Z kandidátky demokratů mizí zástupci menšin. Harrisová může najít uplatnění u Bidena - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Z kandidátky demokratů mizí zástupci menšin. Harrisová může najít uplatnění u Bidena

,
Z kandidátky demokratů mizí zástupci menšin. Harrisová může najít uplatnění u Bidena
Zdroj: Profimedia.cz

Favorit Demokratické strany před blížícími se primárkami Joe Biden zvažuje, že by na prezidenta USA kandidoval s Kamalou Harrisovou v roli potenciální viceprezidentky. Demokraté mezitím čelí obvinění, že strana v procesu výběru svého zástupce upozaďuje představitele menšin.

Kamala Harrisová byla jedinou Afroameričankou v poli kandidátů Demokratické strany pro volby prezidenta USA, které se budou konat příští rok na podzim. Její kampaň odstartovala slibně, postupně však došlo k poklesu popularity pětapadesátileté senátorky a s tím spojenému nedostatku finančních prostředků. Kvůli tomu Harrisová minulý týden kandidaturu vzdala.

Podle webu Politico se nyní možná rýsuje prostor pro zajímavé a dříve těžko představitelné spojenectví. Harrisovou by totiž do své kampaně mohl zapojit Joe Biden, podle průzkumů největší favorit demokratických primárek.

Kdo vyhraje primárky Demokratické strany?

Harrisová přitom Bidena v dosavadním průběhu kampaně tvrdě kritizovala. V jedné z debat na něj dokonce vytáhla jeho postoj ze 70. let minulého století. Biden byl tenkrát proti tzv. busingu, v jehož rámci byly černošské děti dopravovány autobusy do škol v bělošských čtvrtích za účelem sblížení segregovaných skupin.

Z odstoupení Harrisové by však teď mohl profitovat právě Biden. V posledních dnech jí totiž před novináři začal nápadně vychvalovat. „Senátorka Harrisová má schopnosti být čímkoliv chce. Jednoho dne se může stát prezidentkou. Může být viceprezidentkou. Může se dostat do Nejvyššího soudu,“ řekl během kampaně v Iowě ve městě Ames.


Klinč newyorských starostů: Bloombergova kandidatura rozlítila de Blasia

 Michael Bloomberg (vlevo) a Bill de Blasio


Nejzásadnější sdělení z hlediska nejbližšího vývoje Biden schoval doprostřed svého vyjádření. Později na konkrétní dotaz už byl otevřenější a uvedl, že by kandidaturu s Harrisovou samozřejmě zvažoval. „Nejsem dobrý v udržování zlé krve,“ řekl k tomu.

Biden byl vicepremiérem USA za prvního černošského prezidenta Baracka Obamy. Jeho poradci mu před jeho vlastní prezidentskou kandidaturou pragmaticky radili, aby si na post potenciálního viceprezidenta vybral Afroameričanku, protože 77letý bílý muž nemusí být pro voliče z řad menšin příliš atraktivní volbou. Už dříve se spekulovalo o Stacey Abramsové či o Keishe Lance Bottomsové.

Právě snaha oslovit minority může být pro boj o demokratickou nominaci klíčová. S největší pravděpodobností ji budou vyvíjet výhradně bělošští kandidáti, protože z boje postupně odpadají představitelé menšin. Na tento fakt si stěžují Cory Booker a Julián Castro, podle kterých Demokratická strana upozaďuje zástupce minorit. Do předvánoční debaty totiž budou přizváni jen kandidáti, kteří se v průzkumech pohybují nad čtyřprocentní hranicí podpory a zároveň budou mít na svém účtu příspěvky od 200 tisíc přispěvatelů. Podle nich je to diskriminační a umožňuje to bohatým kandidátům si účast v debatách koupit. Mířili tím hlavně na Michaela Bloomberga, který svou kandidaturu ohlásil teprve nedávno.

Dále čtěte:

Kdo platil Stormy Daniels? Trump má předložit daňová přiznání z posledních 8 let

Krach, jaký svět neviděl. Trump varuje před propadem trhu, pokud nebude znovu zvolen

Šesti z deseti Američanů se nelíbí, jak Trump vykonává úřad prezidenta

Boj o Bílý dům: Biden drží nejsilnější pozici mezi demokraty, Sanders a Warrenová zaostávají

Bloomberg řeší střet zájmů: jeho agentura nebude psát investigativní články o demokratických rivalech

Ohodnoťte tento článek
Diskuze