dva a půl roku s Windows 10. Jaké funkce se povedly a jaké ne? [podcast]
Seagate předvádí pevné disky Mach.2 s technologií Multi Actuator: rychlosti až 480 MB/s
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Hry pro příležitostné hráče