Zaorálek zruší projekt portálu Czechiana za 450 milionů korun, je prý megalomanský - Euro.cz

Přihlášení

Zaorálek zruší projekt portálu Czechiana za 450 milionů korun, je prý megalomanský

čtk,
Zaorálek zruší projekt portálu Czechiana za 450 milionů korun, je prý megalomanský
Zdroj: čtk

Ministr kultury Lubomír Zaorálek zruší projekt portálu Czechiana, je podle něj megalomanský a nadbytečný. Stál by 449,5 milionu korun. Na zastavení projektu bez postihů a právních důsledků zbývalo podle Zaorálka jen pár dnů. Požadavkům EU lze dostát za méně peněz, řekl ministr. Portál měl umožnit přístup k obrazovým, textovým, audiovizuálním a zvukovým materiálům, které jsou součástí kulturního dědictví.

„Celá věc byla spravována velmi podivným způsobem, budeme provádět audit,“ uvedl ministr. Projekt označil za černou díru.

Projekt Czechiana chtěl stát původně spustit v říjnu. Součástí projektu bylo také dodávání informací do evropského systému.

Rozpočet projektu byl téměř 449,5 milionu korun, částečně ho měly zaplatit evropské fondy. Veřejná zakázka byla na 269 milionů korun bez DPH. Zatím za projekt ministerstvo nic nezaplatilo. S penězi na něj navázanými bude podle Zaorálka umět úřad zacházet lépe.

Problémy s IT systémy mají resorty dopravy i práce

Zaorálek na ministerstvo nastoupil před půl rokem. Dnes zmínil, že personální změny mu umožnily zorientovat se i v ekonomických souvislostech jednotlivých projektů. Věc podle něj nesouvisí s výzvou premiéra Andreje Babiše (ANO), aby resorty zkontrolovaly své IT zakázky.

Některá ministerstva měla v posledních týdnech kvůli IT systémům problémy. Ministerstvo dopravy řešilo předražený systém na elektronické dálniční známky, na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) kvůli zadávacímu řízení zasahovala tento týden policie a obvinila dva lidi. Kvůli zakázce na systém k elektronickým dálničním známkám skončil v lednu ve vládě ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Stát měl za systém původně zaplatit 401 milionů korun, Státní fond dopravní infrastruktury ale zakázku po velké kritice zrušil. Kvůli případu vláda rozhodla, že veškeré záměry zakázek na IT u státních institucí v ceně nad šest milionů korun bude schvalovat odbor hlavního architekta eGovernmentu na ministerstvu vnitra.