Zahraniční mise stály loni armádu 1,4 miliardy korun. Nejdražší je působení vojáků v Afghánistánu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zahraniční mise stály loni armádu 1,4 miliardy korun. Nejdražší je působení vojáků v Afghánistánu

, čtk,
Zahraniční mise stály loni armádu 1,4 miliardy korun. Nejdražší je působení vojáků v Afghánistánu
Zdroj: Profimedia.cz

Zahraniční mise české armády stály loni zhruba 1,41 miliardy korun. Výdaje byly asi o 100 milionů korun nižší než v předchozím roce. Nejdražší je dlouhodobě působení vojáků v Afghánistánu.

Výdaje na zahraniční mise byly loni původně plánovány přibližně na 1,54 miliardy korun. Po rozpočtových změnách měly přijít na 1,46 miliardy, reálně byly nakonec levnější. Vyplývá to z vládní informace pro Sněmovnu.

Afghánská mise loni stála 1,06 miliardy korun proti 693,55 milionu korun předloni. Dalších 33,7 milionu korun loni stála ochrana českého zastupitelského úřadu v Kábulu, meziroční růst činil asi 830 tisíc korun.

Druhé nejnákladnější byly mise v africkém Mali, loni stály 92,15 milionu korun. Náklady se jí přiblížilo působení českých vojáků v Iráku, obranu přišlo na 85,35 milionu korun. Mise na Sinajském poloostrově vyšla armádu na 56,07 milionu korun.


Přečtěte si komentář Ondřeje Stratilíka k izraelským radarům:

Jeruzalémský syndrom

 Izraelské řešení vyhrálo. Přestože Stockholm poslal do Prahy o 600 milionů levnější nabídku, Stropnický ji nevyužil. Švédský Saab prý neměl podporu vlády.


Ministerstvo obrany loni nedalo tolik peněz na přípravu misí v Česku, kolik původně plánovalo. Podle schváleného rozpočtu měla příprava stát 678,32 milionu korun, reálně obrana utratila 50,9 milionu.

„Nasazení sil a prostředků resortu ministerstva obrany v zahraničních operacích v hodnoceném období bylo v plném rozsahu hrazeno ze schváleného rozpočtu kapitoly bez dodatečných požadavků na jeho navyšování,“ stojí v informaci. Náklady na mise v cizině tvořily 2,84 procenta z celkových výdajů obranné kapitoly proti předloňským 3,3 procenta. Žádný český voják při nich nezemřel ani nebyl vážně zraněn, uvádí zpráva.

Náklady na zahraniční mise české armády by od letoška zejména v souvislosti se schváleným posílením některých z nich měly růst. Letos by měly stát 2,11 miliardy korun, příští rok 2,4 miliardy korun a v roce následujícím 2,34 miliardy korun.

Přečtěte si také:

Komentář: Stropnický přiznal, že na to nemá. Pozdě

Zakázky za miliardu. Obrana vybrala dodavatele bot a přileb pro vojáky

Problematická Retia. Otevřená prověrka firmy v zakázce na radary je problém, říká Šlechtová

Komentář: Karla + Miloš = Velká světová láska


Ohodnoťte tento článek
Diskuze