Západ chce více chránit firmy před čínským vlivem. Brusel se obává narušení rovnováhy trhu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Západ chce více chránit firmy před čínským vlivem. Brusel se obává narušení rovnováhy trhu

,
Západ chce více chránit firmy před čínským vlivem. Brusel se obává narušení rovnováhy trhu
Zdroj: Profimedia.cz

Střet mezi Západem a Čínou nabírá v posledních měsících a letech na obrátkách. Čína se definitivně snaží vydobýt pozici světové mocnosti a pomalu se pouští do střetů s dosavadním světovým hegemonem Spojenými státy. Mezi oběma velmocemi je zaklíněná Evropská unie, která se teprve rozhoduje, jaký přístup by vlastně k Říši středu měla zaujmout. I proto se v poslední době uvažuje nad větší ochranou západních firem.

Zažili jsme to i v České republice: Čína je při chuti a ráda si připisuje mezi své akvizice evropské společnosti nebo třeba sportovní kluby. Jako příklad můžeme uvést pražskou fotbalovou Slavii nebo pivovar Lobkowicz. V ostatních státech to není příliš odlišné, Čína zkrátka má kapitál a chce se světu ukázat jako opravdová mocnost.

Nákup sportovního klubu či pivovaru však není z hlediska strategické důležitosti nic závažného. Ovšem ve Velké Británii řeší trochu odlišné dilema: máme bránit v zahraničním akvizicím britských technologických firem, které mohou mít strategický význam? Britové tento problém dlouhá léta neřešili a podle některých je dnes už pozdě. Naopak státy jako USA nebo Německo si už dříve uvědomili, jaké riziko hrozí čínským kapitálem.

Jako modelový případ se pro Velkou Británii uvádí společnost Imagination Technologies vyrábějící komponenty pro mobilní telefony Apple. V roce 2017 ji koupila firma z Kajmanských ostrovů, kterou ale ve skutečnosti ovládal Peking. Letos na jaře se noví majitelé pokusili o nahrazení stávajícího vedení, podle některých odborníků šlo o pokus, který by mohl skončit přesunutím celé firmy do Číny a tak de facto i převzetím celého know-how a technologií.

„Tento případ je pouze jednou částí pokračujícího procesu při kterém jsou technologie přesouvány z Velké Británie, ze Západu, do Číny,“ myslí si předseda zahraničního výboru britského parlamentu Tom Tugendhat.

Ale nejde jen o samotné technologie, ale také i o osobní data, která by mohla být ze strany autoritářského státu zneužita. To se týká například online seznamovací aplikace pro homosexuály Grindr. Jde tak o hrozbu toho, že Čína bude disponovat pokročilými technologiemi a zároveň i obrovskými databázemi osobních dat.

Evropa přitvrzuje

I Evropská unie hodlá přitvrdit ve věci ochrany evropského trhu. Dánská eurokomisařka Margaret Vestagerová představila strategii, jakým způsobem by členské země mohly čelit narušení jednotného evropského trhu.

„Existuje stále více případů, kdy se zdá, že zahraniční subvence zjevně napomohly k akvizici společností z EU, ovlivnily investiční rozhodnutí, tržní operace nebo cenovou politiku příjemců či ovlivnily podávání nabídek ve veřejných zadávacích řízeních v neprospěch nedotovaných společností,“ uvádí Evropská komise v tiskové zprávě k navržené legislativě.

Vestagerová si je vědoma důležitosti jednotného trhu pro evropskou prosperitu. „Evropská ekonomika je otevřená a úzce propojená se zbytkem světa. Má-li to být i nadále naší silnou stránkou, musíme zůstat ostražití,“ říká Vestagerová. Státní subvence zahraničních subjektů tak mohou narušovat rovnováhu trhu.

Po dlouhých letech přichází fáze, ve které si západní země uvědomují asymetrickou spolupráci s Čínou – západ své trhy čínskému kapitálu ochotně otevírá, ale dostat se na tamní trh znamená vynaložit obří úsilí, které často musí být podpořeno i ze strany politických představitelů. Čína se tak konečně dočká toho, aby s ní bylo zacházeno jako s mocností – avšak tento způsob si asi čínští lídři nepředstavovali.

Západ chce více chránit firmy před čínským vlivem. Brusel se obává narušení rovnováhy trhu
4.4 (88.89%) 9 hlasování
Zdroj: bbc.com, ec.europe.eu, wehoville.com
Diskuze