Z naší zahraniční politiky se začal vytrácet lidskoprávní rozměr, říká Miloš Vystrčil - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Z naší zahraniční politiky se začal vytrácet lidskoprávní rozměr, říká Miloš Vystrčil

,
Z naší zahraniční politiky se začal vytrácet lidskoprávní rozměr, říká Miloš Vystrčil
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Během chvíle Miloši Vystrčilovi média začala psát jako o lídrovi opozice. To když se postavil nátlaku Číny a Pražského hradu a rozhodl se uskutečnit cestu na Tchaj-wan.

Plánoval ji už jeho předchůdce Jaroslav Kubera, jako jeho nástupce a spolustraník se ji už jen rozhodl zrealizovat. V srpnu šedesátiletý předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) považuje za důležité nenechat si rozkazovat a trvat svobodně na svém, a to nejen ve vztahu k Číně, která agresivně prosazuje svou politiku jedné Číny i v suverénních zemích Evropské unie. I proto se rozhodl vydat se na Tchaj-wan sám.

„Udělal jsem všechno pro to, aby bylo jasné, že tento můj krok je promyšlený a že ho nedělám z trucu,“ vysvětluje v rozhovoru pro týdeník Euro. Překvapil ho postoj prezidenta Miloše Zemana, kterého zná velmi dlouho a který mu cestu nedoporučil. „Nikdy se mi nezdálo, že by to byl někdo, kdo si nechá diktovat, kdo se zbaví hodnot a svobody a začne se starat o groše. Vždy byl spíše na pozici někoho, kdo říká, ať nás to stojí co to stojí, budeme bojovat.“

Evropská unie má poměrně striktní postoj k politickým cestám na Tchaj-wan. Vysoce postavení politici tam téměř nejezdí. Bral jste na to při svém rozhodování o senátní cestě na Tchaj-wan ohled?
Ano, ale nakonec mi přišlo, že není od věci, vzhledem k tomu, jak dneska Tchaj-wan funguje a jak se vyvíjelo dohadování cesty, abych jel.

Unijní pozice vůči Tchaj-wanu a Číně vás tedy nezajímá?
Ta mě zajímá velmi, dost jsem ji zkoumal. Politici EU jezdí na Tchaj-wan vůbec nejvíc a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?