Za červené trenýrky na Hradě dostali členové Ztohoven podmínky - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Za červené trenýrky na Hradě dostali členové Ztohoven podmínky

, čtk,
Za červené trenýrky na Hradě dostali členové Ztohoven podmínky
Zdroj: Ztohoven

Za vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem uložil dnes Obvodní soud pro Prahu 1 třem umělcům ze skupiny Ztohoven podmíněné tresty. Správě Pražského hradu také musí zaplatit přes 60 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, všechny strany si ponechaly lhůty pro případná odvolání.

Prezidentskou standartu vyměnili Ztohoven za spodní prádlo na podzim 2015 na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Později skupina oznámila, že standartu rozstříhala a rozdala lidem.

Filipu Crhákovi, Matěji Hájkovi a Davidu Honsovi uložil soud šestiměsíční podmínku s ročním odkladem. Podle verdiktu se dopustili výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže. Všem hrozilo až tříleté vězení. Obžalovaní k dnešnímu jednání nepřišli.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček během Zemanovy dnešní návštěvy středních Čech řekl, že Hrad nyní nebude k tématu vydávat žádná silnější prohlášení. „Lze předpokládat, že se vandalové odvolají,“ uvedl.

Muži dříve přiznali, že standartu za trenýrky vyměnili a že při tom přestřihli lanko na stožáru se standartou. Hájili se tím, že mají právo na svobodný projev. Obvodní soud je loni částečně osvobodil a kvůli přestřiženému lanku chtěl případ předat do přestupkového řízení. Odvolací soud však rozhodnutí zrušil s tím, že právo na svobodu slova není možné řadit nad právo na majetek.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uvedla, že byla vázána právě rozhodnutím odvolacího soudu. „Svůj právní názor jsem vyslovila ve svém prvním rozhodnutí,“ řekla. Dodala, že jí odvolací senát prakticky nedal možnost výběru a „nařídil jí obžalované uznat vinnými“.

Umělci mají podle verdiktu zaplatit Správě Pražského hradu 44 tisíc korun za poškozenou střechu, 10 tisíc korun za přestřižené lanko a 8400 korun za ukradenou standartu. Hodnotu opotřebené standarty určil znalecký posudek, Hrad za ni chce 33 tisíc korun. Zmocněnec Hradu také požadoval 300 tisíc za nemajetkovou újmu, kterou podle něj umělci činem způsobili České republice, s tímto nárokem ho ale soudkyně odkázala na civilní řízení.

Vývoj kolem vyvěšení trenýrek:

19. září 2015 – Performeři ze skupiny Ztohoven vyvěsili na Pražském hradě obří červené trenky, a to na místě, kde se běžně nachází vlajka prezidenta republiky. Na střechu vylezli převlečení za kominíky, policisté je zadrželi až po činu.

– Členové skupiny uvedli, že trenýrky na Hrad vyvěsili, aby nad ním „zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic“. Podle Hradu tak performeři ze Ztohoven zneuctili státní symboly.

21. září 2015 – Ochranka Hradu zadržela člena skupiny při pokusu znovu vylézt na lešení v areálu Hradu. Zadržený chtěl dát rozhovor České televizi k předchozí akci skupiny.

22. září 2015 – Prezident Miloš Zeman vyjádřil přání, aby kvůli vyvěšení trenýrek skončil ve funkci ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres. K akci skupiny Ztohoven prezident poznamenal, že urazit ho může jen inteligent.

24. září 2015 – Dongres po incidentu požádal o přeložení k jinému útvaru policie a k 30. září skončil. Odpovědnost za akci ale odmítl. Ve funkci jej 6. června 2016 nahradil Zdeněk Šiman.

5. října 2015 – Náčelník vojenské kanceláře Pražského hradu Rostislav Pilc odvolal velitele Hradní stráže Radima Studeného. Ve funkci jej koncem prosince nahradil Petr Prskavec.

9. října 2015 – Žalobce podal soudu návrh na potrestání tří mužů ze skupiny Ztohoven podezřelých z vyvěšení trenýrek nad Hradem. Škoda byla vyčíslena na téměř 90.000 korun.

15. října 2015 – Odvolán byl šéf hradního odboru bezpečnosti Jan Fulík. Ve funkci jej 21. října nahradil Jan Novák.

16. října 2015 – Obvodního soud pro Prahu 1 odmítl návrh žalobce na potrestání členů Ztohoven. Chyběly prý důkazy, soudkyni se také nezdálo vyčíslení způsobené škody.

4. listopadu 2015 – Hradní kancléř Vratislav Mynář řekl, že vstup do katedrály svatého Víta by měly střežit bezpečnostní rámy. Prezidentská kancelář chce také dokončit kamerový systém, ve dvou ulicích směřujících k Hradu mají být detekční brány.

9. listopadu 2015 – Státní zastupitelství podalo stížnost proti říjnovému rozhodnutí soudu nepotrestat členy Ztohoven.

27. listopadu 2015 – Odvolací soud odmítl potrestat členy Ztohoven, čímž potvrdil předchozí rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1. Podle státního zástupce to ale neznamená osvobození podezřelých, případ se naopak vrátil policii k došetření.

25. února 2016 – Policie obvinila tři členy Ztohoven z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci.

23. května 2016 – Státní zastupitelství podalo obžalobu na členy Ztohoven. Soud se kauzou začal zabývat 29. června; skupina nedlouho předtím oznámila, že ukradenou standartu rozstříhala a její kousky pak aktivisté rozdávali lidem v celé ČR.

24. srpna 2016 – Soud rozhodl, že vyvěšení trenýrek na Hradě nebylo trestným činem. Obvodní soud pro Prahu 1 chtěl případ postoupit Obvodnímu úřadu Prahy 1, aby rozhodl, zda se jednalo o přestupek. Státní zástupkyně ale na místě podala proti rozhodnutí stížnost.

26. září 2016 – Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí, podle kterého není vyvěšení trenýrek trestným činem.

5. dubna 2017 – Obvodní soud pro Prahu 1 vyměřil trojici umělců ze skupiny Ztohoven šestiměsíční podmíněné tresty s ročním odkladem. Musí také zaplatit 55 tisíc korun za poškozenou střechu a 8400 Kč za standartu.


Dále čtěte:

Aktivista vymohl z Hradu údaje o platech Mynáře, Forejta a Ovčáčka

U Hradu demonstrovali proti populismu a Zemanovi stovky lidí

Hradní stráž našla stálou náhradu za Prskavce. Novým velitelem se stal Kývala